EP 2016., skupina E, 1. kolo, 13.06.2016, 18:00 h, Stade de France, Saint-Denis
Suci: Milorad Mažić, Milovan Ristić, Dalibor Đurdjević (svi Srbija)
1:1(0:0) Švedska
Ciaran Clark 71' (ag)
Švedska

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 13.06.2016.

Nakon u finišu odlučenog dvoboja između Španjolske i Češke u akciju su, po prvi puta na Euru, krenuli i nogometaši Irske i Švedske. Oba pogotka postigli su Irci, Hoolahan iza Isakssona dok se Clark autogolom glavom prometnuo u tragičara susreta. Švedska je susret završila bez ijednog udarca u okvir gola od strane njezinih igrača...

James McClean
63'
10
Robbie Keane
78'
7
Aiden McGeady
85'

Erik Johansson
45'

John Guidetti
58'
8
Albin Ekdal
85'
Erik Hamren

Četiri zrele prilike kreirali su reprezentativci Irske u prvoj polovici dvoboja. Nakon devet minuta igre prvi se od izabranika Martina O'Neilla okušao Jeff Hendrick. Šut s ruba šesnaesterca švedski vratar brani, a na iduću opasnost pred njegovim vratima čekalo se do 17. minute. Na ubačaj iz kornera glavom je reagirao Clark, a na drugoj strani O'Shea kasni s uklizavanjem za svega par centimetara.

Isakssonu u 29. minuti snažnim udarcem s 18 metara prijeti i Brady, tada lopta odlazi za malo pored gola, dok tri minute kasnije vrataru blijedih Šveđana, u pokušaju očuvanja početnih 0:0, pomaže i okvir gola. Hendrick se odlučio za šut s 20-ak metara, no on odsjeda na gredi.

Iz tog prvog dijela Švedska je imala tek jedan pokušaj, onaj Ibrahimovića i Larssona nakon Randolphovog loše ispucavanja iz 24. minute, a glavobolju izborniku Erika Hamrena pojačali su i problemi Lustiga s preponom zbog koje je krajem prvog poluvremena morao napustiti igru.

A što nije pošlo za nogom irskoj selekciji u prvih 45 minuta pošlo je u trećoj minuti nastavka. Potpuno zasluženo poveli su nakon akcije Colemana, njegove šetnje kroz statičnu protivničku obranu i nabačaja za Hoolahana koij efektnim volejom pogađa suprotan Isakssonov kut.

Šveđani su pomalo neočekivano ekspresno odgovorili, najzreliju priliku u dotadašnjem dijelu utakmice imali su svega dvije minute nakon primljenog zgoditka. Clark umalo poentira u vlastitu mrežu, Randolph brani, a odbijenu loptu Forsberg šalje malo pored gola. Ibrahimović i društvo i u narednim su minutama djelovali bolje, očito razbuđeni pogotkom Hoolahana.

Najveća švedska zvijezda do prilike je stigla nakon sat vremena igre. Nakon primanja lopte u kaznenom prostoru uspijeva ga zasmetati Clark, dovoljno da lopta ode pored vrata. Ova dva igrača u centru pozornosti bili su i u 71. minuti, Ibrahimović ubacuje, a Clark glavom posprema loptu u vlastitu mrežu.

Do kraja bez pravih prilika za podjelu bodova i čekanje ishoda drugog susreta skupine E, onog između Belgije i Italije.

• Obrisan korisnik14.06.2016. u 07:31
    Ah čuh urlik radosni jučer na trgu, neka Irkinja i društvance i zaželjeli novi gol ali fulali su polovicu ;)