EP 2016., skupina A, 1. kolo, 10.06.2016, 21:00 h, Stade de France - Saint-Denis
Suci: Viktor Kassai, György Ring, Vencel Tóth (Mađarska)

Branimir Korać • petak, 10.06.2016.

Teškom mukom Francuska je stigla do pobjede u prvom susretu Europskog prvenstva. Na Stade de Franceu svladala je Rumunjsku 2:1 golom Dimitrija Payeta u 89. minuti...

Kingsley Coman
66'
11
Anthony Martial
77'
17
Moussa Sissoko
90'+1'
Denis Alibec
61'
7
Alexandru Chipciu
72'
11
Gabriel Torje
82'
Anghel Iordanescu

Mučili su se Francuzi, Rumunji su se pokazali kao vrlo tvrd protivnik, ali nisu uspjeli zadržati remi i briljantnim pogotkom Bilićevog Payeta domaćin je stigao do pobjede.

Francuzi su u susret ušli kao prva reprezentacija koja je osam utakmica odigrala na svom travnjaku i na kraju taj rekord proslavila je pobjedom iako se u dobrom dijelu susreta činilo kako bi se moglo dogoditi iznenađenje.

Fantastičnu priliku Rumunji su propustili već u četvrtoj minuti. Nakon kornera lopta je u petercu na metar od gola došla do Stancua koji je bio u idealnoj situaciji, ali pogodio je Llorisa na gol liniji.

Rumunjska je dobro krenula u utakmicu i Francuskoj je trebalo desetak minuta da dođe k sebi. Tada je uslijedila i prva opasnost pred vratima Tatarusanua, nakon ubačaja Payeta glavom je iz odlične pozicije pucao Giroud, ali malo pokraj vratnice.

Još bliže pogotku došla je Francuska četiri minute kasnije kada je ubacio Sagna, Chiriches se nije dobro snašao nakon čega glavom puca Griezmann, ali pogađa vratnicu.

Uslijedilo je razdoblje igre u kojem su e obje reprezentacije mučile da dođu do prilike za podatak, a onda je Francuska u završnici prvog poluvremena dva puta zaprijetila.

Obje situacije kreirao je odličnim ubačajima Payet, prvo je Griezmann pucao s desetak metara pokraj gola, a onda je glavom Giroud pucao preko gola.

Francuska je završila prvi dio bez ijednog pokušaja unutar okvira gola, imala je vratnicu, ali Tatarusanu nije nijednom morao intervenirati.

Drugo poluvrijeme počelo je ohrabrujuće za Rumunje koji dolaze odmah do odlične prilike, Stancu je ponovno prijetio, ali za razliku od početka susreta, ovaj put iz voleja nije bio precizan.

Giroud je propustio još jednu priliku u 53. minuti i to je ujedno bio prvi udarac koji je natjerao Tatarusanua da spašava svoju mrežu. Pozicija nije bila loša, ali Giroud je sa sedam-osam metara pucao u vratara Rumunjske.

Morao je rumunjski vratar još jednom intervenirati nakon pokušaja Pogbe, a onda je stigao pogodak. U 58. minuti još jedan fantastičan ubačaj Payeta, Giroud je ovaj put bio precizan i glavom je proslijedio loptu u mrežu nakon što je do nje došao prije Tatarusanua.

Samo sedam minuta trebalo je Rumunjima da se vrate u utakmicu. Evra je nepotrebno napravio prekršaj nad Stanciuom u svojih 16 metara i Kassai svira kazneni udarac koji Stancu bez problema realizira.

Nakon primljenog pogotka Francuzi su se našli u nokdaunu, stihijski su pokušavali ubacivanjem na Girouda i rumunjska obrana lakoćom je izlazila na kraj s takvim preskakivanjem igre.

I onda je na scenu ponovno stupio Payet, genijalan udarac s 20-ak metara, u sam gornji suprotni kut za 2:1 u 89. minuti i spas za domaćina.

Rumunjska do kraja nije uspjela zaprijetiti i Francuska na kraju odnosi pobjedu 2:1.

• narada10811.06.2016. u 10:25
    dobro veli komentator za Payeta: „typically brilliant" . I to sa lijevom nogom ....
    narada108
  • Obrisan korisnik11.06.2016. u 00:28
    Rumunji su ih mogli dobiti i ne znam po ćemu su Francuzi bili bolji!Imaju genijalca Payeta koji ih je spasio.Kakav faul na rubu šesnaesterca ne svira za Rumunje plus žuti za Koscyelnog!Takvo će biti suđenje na cijelom turniru.Sve će se navlačiti za takozvane "velike"!
  • Obrisan korisnik10.06.2016. u 23:50
    Na ovakvom prvenstvu pobjede se broje, pogotovo u nokaut fazi. Kakvi su onda bili Grci 2004? Ovo je prvenstvo gdje i odlučuju mali detalji velikih majstora kuhinje a ne papirnati favoriti.
  • Obrisan korisnik10.06.2016. u 23:36
    Ova Francuska je stvarno prosjecna ekipa,skup odlicnih pojedinaca i nista vise od toga nisu momcad tu nema kemije..
  • Dario_SNet10.06.2016. u 23:14
    Po meni nije bio faul nad golmanom, golman apsolutno kriv za gol. Naravno, svaka čast Giroudu, lijepo je skočio.