Maccabiju repriza finala, Draper i Šarić dobili Lafayettea u lošoj Spanoulisovoj večeri

Branimir Korać • četvrtak, 29.01.2015.

Prvi susreti petog kola Top 16 Eurolige donijeli su neke dvoboje koji su privlačili posebnu pozornost. Prvenstveno oni u Tel Avivu i Istanbulu iz kojih su domaćini na kraju izašli kao pobjednici...

CSKA - Nižnji Novgorod 103:95 produžetak

Moskovski CSKA stigao je do 15. uzastopne pobjede u Euroligi. Na svom parketu ugostio je momčad Novgoroda i upisao pobjedu tek u produžetku. Bio je to dvoboj protivnika koji se itekako dobro poznaju, često se susreću i među njima nema tajni. Moskovljani su donekle uletjeli u zamku Novgoroda koji ih je uvukao u brzu igru gdje se oni dobro snalaze.

I u takvoj situaciji Moskovljani su mogli i trebali riješiti susret u svoju korist još u 40 minuta. Imali su prednost od 11 poena viška u posljednjoj četvrtini, s linije slobodnih bacanja mogli riješiti pitanje pobjednika u posljednjoj minuti te su imali i posljednji napad. Ništa od toga nisu iskoristili, Taylor Rochestie izborio je produžetak gdje je ipak CSKA uspio odličnu utakmicu privesti kraju.

Miloš Teodosić ubacio je 25 poena (7/18, 5/10 trica) uz pet asistencija, a odličan je bio Andrej Voroncevič s 22 poena (9/14) uz devet skokova. Kod gostiju po 22 poena ubacili su Rochestie (6/16, devet asistencija) i Trey Thompkins (8/13, sedam skokova) dok je Tarence Kinsey dodao 19 poena (8/17) i deset skokova.

Maccabi - Real Madrid 90:86

Dramatično je bilo i u Tel Avivu gdje su se susreli prošlosezonski finalisti Eurolige Maccabi i Real Madrid. Madriđani su tri četvrtine kontrolirali utakmicu i bili bolji protivnik, ali onda je domaćin preuzeo stvari u svoje ruke i u posljednjoj dionici riješio pitanje pobjednika.

Još jednom je Real pokazao određene slabosti, posebno u obrambenoj fazi i još jednom ove sezone primio je previše poena. Događalo mu se to u Španjolskoj protiv objektivno slabijih momčadi stoga ovaj poraz na vrućem gostovanju kod kvalitetnog protivnika nije neko veliko iznenađenje. Posebno jer se Maccabi diže i izgleda sve bolje.

Madriđani su tijekom susreta vodili i s 13 poena prednosti, u trećoj dionici imali 67:57, ali onda su "zaspali" i dozvolili domaćinu seriju 14:2 koja je Izraelcima dala krila i odvela ih do pobjede. U završnici su gosti zaprijetili i došli na dva poena, ali nakon što je dodavanje Sergija Rodrigueza završilo van terena, sve je bilo jasno.

Po 17 poena kod Maccabija upisali su Marquez Haynes (5/8 trica) i Sofoklis Schortsanitis (6/10, osam skokova), a u gostujućem sastavu vrhunsku utakmicu odigrao je Felipe Reyes s 20 poena (7/11) i 11 skokova.

Laboral Kutxa - Emporio Armani 102:83

Milanski Armani jedna je od čudnijih momčadi, posjeduje kvalitetu, sposobna je pobijediti svakoga, ali isto tako i brzo se raspasti. Takav ekspresan raspad viđen je u Vitoriji gdje Talijani nisu imali nikakav odgovor na napad domaćina.

102 primljena poena i čak 61 u prvom poluvremenu, dovoljno pokazuju kakvu je utakmicu odigrao gost, no ne treba svu "zaslugu" za pobjedu pripisivati lošoj obrani gostiju već i raspoloženoj Laboral Kutxi koja je dominirala i zasluženo slavila. Iza linije za tri poena šutirala je 11/18, igrala racionalnije dok su se Talijani pokušavali vratiti u utakmicu dalekometnim šutevima prilično neuspješno (9/30).

Među ujednačenim strijelcima Laboral Kutxe isticao se Davis Bertans s 19 poena (6/7) dok je Mike James dodao 16 (6/9). Kod poraženih Samardo Samuels dodao je 18 poena (5/12) i osam skokova.

Anadolu Efes - Olympiakos 84:70

Fantastično drugo poluvrijeme donijelo je Efesu pobjedu protiv Olympiakosa. Iako je još na poluvremenu imao prednost, Olympiakos bez doprinosa Vassilisa Spanoulisa nije izgledao kao momčad koja može do pobjede.

Bilo je jasno da će u drugom dijelu trebati podršku svojeg najboljeg igrača, međutim nije to bila Spanoulisova večer, nije ubacio nijedan šut iz igre (0/6) i Efes je to znao iskoristiti. Odličnom igrom u drugom poluvremenu brzo je stekao prednost, a kada je početkom posljednje četvrtine pobjegao na čak plus 18, gosti su se predali.

Hrvatski reprezentativac Dontaye Draper dobio je bitku protiv njegove "zamjene" na SP-u u Španjolskoj Olivera Lafayettea. Draper je ubacio 14 poena (1/2 za dva, 4/4 za tri) uz tri skoka dok je Lafayette bio na 11 poena (0/1 za dva, 3/4 za tri) i četiri asistencije. Dario Šarić za 23 minute dodao je četiri poena (2/5 za dva) i tri skoka.

Crvena zvezda - Alba 86:69

Do prve pobjede u Top 16 stigla je Crvena zvezda koja je u Beogradu svladala Albu s 86:69. Rezultatski utakmica nije donijela nikakvu neizvjesnost, Beograđani su bili bolji protivnik, brzo stigli do visoke prednosti i glatko slavili.

Vodili su već na poluvremenu 47:29 i u paklenoj atmosferi Alba nije mogla niti pomisliti na preokret. Domaćin se jedino sam mogao pobijediti, međutim nakon poraza u prve četiri utakmice, nije si smio dopustiti novi kiks i odigrao je koncentrirano do kraja.

Nezaustavljiv je bio Boban Marjanović sa 17 poena (4/8) i 12 skokova te osam izborenih prekršaja. Kod Albe Marko Banić ubacio je osam poena (2/5) uz tri skoka dok je Leon Radošević bio na sedam poena (3/10) i šest skokova.

• narada10831.01.2015. u 01:01
    Dario Šarić šalje Spanoulisa po burek u niskom postu, hajde i to ćemo zapisati u arhivu.
    narada108
  • serieA30.01.2015. u 10:16
    nižnji nije definitivno zalutao u top16, maccabi definitivno raste i treba ga se uzeti u obzir i za završnu pobijedu iako CSKA djeluje zastrašujuće pogotovo zbog kontiniuteta
    serieA
  • Obrisan korisnik30.01.2015. u 05:51
    Odlična utakmica je bila CSKA-Nižnji. I odličan je taj Novgorod. Ne znam da je itko ove godine tako pritisnuo CSKA. Voroncević postaje "igrač".