Branimir Korać • subota, 07.02.2015.

Kompletirano je šesto kolo Top 16 Eurolige uz pobjede turskih velikana. Fenerbahče i Anadolu Efes upisali su tijesne pobjede, nešto lakše slavio je Panathinaikos dok je prvu pobjedu u Top 16 upisala Unicaja...

Fenerbahče Ülker - Laboral Kutxa 91:90

Fenerbahče Ülker u dramatičnom dvoboju upisao je tijesnu pobjedu protiv Laboral Kutxe 91:90. Željko Obradović unatoč pobjedi nije bio zadovoljan, njegova momčad odigrala je loše u obrani u većem dijelu susreta, no srećom po nju nije kažnjena.

Imali su Turci i dobre faze u igri, posebno u trećoj četvrtini kada su napravili seriju 18:3 i pobjegli na plus 15, ali Laboral Kutxa predvođena Fernandom San Emeteriom napravila je preokret i vratila se u utakmicu.

U samoj završnici Španjolcima se ukazala i prilika za pobjedu, imali su posljednji napad na susretu, ali pokušaji Mikea Jamesa i Davisa Bertansa nisu bili precizni.

U pobjedničkom sastavu Andrew Goudelock ubacio je 19 poena (8/18), Nemanja Bjelica 14 poena (5/7) uz 15 skokova, a Luka Žorić za 13 minuta dodao je sedam poena (3/5) i dva skoka. Kod Laboral Kutxe Fernando San Emeterio ubilježio je 15 poena (6/11), a po 14 su dodali Mike James (5/11) i Davis Bertans (5/19, pet skokova).

Alba - Panathinaikos 59:65

Odličnom obranom Alba je u prvom poluvremenu stvorila velike probleme Panathinaikosu. Grci se nikako nisu mogli priviknuti na agresivnu igru domaćina i prvo poluvrijeme ubacili su samo 22 poena.

Međutim na odmoru su neke stvari sjele na svoje mjesto i Panathinaikos je u drugom poluvremenu uspio lakše pronalaziti put do domaćeg koša. Alba mu je pomogla u preokretu velikim brojem izgubljenih lopti (24).

Presudila je serija Panathinaikosa 20:4 u kojoj Alba punih deset minuta nije ubacila baš ništa iz igre i meč je otišao na stranu Grka. U završnici su Berlinčani zaprijetili dolaskom na 62:59, ali nije bilo dovoljno snage za potpuni povratak.

11 poena kod Panathinaikosa ubacio je Loukas Mavrokefalidis (5/8) dok su po deset dodali Vladimir Giankovits (3/7) i Dimitris Diamantidis (2/7). Kod Albe po 11 poena ubilježili su Reggie Redding (4/13, šest skokova) i Jamel McLean (3/5). Marko Banić za 22 minute ubacio je šest poena (2/5, tri skoka), a Leon Radošević za 20 minuta dodao je devet poena (4/5), pet skokova, ali i sedam izgubljenih lopti.

Armani Milano - Anadolu Efes 71:73

Dramatično do samog kraja bilo je u Milanu gdje je domaćin upisao pet poraz u Top 16. Tijekom cijelog susreta vodila se velika bitka s dosta promjena vodstva, a najveću prednost imao je Efes koji je u ranoj fazi susreta vodio s 19:13.

U završnici susreta, kod vodstva Efesa 72:71, Armani je imao napad, ali Daniel Hackett nije ubacio tricu. Skok je uzeo Stratos Perperoglou koji je ubacio prvo slobodno bacanje i 2.3 sekunde prije kraja promašajem drugog bacanja oduzeo domaćinu mogućnost pozivanja minute odmora i organiziranja zadnjeg napada.

"Znali smo da će biti jako teško doći do pobjede u ovom susretu, bila je to možda i zadnja prilika za Armani. Igrali su čvrsto i vrlo dobro, ali na kraju smo mi bili sretniji", rekao je Perperoglou.

Grk je završio susret s 18 poena (5/10) i pet skokova dok je Milko Bjelica dodao 15 poena (5/9). Dario Šarić je za 27 minuta ubacio pet poena (1/2 za dva, 1/2 za tri) uz sedam skokova dok je Dontaye Draper bio na pet poena (2/3 za dva, 0/1 za tri) i četiri skoka za 21 minutu. Kod domaćina po 18 poena ubacili su Marshon Brooks (6/13) i Daniel Hackett (7/15, sedam skokova).

Unicaja - Nižnji Novgorod 85:76

Unicaja je napokon došla do pobjede. Nakon devet uzastopnih euroligaških poraza, svladala je na svom parketu Nižnji Novgorod i "upisala" se u Topu 16.

Novgorod se još jednom pokazao kao vrlo opasan protivnik predvođen odličnima Treyom Thompkinsom i Taylorom Rochestiejem, međutim Jayson Granger odigrao je utakmicu sezone i poveo Unicaju do pobjede.

"Igrali smo s puno intenziteta, ali oni su imali Grangera. Zabio nam je puno, asistirao, držao ritam utakmice u svojim rukama, mislim da mu je ovo najbolja utakmica u Euroligi. Počeli smo s puno samopouzdanja, ali oni su se počeli dizati i nismo izdržali do kraja", priznao je Aigars Bagackis.

Granger je utakmicu završio s 29 poena (9/13) i pet asistencija dok je Caleb Green dodao 16 poena (6/10) i osam skokova. Na drugoj strani Thompkins je ubacio 27 poena (10/17) uz 13 skokova dok je Rochestie bio na 24 poena (9/15) i šest asistencija.

• Bestija_ST07.02.2015. u 05:31
    Saric je odigra maestralnu zadnju cetvrtinu samo sto se sve to ne cita u statistici. Stavija je u dzep Linasa Kleizu, pokupija tuce skokova u napadu i obrani i ubacija vaznu tricu kad se lomila utakmica. Problem je sta on u ovom trenutnom Efesovom sistemu nema skoro nikakvu ulogu u napadu.