Polovičan uspjeh hrvatskih protiv slovenskih prvoligaša

Niko Rukavina • nedjelja, 01.02.2015.

Samo pet dana hrvatske prvoligaše dijeli od početka proljetnog dijela HNL-a kojeg otvaraju RNK Split i Istra 1961 utakmicom u Parku mladeži. Jučer su, osim Rijeke i Hajduka, svoje pripremne utakmice odigrali i Lokomotiva, Istra 1961 i Zagreb.

Sva tri kluba odigrala su utakmice protiv slovenskih prvoligaša i ostvarili su polovičan uspjeh. Istra je izgubila od vodeće momčadi Slovenskog prvenstva, Domžala, a Lokomotiva je pobijedila posljednjeplasiranu momčad Slovenije, Radomlje. Zagreb je upisao pobjedu i poraz u dvjema utakmicama protiv prve i druge momčadi Rudara iz Velenja (šestog u Sloveniji).

Najtežeg protivnika zasigurno je imala Istra 1961. kojoj se suprotstavila vodeća momčad slovenske Prve lige. Domžale trenutno ima tri boda i utakmicu više od Maribora koji se ove sezone jako dobro prezentirao u Ligi prvaka i, nakon što je prošle sezone prezimio u Europskoj ligi, dokazao da je i s malim budžetom i limitiranom momčadi moguće nositi se s renomiranim europskim ekipama.

Vodeća momčad slovenske lige nadigrala je Puljane u njihovoj generalki pred utakmicu sa Splitom. Pogotke su postizali u posljednjim minutama oba poluvremena. Za 1:0 precizan je bio Vuk u 45., a na konačnih 2:0 postavio je Jelar u 90.

Kod Istre najopasniji su bili Špehar i Heister, no pobjeda je na kraju zasluženo otišla Domžalama.

Lokomotiva je s druge strane teže od očekivanog svladala posljednju momčad slovenskog prvenstva, NK Radomlje. Utakmica je bila vrlo efikasna s pet pogotka, a Lokosi su došli do pobjede u 90. preko Gržana.

Lokomotiva je do vodstva došla već u 9. minuti preko Kolara, no Radomlje je preokrenulo već do 21. preko Stoiljkovića i Roka. Ipak, Lokomotiva je u drugom dijelu došla do pobjede preko Šovšića u 60. i već ranije spomenutog Gržana u smiraj utakmice.

Zagreb je odigrao dvije utakmice protiv Rudara iz Velenja. Utakmica između prvih momčadi, odigrana u Kranjčevićevoj, završila je pobjedom Slovenaca, a udarnu jedanaestorku je revanširala druga momčad pobijedivši Rudar u Zagrebellu s 2:1.

Udarna momčad Zagreba, u kojoj nije bilo ozlijeđenog Denisa Kolingera, izgubila je pogocima Firera i Babića u drugom dijelu, dok su Strika i Šehić, u utakmici drugih momčadi, preokrenuli vodstvo Rudar Velenja II i donijeli Zagrebu pobjedu.

Nakon što Split i Istra otvore proljetni dio prvenstva utakmicom u petak, u sljedeća dva dana odigrat će se dvoboji Lokomotiva – Dinamo, Zadar – Osijek, Slaven Belupo – Zagreb i derbi kola između Rijeke i Hajduka, koji je na rasporedu 8. veljače s početkom u 17 sati na Kantridi.

Prijateljske utakmice

Istra 1961 – Domžale 0:2 (Vuk 45', Jelar 90')

Lokomotiva – Radomlje 3:2 (Kolar 9', Šovšić 60', Gržan 90'/ Stoiljković 12', Rok 21')

Zagreb – Rudar Velenje 0:2 (Firer 67', Babić 82')

Zagreb II – Rudar Velenje II 2:1 (Strika 72', Šehić 82'-11m/ Gavranović 45')