Branimir Korać • subota, 14.03.2015.

Turski velikani Fenerbahče i Anadolu Efes ostvarili su polovičan učinak u desetom kolu Top 16. Efes je poražen u gostima kod CSKA u Moskvi dok je Fenerbahče slavio kod Olympiakosa...

CSKA Moskva - Anadolu Efes 88:83

U zanimljivoj utakmici u Moskvi CSKA je uspio svladati Anadolu Efes čime je osigurao mjesto u četvrtfinalu. Moskovljani su stigli do osme pobjede u Top 16 čime su i matematički osigurali prolaz.

Gosti su pružili dobar otpor, imali su dobrih faza igre i u završnici zaprijetili, ali na kraju je ipak bolji protivnik stigao do pobjede. Već prva četvrtina pokazala je da će to biti zanimljiv dvoboj u kojem Efes nije bez šansi. Otvorio je utakmicu s 13:4 da bi domaćin napravio 12:2, ali u završnici prve četvrtine Efes je ipak uspio vratiti prednost na svoju stranu.

Utakmica je prelomljena u trećoj dionici kada je CSKA stvorio seriju 10:1 koja ga je odvela na 66:57 nakon čega više nije gubio prednost. U završnici susreta tricom Drapera Efes je smanjio na 84:81, ali Nando De Colo i Sonny Weems zaključili su utakmicu.

Miloš Teodosić bio je prvo ime utakmice s 20 poena (6/10, trica 5/8) i devet skokova, a Saša Kaun dodao je 16 poena (6/10) i šest skokova. Kod Efesa po 14 poena upisali su Stratos Perperoglu (4/9) i Dontaye Draper (3/3 za dva, 2/3 za tri) dok je Dario Šarić za 27 minuta dodao 12 poena (3/7 za dva, 1/2 za tri) i devet skokova.

Žalgiris - Panathinaikos 76:70

Žalgiris je upisao stotu euroligašku pobjedu svladavši u svojoj dvorani Panathinaikos sa 76:70. Pobjeda momčadi iz Kaunasa dodatno je zakomplicirala situaciju u skupini gdje je sada Žalgiris na pobjedu do Panathinaikosa, ali i ima lošiji međusobni omjer.

Domaćin je trebao pobjedu od čak 19 razlike da bi prestigao Atenjane, imao je tijekom treće četvrtine i 14 razlike, ali nije uspio izdržati u tom ritmu. Panathinaikos predvođen Nikosom Pappasom uspio je čak i preuzeti vodstvo da bi ipak Žalgiris zahvaljujući vezanim tricama Arturasa Milaknisa vratio prednost na svoju stranu i otišao do pobjede.

"Ovo je velika pobjeda ostvarena protiv velike momčadi. Sporo smo ušli u drugo poluvrijeme što su oni iskoristili i doveli nas u probleme. Međutim na kraju smo pokazali da imamo srca i karakter te uzeli vrijednu pobjedu", rekao je Will Cherry.

Cherry je susret završio s 18 poena (6/14), Paulius Jankunas dodao je 14 (5/11), a James Anderson 13 (3/8) uz šest skokova. Kod gostiju Nikos Pappas ubacio je 21 poen (8/10).

Armani Milano - Unicaja 90:86

Susret između Armanija i Unicaje ostat će upisan u povijest kao utakmica u kojoj je ubačen 500 000. poen u povijesti Eurolige. Ubacio ga je Caleb Green tricom na početku druge četvrtine.

Bio je to dvoboj momčadi s dna skupine koje su hvatale posljednji vlak za ostanak u igri za doigravanje. Na kraju su se Talijani bolje snašli, ključna serija 11:0 za bijeg na 54:47 omogućila im je da preuzmu kontrolu i na kraju dođu do pobjede.

"Izgubili smo sve domaće utakmice u Top 16 i željeli smo doći do pobjede pred našim navijačima. Puno će nam značiti za samopouzdanje", smatra Alessandro Gentile.

Upravo on je i predvodio milansku momčad s 23 poena (9/15) i pet asistencija dok je Samardo Samuels dodao 19 poena (7/9) uz sedam skokova. Kod gostiju Caleb Green ubacio je 22 poena (7/10), Ryan Toolson dodao je 15 poena (6/12), a Jayson Granger 14 poena (4/10) uz devet asistencija i šest skokova.

Olympiakos - Fenerbahče 64:73

Sjajnim nastupom Andrewa Goudelocka Fenerbahče je stigao do vrijedne gostujuće pobjede kod Olympiakosa. Turci su stigli do sedme uzastopne euroligaške pobjede od čega čak devete u nizu u gostima.

Gosti su praktički od početka imali kontrolu nad susretom u svojim rukama, Olympiakos je u nekoliko navrata zaprijetio preokretom, ali nije uspio dovršiti posao.

Tricom Spanoulisa sredinom treće četvrtine domaćin je poravnao na 46:46, međutim vrlo brzo je Goudelock ponovno odvojio goste koji su do kraja susreta sačuvali prednost.

Amerikanac je na kraju ubacio 24 poena (9/15, trica 6/7), a Nemanja Bjelica dodao je 16 poena (5/11) uz devet skokova. Luka Žorić nije ulazio u igru. Kod domaćina Oliver Lafayette ubilježio je 14 poena (1/2 za dva, 3/6 za tri) dok je Bryant Dunston dodao 12 poena (5/6) i pet skokova.