Branimir Korać • subota, 30.05.2015.

Barcelona je stigla do novog trofeja, osvojila je Kup kralja i po 27. puta podigla trofej u ovom natjecanju. Nakon što je osvojila naslov prvaka Španjolske, stigla je do dvostruke krune pobjedom protiv Athletic Bilbaa 3:1...

Finale Kupa kralja igralo se na Barceloninom stadionu što je samo dodatno pojačalo Barcelonin status favorita u ovom dvoboju. Athletic Bilbao se nadao da može iznenaditi i doći do 24. trofeja pobjednika ovog natjecanja, međutim ipak je Barcelona osvojila Kup kralja po 27. put.

Nakon osvajanja titule prvaka Španjolske, u Barceloni su se odmah koncentrirali na ovo finale ističući kako im je u ovom trenutku važnije od finala Lige prvaka protiv Juventusa. Luis Enrique tako je istrčao s najjačom raspoloživom postavom, zaigrao je i zakrpani Luis Suarez te se tražila dvostruka španjolska kruna.

Očekivano, Katalonci su se odmah postavili dominantno, bili su bolji protivnik i imali su kontrolu nad igrom iako je Athletic igrao dosta čvrsto i pokušavao spriječiti Barcelonu u ulascima u 16 metara.

Na prvu pravu priliku čekalo se do 12. minute kada je Ivan Rakitić odlično proigrao Luisa Suareza, ali vratar Athletica Herrerin odlično je zaustavio njegov pokušaj.

Ipak, u 20. minuti Athleticu nije bilo spasa. Leo Messi uzeo je loptu, munjevitim driblinzima oslobađao se igrača Athletica i onda čim se otvorilo malo prostora sjajno je pogodio bliži kut Athleticovog gola i nakon senzacionalne akcije doveo Barcelonu u vodstvo.

15 minuta kasnije 2:0 za Barcelonu. Još jedna fantastična akcija, lopta je išla brzo, precizno i Athleticova obrana je potpuno nadmudrena. Rakitić je sudjelovao u akciji, odlično je proigrao Suareza koji je pak vidio Neymara, a Brazilac lakoćom poentira. Još jedna savršena akcija.

Prva prava prijetnja Athletica stigla je u završnici prvog dijela kada je Inaki Williams dobro pucao, ali lopta je dirala gredu i nedostajalo je nekoliko centimetara da Ter Stegen bude na mukama.

U drugom poluvremenu Barcelona je bez ikakvih problema održavala prednost, a u 74. minuti vodstvo je povećano. Obrana momčadi iz Bilbaa nije najbolje reagirala, Dani Alves ubacio je u sredinu za Messija koji bez problema podiže na 3:0.

Deset minuta prije kraja ukazao se tračak nade za Athletic nakon što je Williams smanjio na 3:1, međutim Barcelona nije dopustila neke veće komplikacije i završila je susret pobjedom. U sudačkoj nadoknadi Xavi je na oproštaju s Camp Nouom bio blizu pogotku iz slobodnog udarca, no nije imao sreće.

U osvajanju novog trofeja Ivan Rakitić igrao je cijelu utakmicu.