Genoa
Genoa 2:3 Sampdoria
Sampdoria

Nikola Raič • utorak, 05.01.2016.

U dvoboju „ljutih“ gradskih rivala Sampdoria je pobijedila Genou s 3:2, a s tri asistencije istaknuo se „dobri, stari“ Antonio Cassano.

Prva utakmica Serie A u 2016. godini donijela nam je gradski derbi Genoe i Sampdorije. Utakmica je pružila sve što smo od ovakvog derbija i očekivali, pregršt čvrste borbe na sredini terena, vatrenu atmosferu na tribinama i čak pet pogodaka, a konačnici su uspješniji bili gosti koji su postigli pogodak više.

Trener domaćina Piero Gasperini istaknuo je kako je pobjeda u ovom dvoboju jedan od glavnih ciljeva njegove momčadi ove sezone: “Za momčadi kao što smo mi glavni cilj u sezoni nije osvajanje naslova, a to znači da pobjede u ovakvim utakmicama postaju imperativ. Ova utakmica sa sobom donosi posebnu atmosferu i ovo je važna utakmica bez obzira na pozicije na tablici.“

Gasperinijev kolega na klupi Sampdorije Vincenzo Montella mirnije shvaća derbi te je pozvao svoje igrače da u utakmicu uđu „hladne“ glave: “Moramo biti koncentrirani svih 90 minuta i željeti pobjedu, ovo je važna utakmica i svi u gradu pričaju samo o njoj. Igrao sam ove derbije, ali sada sam manje strastven nego prije, tako da znam kroz što moji igrači prolaze.“

Odlično otvaranje utakmice smo vidjeli u Genoi, nekoliko dobrih pokušaja s jedne i druge strane, ali bez pogodaka. Iako je Genoa imala veći posjed lopte, Sampdorija je bila konkretnija i dolazi do pogotka u 19. minuti susreta. Roberto Soriano spremno je dočekao pogrešku Genoine obrane nakon dodavanja Cassana te mirno realizira „jedan na jedan“ s Perinom.

Nakon pogotka Soriana utakmica se nastavlja u istom ritmu, Genoa drži loptu u svojim nogama, niže korner za kornerom, ali Sampdorija u 39. minuti povećava svoje vodstvo na dva razlike. Strijelac za 2:0 bio je Eder koji mirno zabija s 15-ak metara nakon nove asistencije Cassana. To je ujedno bila i posljednja akcija vrijedna spomena u prvom dijelu susreta.

Gosti nisu mogli poželjeti bolje otvaranje drugog poluvremena, već nakon pet minuta Soriano se po drugi puta upisao u listu strijelaca i, činilo se, riješio pitanje pobjednika u gradskom derbiju. Kao i kod prva dva gola sjajno je asistirao Cassano, a Soriano je još jednom pokazao mirnu završnicu za 3:0. Iako je sve mirisalo na mirnu završnicu, pojavio se Pavoletti koji s dva pogotka glavom u 69. i 81. minuti dovodi svoju momčad u situaciju da spasi bod, ipak Genoa nije imala snage za treći pogodak. Sampdorijina obrana, na čelu s Vivianom je izdržala sve napade domaćina i do kraja utakmice sačuvala vrijedna tri boda.