Tunis slavio nad Iranom i potvrdio osminu finala SP-a, Makedonija sigurna protiv Austrije

Iz Dohe:Danijela Lemaić • petak, 23.01.2015.

Skupina B stigla je do posljednje faze, a prvi su snage odmjerili Tunis i Iran. U borbi za osminu finala natjecanja Tunižani su u drugom poluvremenu prelomili rezultat u svoju korist i slavili nad Iranom. U isto vrijeme kada i Hrvatska na teren su istrčali rukometaši Makedonije i Austrije, a do četvrtog slavlja u skupini B stigli su igrači Makedonije.

Tunis - Iran 30:23 (12:12)

Posljednji dan natjecanja u skupini B otvorili su Tunis i Iran, a u sam dvoboj nešto je bolje ušao Iran koji postavlja početnih 2:0. Do prvog zgoditka za Tunis stiže Oussama Boughanmi koji biva siguran s linije sedam metara, a potom s dva uzastopna gola Tunižani prelaze u vodstvo 3:1. Brz tempo Tunisa suparnički igrači teško su pratili stoga se do 14. minute utakmice prednost Tunisa povećala na +4 (7:3). Krenuo je tada Iran u lov na protivnika te je s tri uzastopna pogotka stigao na samo pogodak zaostatka (9:10). Do kraja prvog poluvremena sigurni Milad Masaeli poravnava rezultat na 12:12.

Početkom drugog poluvremena Tunis je prebacio u višu brzinu, nametnuo svoj tempo igre te je zahvaljujući obranama Marouanea Maggaieza stvorio seriju 6-0 i postavio rezultat 18:12. Iran više nije imao snage sustići suparnike koji su, pak, sa sigurnom pobjedom u rukama susret mirno priveli kraju. Konačnih 30:23 i slavlje vrijedno osmine finala osigurao je Wael Jallouz. Kod Tunisa najbolji je bio Jaleleddine Touati sa sedam pogodaka, dok je vratar Marouen Maggaiz sakupio 12 obrana. U redovima Irana istaknuli su se Mojtaba Heydarpour, Mojtaba Karamian i Mohammadreza Rajabi svaki s po tri zgoditka. Vratari iranske ekipe Heidari Sad, Babasafari i Barkhordari zajedno su zaustavili devet lopti.

Makedonija - Austrija 36:31 (16:15)

Reprezentacija Makedonije u petom kolu skupine B susrela se s ekipom Austrije. Iako su momci Ivice Obrvana nešto bolje ušli u susret i poveli 3:1, ubrzo su Austrijanci izjednačili na 3:3 preko Roberta Webera. Pojačali su tada tempo Makedonci te su serijom 2-0 postavili 6:4, a potom se odvojili i na +3 (8:5). Ekipa Austrije nije se predala te je dobro organiziranim napadom u 18. minuti stigla do novog izjednačenja (10:10), a igra pogodak za pogodak nastavila se sve do kraja prvog poluvremena kada je semafor pokazao 16:16.

Podjednaka igra zadržala se prvih deset minuta drugog poluvremena, a tada Makedonija prebacuje u višu brzinu i preko Kirila Lazarova, Nemanje Pribaka i Dejana Manaskova ostavlja Austriju na minus tri (20:23). Ta se prednost povećala i na +6 (28:22) u 48. minuti utakmice, a do kraja dvoboja Austrija tek uspijeva smanjiti zaostatak na 31:36 što je ujedno bio i konačan rezultat. Kiril Lazarov s devet zgoditaka bio je najbolji u redovima Makedonije, dok je vratarski tandem Ristovski-Angelov sakupio 14 obrana. U reprezentaciji Austrije najefikasniji je bio Robert Weber s osam golova, dok su čuvari mreže Thomas Bauer i Nikola Marinović zajedno zaustavili 13 lopti.