Monaco ispao iz kupa; Ajaccio preokretom do osmine finala

Nikola Raič • utorak, 09.02.2016.

Večerašnjim utakmicama započela je osmina finala Kupa Francuske, a plasman među osam najboljih ostvarili su: GFC Ajaccio, Sochaux i niželigaš Granville…

Granville – Bourg Peronnas 1:0*

Amateri iz Normandije nastavljaju živjeti san o velikom uspjehu u kupu. Plasman u osminu finala Granville je osigurao pobjedom u produžetku nad drugoligašem Bourg Peronnasom.

U prvom dijelu nismo vidjeli ništa od ove dvije momčadi. Granville je sigurno zadovoljniji otišao na odmor, ipak su gosti došli u ulozi favorita kao drugoligaška momčad. Nastavak nije ponudio ništa bolju utakmicu. 90 minuta gledali smo taktičko nadmudrivanje i grčevitu borbu za svaki dio terena. Domaćini su pokazali iznimnu borbenost i zasluženo su sačuvali svoju mrežu netaknutom.

Iako je bilo realno za očekivati da će domaćini pasti u produžetku to se nije dogodilo. Dogodilo se upravo suprotno, a to je da su pogotkom Untereinera u 102. minuti došli do vodstva koje su zadržali do kraja.

Saint Malo – GFC Ajaccio 1:2

Još jedna amaterska momčad imala je priliku izbaciti momčad iz višeg ranga, ali domaćin Saint Malo imalo je teži zadatak od Granvillea. U Saint Malo stigao je prvoligaš GFC Ajaccio, koji je doduše u lošoj formi i ne zna za pobjedu već šest utakmica, ali je ipak uspio okrenuti domaćine za prolaz dalje.

U prvih 45 minuta nije se moglo znati koja momčad igra amaterski nogomet, a koja prvu ligu. Domaćin je bio apsolutno ravnopravan u svakom aspektu utakmice i nisu stali samo na tome. Saint Malo je pogotkom Creacha u 39. minuti otišao na odmor s prednošću od 1:0.

U drugom dijelu domaćin ipak nije izdržao pritisak Ajaccioa te je kvaliteta prvoligaša došla do izražaja. Izjednačili su gosti preko Mayia u 62. minuti, a potpuni preokret i prolazak u osminu finala Ajacciou donosi Boutaib pogotkom u 78. minuti za konačnih 2:1.

Sochaux – Monaco 2:1

Domaćin u drugoj ligi već šest utakmica ne zna za pobjedu, ali zato su večeras pružili vjerojatno najbolju partiju sezone i izbacili favorizirani Monaco iz kupa. Iako su gosti u Sochaux došli u kombiniranom sastavu, sve pohvale idu na račun domaćina koji je apsolutno zaslužio prolaz.

Odlično otvaranje utakmice prikazale su obje momčadi. Nekoliko prilika s jedne i druge strane, uz blagu inicijativu Monaca, nagovijestilo je pravu kup utakmicu. Kao potvrdu sjajnog otvaranja, brzo smo vidjeli i pogodak. Domaćini u 19. minuti došli do vodstva, a strijelac za 1:0 je bio Martin. Primljeni pogodak prodrmao je goste, koji podižu tempo i preuzimaju konce igre u svoje ruke. Dobru igru okrunili su pogotkom za 1:1, a strijelac je bio Bakayoko u 38. minuti.

Kako su gosti završili prvi dio, očekivalo se da će u tom ritmu i nastaviti, ali Sochaux je pronašao rješenje i zaustavio Monaco samo na posjedu lopte. Konkretniji su bili domaćini cijelo drugo poluvrijeme i zasluženo su došli do pogotka koji ih je odveo u osminu finala. Strijelac je bio Sacko u 54. minuti.

Mario Pašalić u igru je ušao u 80. minuti te ovaj put nije uspio spasiti Monaco, a Danijel Subašić odgledao je susret s klupe za pričuve.