Europska liga, kvalifikacije, 1. pretkolo, 10.07.2014, 16:00 h, Jerevan, MIKA Sport Complex
Suci: Oliver Drachta (Austrija), Roland Brandner (Austrija), Roland Braunschmidt (Austrija)

Niko Rukavina • četvrtak, 10.07.2014.

Nogometaši RNK Splita plasirali su se u drugo pretkolo Europske lige odigravši 1:1 u drugoj utakmici prvog pretkola protiv armenske Mike u Jerevanu. Domaćini su vodeći pogodak zabili u sučevoj nadoknadi prvog poluvremena, a vrijedan zgoditak za crvene, koji je potvrdio prolazak u drugi krug, zabio je Mate Bilić u 87. Splićani će u drugom pretkolu igrati protiv Hapoela iz Beer Sheve u Tel Avivu.

Rafajel Gazarjan
55'
20
Narek Beglarjan
61'
21
Arman Hakobjan
77'
Henri Belle
59'
17
Marko Rog
70'
19
Tomislav Dujmović
80'
Ivan Matić

Splićani su u Jerevan otputovali s ugodnom (2:0) prednosti iz prve utakmice. U glavnom gradu Armenije, koji se nalazi na prosječnoj nadmorskoj visini od 990 metara, nakon trosatnog leta dočekao ih je razrijeđeni planinski zrak i 35 Celzijevih stupnjeva. Trener Splita, Ivan Matić, na klupi je ostavio Henrija Bellea, umjesto kojeg je zaigrao Dražen Bagarić koji je u prvoj utakmici svojim ulaskom unio živost na desnoj strani Splitovog napada.

Prvu priliku za crvene nije iskoristio Tomislav Glumac, strijelac prvog pogotka u prvoj utakmici. Tukao je volejem pored stative nakon ubačaja iz kuta. Nekoliko minuta kasnije zaprijetio je i Erceg, a u 13. veliku prigodu za domaćina propustio je realizirati Satumjan, koji je, srećom po Splićane, pucao ravno u vratara Zagorca.

Iako je Split u prvom poluvremenu bio kvalitetnija i opasnija ekipa, s više udaraca na suparnički gol, domaćini su poveli u sučevoj nadoknadi prvog dijela. Karapetjan je zabio za smanjenje ukupnog vodstva Armenaca. Veznjak Mike našao se sam na 17 metara iskosa od gola Zagorca i opalio u suprotne rašlje. Odmah nakon pogotka, sudac je poslao igrače na odmor.

Odmah na početku drugog dijela Armenci su mogli do poravnanja ukupnog rezultata, međutim Galović je u posljednjem trenu izbio loptu pred Voskanjanom koji je umalo izbio sam pred Zagorca. Na drugoj strani Bagarić je u 56. minuti izbio sam pred domaćeg golmana, ali je bio ometan i loše je pucao.

Zbog velike vrućine, sudac je dva puta nakratko prekidao utakmicu kako bi se igrači osvježili. Jednom u 30., a drugi put u 75. minuti utakmice. Neizvjesnost oko prolaska u drugo pretkolo riješio je iskusni bivši internacionalac Mate Bilić pogotkom za 1:1 u 87. minuti utakmice. Balle je izbio sam pred Kasparova, no armenski golman mu brani udarac koji se odbija do Roga. Rog nesebično prosljeđuje do Bilića koji zabija za Splitov prolazak prve europske prepreke.