Ivan Detelić • subota, 13.02.2016.

U pet utakmica 26. kola francuske prve lige bilo je čak 17 pogodaka, Troyes je upisao drugu pobjedu sezone, Bordeaux je kod Guingampa prvo prokockao, pa onda ipak vratio pobjedu, dok su tri boda upisali još Montpellier, Nantes i Bastia...

GFC Ajaccio - Troyes 2:3

U derbiju začelja Troyes je uzeo važne bodove ostvarivši tek drugu pobjedu te je još velikih 15 bodova daleko od zone spasa.
Domaćin je poveo već na isteku prve minute utakmice. Lopta je nakon udarca iz kuta išla na dva metra od gola, vratar gostiju ostao je ukopan na crti, a najviši u skoku bio je strijelac Jacques Zoua Daogari. Vodstvo nije dugo trajalo i u osmoj minuti Troyes je izjednačio kada je Chaouki Ben Saada pobjegao obrani, potom na 20-ak metara zaobišao istrčalog vratara, a potom dobro pogodio praznu mrežu.

Ajaccio je potom imao inicijativu bez konkretnog učinka da bi pred kraj poluvremena gosti zabili dva pogotka. U 36. minuti igrači Troyesa su složili lijepu akciju koju je neobranjivim udarcem s ruba kaznenog prostora okončao Karim Azamoum. Isti igrač bio je strijelac i za 1:3 kada su gosti u 43. minuti iznenadili domaću obranu nakon ubačaja rukom sa strane, a Azamoumi je povratnu loptu pospremio u mrežu.

Domaćin je unatoč zaostatku vrlo poletno krenuo u drugo poluvrijeme i nagrada je stigla u 57. minuti kada je Roderic Filippi drugi gol Ajaccioa zabio na identičan način kao i prvi.
Loše postavljanje i greške prilikom udaraca iz kuta vratar gostiju Mathieu Dreyer donekle je ispravio intervencijama u zadnjih pola sata susreta kada se Troyes grčevito branio i uspio sačuvati prednost za tri boda nade.

Guingamp - Bordeaux 2:4

Bordeaux je bolje ušao u utakmicu i vodstvo je stiglo u 20. minuti kada je Adam Ounas lijepo pogodio s ruba šesnaesterca. Domaći su se potom pribrali, ali u 37. minuti bili su dva gola u minusu. Katastrofalna pogreška domaće obrane nakon kornera koju je pomalo i nespretno iskoristio Diego Rolan. Ipak su igrači Guingampa prije odmora smanjili zaostatak, u 42. minuti za 1:2 zabio je Thibault Giresse iz slobodnog udarca s 20-ak metara.

Potpuno zasluženo nakon puno bolje igre u drugom dijelu domaćin je došao i do izjednačenja. Pogodak za 2:2 u 58. minuti bilo je djelo Marcusa Regisa Coca koji je volejem s desetak metara iskosa neobranjivo pogodio. Sreća domaćina nije dugo trajala i Bordeaux je samo deset minuta kasnije opet bio u vodstvu. Najviši u skoku nakon kornera bio je Rolan, a iz blizine je loptu u mrežu pospremio Clement Chantome.

Domaći su se potom otvorili ne bi li došli do novog poravnanja, ali to su gosti iskoristili i zabili još jedan pogodak. Konačan rezultat u 89. minuti postavio je Cheick Diabate.

Montpellier - Toulouse 2:0

Domaćin je nakon bolje igre poveo u 24. minuti preko Mustapha Yatabare. Toulouse nije imao odgovora na početni pritisak. Do kraja poluvremena gosti su imali nekoliko prilika za izjednačenje, ali rezultat se nije mijenjao.

U drugo poluvrijeme obje su momčadi ušle oprezno, tako da nije bilo previše uzbuđenja. Nakon sat vremena igre gosti preuzeli više rizika ne bi li došli do pogotka. Montpellier je iskoristio takvu igru i dvije minute prije kraja pogotkom Souleymanea Camare osigurao pobjedu.

Nantes - Lorient 2:1

Domaćin je u prvom poluvremenu dva puta okrunio svoju nadmoć. U desetoj minuti Adryan je zabio za vodstvo nakon dobre akcije i povratne lopte na desetak metara. Kanarinci su u 39. minuti udvostručili vodstvo kada je glavom nakon ubačaja s desne strane pogodio Emiliano Sala.

Gosti su se trgnuli u drugom dijelu, ali su pred vratima bili brzopleti ili neprecizni. Ipak, pogodak nade stigao je u 79. minuti kada je s bijele točke poentirao Benjamin Moukandjo. Pet minuta prije kraja Lorient je ostao s igračem manje, izravni crveni karton dobio je Lamine Gassama i Nantes je sačuvao sva tri boda.

Reims - SC Bastia 0:1

Jedini pogodak na utakmici bio je autogol Hamarija Traorea u 48. minuti. Bila je to vrlo izjednačena utakmica s puno dalekometnih udaraca s obje strane. Često su igrači obje momčadi pucali iz neizrađenih akcija i svih pozicija.

Zadnjih 15-ak minuta Reims je stisnuo goste, ali obrana i vratar gostiju Thomas Vincensini su izdržali i obranili sve nalete tako da je Bastia upisala vrijednu pobjedu.