EP 2016., skupina A, 1. kolo, 11.06.2016, 15:00 h, Lens, Stade Bollaert-Delelis
Suci: Carlos Velasco Carballo, Roberto Alonso, Juan Yuste (Španjolska)
0:1(0:1) Švicarska
Fabian Schär 5'
Švicarska

Branimir Korać • subota, 11.06.2016.

Švicarska je stigla do prve pobjede na Europskom prvenstvu svladavši debitanta Albaniju s 1:0 zahvaljujući ranom pogotku Fabiana Schära...

Ergis Kaçe
61'
16
Sokol Cikalleshi
73'
11
Shkelzen Gashi
82'

Breel Embolo
62'
8
Fabian Frei
76'

Gelson Fernandes
88'
Vladimir Petković

Švicarska može biti zadovoljna s tri boda s otvaranja Europskog prvenstva protiv Albanije, ali dojam i nije najbolji. Albanci su s igračem manje bili od 36. minute, ali svejedno su u završnici imali čistu situaciju za poravnanje i vjerojatno uzimanje boda. Yann Sommer skinuo je dva čista zicera Albaniji i spasio svoju momčad. Spašavao je i na drugoj strani Etrit Berisha koji je dojam upropastio krivicom kod jedinog pogotka.

Vrlo brzo Švicarci su stigli do prednosti. Albanija je nervozno ušla u meč i nakon velike pogreške Etrita Berishe, Švicarci su poveli.

Shaqiri je izveo korner s desne strane, Berisha je kasnio u istrčavanju na loptu i Fabian Schär glavom je bez problema poslao loptu u mrežu.

Albanija nije bila u svojem najboljem izdanju, dosta izgubljenih lopti, krivih dodavanja i prema naprijed je bila bezopasna.

Švicarska je s druge strane mogla i povisiti prednost kada je Seferović u 15. minuti pobjegao i pucao s ruba kaznenog prostora, no nije iznenadio Berishu.

Prva prilika za Albaniju zabilježena je tek u 26. minuti kada je iz dobre situacije loše pucao Taulant Xhaka, no bio je to znak da su se Albanci napokon opustili i počeli igrati.

Nakon točno pola sata igre Sommer spašava Švicarsku. Hysaj je odličnom dugačkom loptom izbacio Sadikua u situaciju jedan na jedan sa švicarskim vratarom, no ovaj brani njegov pokušaj.

Deset minuta prije kraja prvog dijela veliki problemi za Albaniju. Kapetan Lorik Cana radi veliku pogrešku i zbog namjernog igranja rukom zarađuje drugi žuti karton te ostavlja svoju reprezentaciju s igračem manje. Iz slobodnog udarca sa 17 metara odlično je pucao Džemaili, ali vratnica je spasila Berishu.

Do kraja prvog dijela Švicarci su mogli i povećati prednost, ali Seferović i Džemaili nisu iskoristili dobre prilike.

U drugom dijelu Albanci su teško držali trkački ritam, a Berisha je spašavao da brzo ne prime i više pogodaka.

Tako je u prvih 20 minuta drugog dijela skinuo dva čista zicera Harisu Seferoviću koji je prvo iskosa pokušao, ali nije ga nadmudrio, a zatim išao sam na vratara koji mu sjajno ulazi u udarac.

Iako s igračem manje, Albanija je mogla do poravnanja. Armando Sadiku je u 76. minuti propustio još jednu odličnu priliku, bio je iskosa u dobroj poziciji, ali nije zabio.

No još bolju propustio je Shkelzhen Gashi u 87. minuti kada je bio apsolutno sam pred Sommerom, namjestio se, ciljao i onda mu je Sommer sjajno obranio.

Do kraja susreta nije bilo promjena i Švicarci uzimaju prva tri boda, ali nisu imali lagan posao.

• Veni vidi vici11.06.2016. u 18:15
    Švicarci razočarali, pogotovo s igračem više, na kraju mogu biti sretni što su izvukli pobjedu
    Veni vidi vici
  • Obrisan korisnik11.06.2016. u 17:49
    U utakmici izmedu Albanije 1 i Albanije 2 , sretno i spretno je slavila Albanija 2..