Metalac nadomak iznenađenju u Podgorici, Partizan umirio Mađare

Davor Kovačević • nedjelja, 05.10.2014.

Prvo kolo regionalne lige nije ponudilo velika iznenađenja, a najbliže tomu bio je Metalac koji je ostao bez snage u posljednjim trenucima u Podgorici. Košarkaši Partizana su ostvarili pobjedu u Mađarskoj, dok je Mega Vizuri produžetak bio potreban za slavlje nad MZT-om.

Szolnoki – Partizan 55:60 (11:10, 14:19, 12:15, 18:16)

Čvrste obrane i ne prevelika šuterska preciznost obilježili su dvoboj mađarskog predstavnika Szolnokija i srpskog Partizana. Mađari igraju svoju treću sezonu ABA lige, a Partizan je po prvi puta na ovom gostovanju stigao do pobjede.

Nakon što je Nolan Smith u polufinalu prošlogodišnjeg regionalnog natjecanja ostavio Partizan bez Eurolige poslije dosta godina, srpski je predstavnik doživio brojne promjene u igračkom kadru. Klub je napustio ponajbolji igrač Bogdan Bogdanović, zatim kapetan Lauvergne, Pavlović, Kinsey, Bertans, Westermann, a stigli su Milutinović, Murič, Luka Bogdanović, Kouzeloglu, a zbog BAT-ine blokade radi duga Klobučaru, u Partizanu nisu na vrijeme za subotnju utakmicu stigli registrirati potonju trojicu i sve je to stavilo Mađare u ulogu favorita koji su zadržali većinu momčadi iz prošle sezone.

A u novoj ulozi Szolnoki se nije najbolje snašao. Nakon 6:0 Partizana svoje prve koševe Mađari su postigli tek u sedmoj minuti, a pomalo rastrganu i ne odveć gledjivu četvrtinu mađarski je predstavnik ipak okončao s vodstvom 11:10. Vodili su i 13:12, no Partizan se velikom serijom od 17-2 odvojio na 29:15, a do poluvremena su Mađari uspjeli smanjiti zaostatak na podnošljivih 25:29.

Nastavak je ponudio novo veće odvajanje Partizana (38:25) i stečenu prednost držao je do posljednje dvije minute kada je Szolnoki zaprijetio i približio se na četiri koša zaostatka (51:55), no to je bilo sve od domaćina te je Partizan rutinski završio utakmicu i pobjedom započeo novu sezonu čime su pokazali da će, unatoč bitnim odlascima i pomlađenom sastavu, i dalje biti jedan od glavnih favorita za doigravanje.

Milenko Tepić je potvrdio da će biti jedan od lidera sprske momčadi te je s 13 poena, kao i Andrić, bio prvo ime kod Partizana, dok je s druge strane raspoloženi dvojac Sinovec (17) i Vojvoda (18) bio nedovoljan za treću pobjedu Szonolokija nad Partizanom.

Budućnost – Metalac 65:61 (17:12, 17:26, 12:12, 19:11)

Teže od očekivanog do prve pobjede u Ligi stigla je podgorička Budućnost protiv novaka u ovom natjecanju, valjevačkog Metalca koji je uskočio umjesto Radničkog.

Tijekom ljeta Budućnost se pojačala s nekoliko kvalitetnih igrača, od kojih se najviše ističe onaj posljednje pristigli Omar Cook, i tako istaknula kandidaturu za jedno od mjesta koje vodi u doigravanje, ali ipak domaćini iz Morače su morali dobro „grebati“ kako bi stigli do slavlja na otvaranju, a Metalac je pokazao kako u premijernoj sezoni, u kojoj će prvih šest kola odigrati kao gost, neće biti samo prolaznik.

Prvo veće vodstvo domaćina od 21:12 nakon 11 minuta nije pretjerano uzbudilo srpskog predstavnika koji je već do kraja poluvremena sustigao zaostatak, a potom i poveo s 38:34 nakon 20 minuta igre.

S dobrom igrom Metalac je nastavio i u trećoj četvrtini kada su stigli i do svoje najveće, ujedno i vrlo obećavajuće, prednosti od 48:39, a vodstvo su držali sve do posljednjih pet minuta, kada je Budućnost okrenula vodu na svoj mlin. U posljednjih 60 sekundi Budućnost je ušla s četiri koša viška (62:58) i to su uspjeli održati do kraja utakmice i konačnog slavlja u kojeg je 20 poena za ugradio Šehović, a kod Metalca je s 14 poena najučinkovitiji bio Kutlešić. U redovima Podgoričana Darko Planinić je za 25 minuta dodao deset poena i šest skokova, a Robert Rikić je u tri minute ostao bez učinka.

Mega Vizura – MZT 103:95 (25:15, 16:13, 23:30, 20:26, 19:11)

Mega Vizura, koja se u svom debiju u ABA ligi prošle sezone predstavila u vrlo dobrom svjetlu, je u novu sezonu krenula s pobjedom nad makedonskim MZT-om koji je, pak, bio blizu velikog preokreta, ali je ostao kratak u dodatnih pet minuta.

Mlada momčad srpskog predstavnika ove je sezone postala još i mlađa nakon podosta odlazaka ponajboljih igrača, a umalo su platili danak toj mladosti protiv Makedonaca koji su, također, doživjeli određenu rekonstrukciju momčadi tijekom ljeta.

Početak susreta pripao je domaćinima koji su nakon uvodnih deset minuta imali isto toliko koševa prednosti (25:15), a do kraja poluvremena još su je malo povećali za 41:28.

Visok ritam Mega Vizura je držala i u nastavku utakmice, Makedonci se nisu uspijevali previše približiti, a kada je semafor dvije minute prije kraja pokazivao 84:72 za domaćine, mnogi su već upisali pobjedu srpskom predstavniku.

Ipak, s tri trice Makedonci su za čas stigli na 81:84, a gruzijska prinova u makedonskim redovima, Tsintsadze, je propustila slobodnim bacanjem potpuno šokirati domaćina, pa se otišlo u produžetak u kojem se Mega Vizura brzo odvojila što joj je bilo dovoljno za slavlje.

Trojica igrača bila su vrlo raspložena u današnjem susretu. Kod Mega Vizure prva su imena bili Jokić s 27 i Miljenović s 26, a kod MZT-a je vrhunsku partiju pružio Simonovski s 28 poena, uz čak devet trica. Vedran Morović je za 14 minuta ubilježio dva poena i tri dodavanja.

Utorak i srijeda donijet će nova uzbuđenja na regionalnim parketima kada je na rasporedu drugo kolo ABA lige.

• Obrisan korisnik07.10.2014. u 15:41
    Najstariji igrac u Megi je rodjen 1990. Ostali su mahom svi od 1993 do 1995. Najmladja ekipa ikada u nekoj ligi. Jokic ima sjajnog mentora Milojevica koji je sa 200 dugo bio dominantna cetvorka. On nije imao 10 skokova po utakmici vec 10 uhvacenih lopti. Ko razume zna o cemu pricam. Neverovatan... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.10.2014. u 09:03
    Jokić je ogroman potencijal! 27p, 15sk i 4 asista a ima samo 19 godina! Nije ni čudo da je bio na NBA draftu! Srbi štancaju dobre igrače k'o na traci. A i Miljenović je jako dobar, već s 21 godinom ima obrise vrhunskog playa.