Branimir Korać • utorak, 18.08.2015.

31 godinu u Bilbau su čekali na veliki trofej i napokon su ga dočekali. U Superkupu su bili bolji od Barcelone, realno, sve su riješili u prvom susretu u kojem su pregazili Barcelonu s 4:0 i u uzvratu u Barceloni nisu imali mogli do preokreta...

1984. godine Athletic Bilbao osvojio je prvenstvo i Kup kralja i tada se nije činilo da će čak 31 godinu čekati na sljedeći trofej. Načekao se, ali i dočekao, pregazio je Barcelonu koja je u statusu favorita ušla u ovaj Superkup, ali Athletic je bio bolji.

Presudio je prvi meč, u Bilbau je bilo 4:0 za baskijsku momčad koja je iskoristila umor i nepripremljenost Barceloninih igrača nakon teške bitke sa Sevillom u Tbilisiju i uz sve najave iz tabora Barcelone da vjeruju u konačnu pobjedu u ovom dvoboju, to se nije dogodilo. Baskijska momčad odigrala je vrlo kvalitetno u uzvratu, remizirala 1:1 i na kraju je potpuno zasluženo stigla do trofej.

Barcelona je dobro krenula u meč i odmah na početku propustila veliku priliku. Već u šestoj minuti Rakitić je proigrao Pedra, ovaj ubacio za Piquea, a branič Barcelone pogađa gredu.

Iako je Barcelona kontrolirala susret i imala veći posjed lopte, gosti su imali veliku priliku za vodstvo u 38. minuti kada je veliku grešku Barcelonine obrane propustio kazniti Eraso koji je ušao u 16 metara malo iskosa i pucao snažno i neprecizno.

U završnici poluvremena ipak vodstvo Barcelone. Rakitić je ubacio za Suareza koji majstorski prsima pronalazi Messija, ovaj prsima prima loptu i iz voleja zakucava za vodstvo.

U drugom poluvremenu očekivala se agresivnija i bolja Barcelona, no deset minuta trebalo je gostima da dođu do novog zicera. Aduriz je primio loptu nakon još jedne loše obrambene reakcije, , no Bravo spašava. Pique je bio uvjeren da je Aduriz bio u zaleđu, žestoko se obrušio na pomoćnog suca i zbog takve reakcije zaradio je isključenje čime nije nimalo pomogao svojoj momčadi.

S igračem manje Barcelona je vrlo brzo stvorila dvije čiste prilike, no prvo je Iraizoz uspio zaustaviti Pedra, a zatim je lopta malo iznenadila Rakitića koji sam na drugoj vratnici ne pogađa okvir gola.

U 68. minuti Rakitić je napustio igru, a šest minuta kasnije Barcelona se oprostila od trofeja. Aritz Aduriz, krvnik Barcelone s tri pogotka u prvom susretu, nije uspio svladati Brava iz prvog pokušaja, ali odbijena lopta mu se vratila i drugi put je bio precizan.

Značilo je to da Barcelona s igračem manje mora postići pet pogodaka u narednih 15 minuta što je nemoguća misija i gosti su već tada počeli sa slavljem.

Kao i prvom susretu, Barcelona ponovno nije bila onako nedodirljiva i ubojita, pa čak i u Tbilisiju je pokazala dva lica i očito je da je još dosta daleko od prave forme.

• Obrisan korisnik18.08.2015. u 13:06
    Igrača Barce? Možda nekada, danas se svi tako ponašaju. Barca čak nije bila usamljena ni u Španjolskoj. Ne vidim razliku u ponašanju igrača Reala.Ugl, bespredmetno raspravljati tko je veći cigan kada su svi postali cigani. Lupati žute svakome tko nije kapetan a priča sa sucem i bok.
  • Mithrandir18.08.2015. u 12:48
    Bravo za Baske, sve pohvale i čestitke idu njima..............Što se sporne situacije tiče, zaleđe nije bilo jer igrač nije bio ispred lopte, a nesportsko ponašanje barcinih igrača je nažalost poznato več dulje vrijeme, od protivničkih igrača(vidljivo kod gola), preko prigovaranja i pritisaka na... [više na forumu]
    Mithrandir
  • Obrisan korisnik18.08.2015. u 12:00
    Ovo bi bila jebena ideja. U zadnje vrijeme ti 'momčadski prigovori' izgledaju kao da je netko na teren pustio pleme cigana koji već tri dana nisu užicali kunu.
  • inkos18.08.2015. u 11:56
    Najbolji su mi ovi članci u kojima nigdje ne piše konačan rezultat. Nažalost, više me to od Sportneta ne čudi.
    inkos
  • zovche18.08.2015. u 11:51
    ne znam ovaj komentar nisam cuo da je rekao tj. da je netko preveo, a drugo se slazem svi nogometasi si previse dozvoljavaju simuliraju, traze prkersaje i slicno, pa cak i jedan golman koji je na drugoj strani terena dize ruku kao njihova je.... to bi sve kaznio a dao za pravo samo kapetanima da... [više na forumu]