Barcelona
Barcelona 6:0 Sporting Gijón
Sporting Gijón

Marjan Kreševac • subota, 23.04.2016.

Nakon visoke pobjede od čak 8:0 na Municipalu, Barcelona je na svom Camp Nou ugostila Sporting de Gijon. Domaćima su tri boda bila nužna za održavanje vodećeg mjesta na tablici, a gostima bi tri boda donijela bijeg u sigurnu zonu (prije početka susreta Sporting je bio na 18. mjestu s bodom manje od Granade). Na kraju balade uspješniji su bili domaći s visokih 6:0.

Prije početka susreta trener Barcelone, Luis Enrique pozvao je na oprez poučen iskustvima iz prijašnjih sezona: "U prijašnjim sezonama uvijek je bilo iznenađujućih rezultata u posljednjim kolima iz razloga što neke momčadi igraju bez kočnice jer nemaju što izgubiti. Na takvo nešto moramo biti spremni, a uvjeravam vas biti ćemo. Ispred nas su još četiri utakmice i naš cilj je ostvariti sve četiri pobjede".

Enrique je prije susreta odagnao sve eventualne dvojbe oko fizičke spremnosti svoje najveće zvijezde, Lionela Messia: "Messi je kondicijski u potpunosti spreman za nastup. Dobio je protiv Deportiva udarac u nogu, ali usprkos tome odradio je sve treninge bez problema i spreman je za ogled sa Sportingom". Osvrnuo se Enrique još malo i na veliku predstavu kontra Deportiva: "Bio je to vrhunski rezultat koji nam je vratio vjeru u vlastite mogućnosti, vjeru koja je bila poljuljana nekim nedavnim rezultatima".

Uzela je Barcelona loptu u svoje noge od prvog sučevog zvižduka i to je za posljedicu imalo prvu ozbiljniju priliku već u trećoj minuti. Sergi Roberto ubacio je loptu u peterac, tamo se našao Messi sam kao duh, ali je uspio glavom pucati preko grede. Imala je Barcelona još jedan pokušaj i to preko Andrésa Inieste koji je u desetoj minuti pokušao udarcem izvan kaznenog prostora, ali je obrana uspjela blokirati njegov šut.

Da gosti nisu nimalo impresionirani veličinom Barcelone pokazali su u 11. minuti. U jednoj brzoj akciji Guerrero je u šesnaestercu pronašao Álexa Menéndeza koji puca desnom nogom no Claudio Bravo je na visini zadatka i brani njegov pokušaj. U sljedećem napadu Sporting je kažnjen za svoju drskost pred golom Barcelone.

Ivan Cuéllar je istrčao na jedno ubacivanje u svoj kazneni prostor i uspio očistiti loptu ispred Luisa Suareza koji ga je pri tom pokušaju vjerojatno faulirao, ali sudac se nije oglasio. Nakon Cuéllarove intervencije lopta dolazi do Messija koji s nekih 13 metara gađa glavom i pogađa za 1:0. Bio je prvi pogodak u sezoni koji je Messi postigao glavom. Messi je bio prilično raspoložen za igru, novu priliku za pogodak imao je u 16. minuti kada je pokušao lijevom nogom sa sredine kaznenog prostora.

Gosti nisu potonuli nakon primljenog pogotka, već naprotiv, pokušali su pokazati zube. Lijepu priliku imao je naš Alen Halilović u 21. minuti kada je zapucao lijevom nogom iz kaznenog prostora nakon dodavanja Guerrera, ali i ovaj put je Bravo uspješniji od gostujućih igrača. Imao je Halilović još jedan pokušaj udarca na samom kraju poluvremena, ali udarac iz teške pozicije ovaj puta je završio u bloku domaće obrane.

U drugom poluvremenu Barcelona je krenula još jače, redale su se prilike Neymara, Messija, Jordija Albe, Suareza, ali lopta nije htjela u gol, nije htjela sve do 63. minute. Messi je na lijevoj strani proigrao Andrésa Iniestu, ovaj je pronašao Suareza koji postiže svoj svoj 31. pogodak u sezoni i dovodi Barcelonu u vodstvo 2:0. Ukoliko je prvi pogodak bio diskutabilan, kod drugog nema nikakve sumnje, Suarez je postigao neregularan gol iz čistog zaleđa.

Nakon drugog pogotka igra gostiju se u potpunosti raspala, a to je značilo samo jednu, golijadu Barcelone. Svoj drugi pogodak Suarez je postigao u 74. minuti udarcem s bijele točke. Tri minute kasnije novi kazneni udarac i nova egzekucija Suareza. Možete li pretpostaviti nastavak ovog niza? Igrala se 85. minuta i na repertoaru je još jedan kazneni udarac za Barcelonu, ali da ne bude previše monotono ovoga puta egzekutor je Neymar. Barcelona vodi 5:0.

Razljućen činjenicom da nije pucao posljednji kazneni udarac Suarez svoj četvrti pogodak zabija nogom s lijeve strane u 88. minuti, a na dodavanje Messija. Na početku je izgledalo da se Sporting možda čak može i nadati nečemu, ali onda je sredinom drugog poluvremena Barcelona ubacila u brzinu više i razmontirala goste i u velikom stilu ponovno zasjela na vrh tablice. Ukoliko igrači Barcelone nastave s ovakvim igrama titula nije upitna.

• danchy24.04.2016. u 11:05
    nevjerojatno je da neki vjeruju da je Barci potrebna pomoć suca da pobjedi Gijon i to još doma... naravno da je jučer bilo pogrešnih odluka, ali one nisu utjecale na pobjednika, a kad se govori o španjolskim novinama vjerujem da se misli na madridske, koje šute kao zalivene kad se sudi u korist... [više na forumu]
    danchy
  • Obrisan korisnik24.04.2016. u 11:00
    Trebao bi pročitati šta Španjolske novine pišu o sudačkim odlukama kada je u pitanju Barca! Samo pitaju do kada!
  • Obrisan korisnik24.04.2016. u 10:57
    Baš si ti onaj koji nikad ne kmeči o suđenju!
  • Obrisan korisnik24.04.2016. u 00:00
    Ko o čemu uvijek isti likovi o suđenju. Pogledajte samo kako se sudi u Engleskoj i Hrvatskoj, uostalom ko je kriv Gijonu što nisu zabili 7 golova pa im to ne bi igralo ulogu. Jedva čekam novo obraćanje javnosti Fljorentina Pereca i Zidanea kad izgube od Las Palmas dal će opet madridski vjetar biti... [više na forumu]