Premiership, 16. kolo, 14.12.2014, 14:30 h
Manchester United
Manchester United 3:0 Liverpool
Liverpool

Marin Vuković • nedjelja, 14.12.2014.

Najveći derbi engleskog nogometa završen je pobjedom Manchester Uniteda od visokih 3:0. Premda rezultat ukazuje na laku pobjedu domaćina, na Old Traffordu je više udaraca uputio Liverpool, no protiv briljantnog Davida De Gee nisu uspjeli pronaći lijeka.

Nogometaši Manchester Uniteda svojim su navijačima poslali najljepši božićni dar, rezultatom 3:0 svladali su najvećeg rivala Liverpool i upisali šestu uzastopnu prvenstvenu pobjedu, čime su čvrsto zasjeli na treće mjesto Premier lige.

Konačan ishod, međutim, može zavarati. Liverpool je u mnogim razdobljima utakmice bio bolji protivnik i u šesnaestercu Uniteda stvorio nekoliko stopostotnih prigoda, no ponovno je junak domaćina bio David De Gea. Unitedov je vratar zatvorio sve prilaze svojim vratima i do kraja zaključao mrežu za gostujuće igrače.

Liverpool je bolje otvorio utakmicu, visokim pritiskom tjerao domaćina na pogreške i u 12. minuti došao do velike prigode. Raheem Sterling izbio je sam pred De Geu, no Španjolac sjajno reagira.

U nastavku akcije, pak, United je došao do prednosti. Antonio Valencia je povukao kontru, gurnuo loptu kroz noge Joea Allena i servirao je kao na pladnju Wayneu Rooneyju, a Unitedov kapetan s ruba kaznenog prostora pogodio za 1:0.

Nakon što je Sterlingov novi pokušaj ponovno zaustavio De Gea, United je u 40. minuti ponovno kaznio Liverpool, no o ovome će pogotku još biti govora. Ubačaj s lijeve strane Robin Van Persie je skrenuo glavom, a na drugoj vratnici loptu dočekao Juan Mata i udvostručio prednost Uniteda. Ponovljene snimke potvrdile su kako se Španjolac našao u zaleđu, no pomoćni sudac pogrešno je procijenio i pogodak je priznat.

Od prve minute nastavka Brendan Rodgers je u igru ubacio Marija Balotellija i Liverpool je ponovno izgledao opasniji od dvije momčadi. Već u 50. minuti očajnu povratnu loptu Johnnyja Evansa pročitao je Sterling i izašao sam pred De Geu, no čak i ovaj pokušaj Španjolac je pročitao i upisao novu obranu.

U 63. minuti i United je zaprijetio, Robin Van Persie je sa samo pet metara poslao loptu tik pored vratnice, da bi tri minute kasnije ponovno De Gea briljantnom obranom skrenuo pokušaj Balotellija u gredu.

Scenarij iz prvoga dijela konačno je potvrđen u 71. minuti. Sve promašaje Liverpoola domaćin je kaznio trećim pogotkom nakon kojega je susret bio riješen, a bodovi osigurani u džepu Uniteda. Pokušaj Rooneyjeva ubačaja loše je očistio Dejan Lovren, do lopte je došao Mata i asistirao Van Persieju za konačnih 3:0.

U samoj završnici De Gea je s još jednom sjajnom obranom u izglednoj situaciji za Balotellija stavio svoj potpis na trofej igrača utakmice. United ponovno nije igrao dobro, ali je svoje prigode, baš kao u Southamptonu, iskoristio i upisao nove bodove.

Bit će to velik poticaj Crvenim vragovima uoči paklenog blagdanskog rasporeda, dok je Liverpool u velikim problemima. Sedmi poraz sezone ostavio ih je na devetom mjestu uz golem pritisak na leđima Brendana Rodgersa. Kako se sada daleko čini prošla sezona u kojoj su Redsi bili na pragu naslova prvaka...

• qvestor15.12.2014. u 09:10
    već zadnja 3 kola pišem o tome kako De Gea vuće Man Utd, a to se potvrdilo i danas bit će sigurno najbolji vratar premiershipa i nadam se da je Man utd naučio nešto kod su pustili Pique-a i da neće ponovit istu grešku.Prva dva gola došla su nakon ubačaja Valencije i Younga dakle novi krilni bekovi... [više na forumu]
    qvestor
  • Obrisan korisnik14.12.2014. u 22:16
    Neuer ili De Gea? Tko je trenutni no. 1?(ne pratim Chelsea i Courtoisa, pa ne mogu dat i za njega ocjenu) (usput, uzmimo u obzir da Bayern nema ovakve propuste u obrani kao Utd i da uvijek, ali uvijek mogu zabit više neg kaj prime)
  • gerrard14.12.2014. u 20:47
    Najveća rupa u obrani je moreno, koji igra krilo a trebao bi beka igrati..kad god je on igrao, obrana je loše izgledala...samo što par puta nije igrao on, pa ni lovren..pa se činilo da je zbog lovrena..a sterling samo treba popraviti završnicu..ostali nisu vrijedni spomena