Branimir Korać • ponedjeljak, 24.11.2014.

Nedjeljni program u Primeri donio je četiri susreta i samo jedan bod za goste. Osvojila ga je Cordoba koja je čak sedmi put ove sezone remizirala i propustila je priliku doći do prve pobjede...

Rayo Vallecano - Celta 1:0

Rayo Vallecano nastavio je seriju pobjeda u susretima protiv Celte u Primeri. Upisao je čak osmu pobjedu u nizu u njihovim međusobnim dvobojima u najvišem španjolskom rangu i to četvrtu zaredom bez primljenog pogotka. Osim toga, prekinuo je i niz od tri uzastopna prvenstvena poraza.

Trenutak odluke dogodio se u 20. minuti kada je Gael Kakuta s desne strane lijepo ubacio pred vrata, tamo je bio Alberto Bueno koji glavom u padu pogađa za vodstvo. Ovo je Buenu bio četvrti pogodak protiv Celte u posljednjih pet utakmica.

Celta je u nastavku susreta pokušavala izbjeći prvi ovosezonski gostujući poraz, deset minuta nakon primljenog gola Michael Krohn-Dehli snažno je zapucao, no lopta je pogodila vratnicu da bi nakon toga Cristian Alvarez obranio pokušaj Augusta Fernandeza.

Gosti su i na početku drugog poluvremena bili opasni kada je Gustavo Cabral pucao glavom, ali lopta je ponovno pogodila vratnicu. Rayo Vallecano se uspio obraniti do kraja susreta i doći do vrijedne pobjede.

Levante - Valencia 2:1

Valencia je propustila priliku zadržati korak s ekipom s vrha izgubivši u gradskom dvoboju protiv Levantea 2:1. Šišmiši su kao gosti propustili niz prilika, a onda su kažnjeni.

U prvom poluvremenu bili su konkretniji i poduzetniji, samo je Alvaro Negredo imao više pokušaja prema golu nego cijela momčad Levantea zajedno, no pogodaka na odmoru nije bilo. Tražila je Valencia i kazneni udarac nakon starta s leđa na Negredu, međutim nije dosuđen iako sudac ne bi pogriješio da ga je dosudio.

U drugo poluvrijeme bolje je ušao Levante koji je odmah imao odlične prilike preko Davida Barrala i Victora Casadesusa koji ipak u 58. minuti dovodi domaćina do prednosti. Nakon kornera koji je izveo Andreas Ivanschitz, Casadesus je nadskočio Mustafija i glavom poslao loptu u mrežu postigavši čak četvrti od posljednjih pet golova Levantea.

Nakon primljenog gola Valencia je krenula po poravnanje i nanizala nekoliko odličnih prilika da bi u 74. minuti poslije lijepe akcije Danija Pareja i Alvara Negreda, Parejo došao pred Diega Marina i poravnao na 1:1.

Međutim već u sljedećoj akciji domaćin vraća vodstvo na svoju stranu. Jose Luis Morales ušao je u igru u 72. minuti, a u 74. minuti je nakon solo prodora krasno zabio za konačnih 2:1 udarcem sa 17 metara u suprotni kut.

Levante je tako stigao do treće uzastopne domaće pobjede protiv Valencije, po prvi put u povijesti kluba.

Elche - Cordoba 2:2

Niti nakon 12 kola Cordoba nema pobjedu. Upisala je čak sedmi remi (najviše u ligi) i to na gostovanju kod Elchea, inače prvog kluba kojeg je pobijedila u La Ligi još davne 1963. godine. Ovaj put imala je prednost 2:0, ali nije to znala zadržati.

Domaćin je propustio veliku priliku za vodstvo već u šestoj minuti kada nije realizirao kazneni udarac. Cristian Herrera je u solo prodoru ušao u kazneni prostor, Aleksandar Pantić je zakasnio sa startom i srušio ga je te je opravdano dosuđeno na 11 metara. Međutim, udarac Jonathasa bio je slab i Juan Carlos ga je obranio.

Deset minuta kasnije gosti su stigli do vodstva. Borja Garcia krasno je proigrao Fidela koji izbjegava zaleđe, dolazi sam pred Przemyslawa Tytona i zabija svoj prvi prvoligaški pogodak u dresu Cordobe za vodstvo 1:0.

Sredinom prvog dijela Jonathasa je još jednom napustila sreća. Fantastično je opalio s 20-ak metara, no lopta je pogodila gredu i od tla se odbila u polje.

Nakon točno sat vremena igre gosti su udvostručili prednost. Još jednom je obrana Elchea izbačena jednim dodavanjem, ovaj put Borja Garcia od prve je proigrao Federica Cartabiju koji ponovno dolazi sam pred Tytona i podiže na 2:0.

Međutim Elche se uspio vratiti. U 63. minuti neopreznim startom u 16 metara Daniela Pinillosa nad Faycalom Fayrom domaćinm po drugi put dobiva kazneni udarac koji ovaj put izvodi David Lomban i smanjuje na 2:1.

Za promašeni kazneni udarac Jonathas se iskupio u 75. minuti. Nakon ubačaja Dominga Cisme, lijepo je iz prve zapucao i pogodio za konačnih 2:2, a i on je stigao do četvrtog gola od posljednjih pet Elchea, jednako kao Casadesus u slučaju Levantea. Povijest ne ide u prilog Cordobi jer dosad je šest momčadi krenulo u sezonu s 12 utakmica bez pobjede, a čak pet ih je na kraju ispalo.

Mario Pašalić u redovima domaćina igrao je do 67. minute kada ga je zamijenio Coro.

Villarreal - Getafe 2:1

Villarreal je u susret protiv Getafea ušao uz dva uzastopna poraza na svom travnjaku protiv ovog protivnika iako je u devet ligaških dvoboja na El Madrigalu slavio šest puta. Mini serija gostiju nije se nastavila i Villarreal je slavio s 2.1.

Getafe je vrlo dobro otvorio utakmicu i stvorio čak četiri opasne prilike koje su ostale nerealizirane.

Domaćin se počeo buditi u drugom dijelu prvog poluvremena i u 38. minuti stigao je do vodstva.Luciano Vietto odlično je osjetio utrčavanje Marija Gaspara koji uz pomoć Hinestroze vara vratara Guaitu i zabija za vodstvo domaćina.

Pet minuta kasnije domaćin stiže i do drugog pogotka. Denis Čerišev kombinirao je s Gerardom Morenom, upisao petu ovosezonsku asistenciju, a Moreno povisio vodstvo.

U 61. minuti gosti su smanjili zaostatak. Sammir, koji je ušao u igru minutu ranije umjesto Pabla Sarabije, daje loptu Mehdiju Lacenu koji s 20 metara pogađa donji kut. Lacenu je ovo šesti pogodak u La Ligu i to peti pogodak van 16 metara.

U završnici susreta gosti su tražili novi pogodak i barem bod, međutim Villarreal je ovaj put izdržao i sačuvao bodove iako je vodeći u La Ligi po broju izgubljenih bodova u završnih deset minuta susreta (njih čak šest).