Everton
Everton 2:0 West Ham
West Ham

Marjan Kreševac • nedjelja, 30.10.2016.

Nakon četiri utakmice bez poraza Čekićari su u desetom kolu Premiershipa gostovali na Goodison Parku kod Evertona. Romelu Lukaku je pogotkom i asistencijom donio pobjedu domaćima i prekinuo niz od četiri susreta bez pobjede.

Nakon užasnog otvaranja sezone West Ham United polako hvata formu i rezultate, u posljednja četiri susreta u svim natjecanjima ostvarili su isto toliko pobjeda, a Everton je s druge strane nakon odličnog otvaranja upao u određenu krizu.

Trener Evertona Ronald Koeman rekao je da "ne može uvijek biti sunčano", ali i da je svjestan da treba poboljšati rezultate: "Svi smo mi svjesni ukoliko ne slaviš u posljednja četiri susreta u prvenstvu onda pobjeda postaje imperativ".

"Meni se nešto slično događalo u Southamptonu, nije uvijek sunčano, nije svaka utakmica pobjeda. Ponekad se nađete u teškim trenucima i tada je najvažnije skupiti glave i dati podršku jedan drugome".

Slaven Bilić imao je samo riječi hvale za svoje današnje protivnike: "Imaju toliko kvalitetnih opcija u igri prema naprijed, fizički su nevjerojatno potentna momčad, a imaju i Lukakua koji je u posljednjih deset susreta protiv nas postigao osam golova. Pred nama je odlična utakmica jer njima i nama trebaju bodovi".

Susret nije počeo loše za goste iz Londona, imali su u prvih 20 minuta više od igre i prilika. Najbolje od njih promašili su u 12. minuti Pedro Obiang i samo minutu kasnije Dimitri Payet.

Kako je vrijeme odmicalo u prvom poluvremenu, tako je Everton sve više uzimao uzde u svoje ruke i polako zagospodario loptom i terenom. Kao posljedica toga rodile su se dvije sjajne prilike, ali vratar gostiju Adrián s dvije fantastične reakcije uspio je sačuvati svoju mrežu.

Prvo je refleksnom reakcijom skinuo udarac Rossa Barkleyja u 26. minuti, a deset minuta kasnije, točnije u 36. minuti, dobro se protegnuo i vršcima prstiju preko grede odbio pokušaj Kevina Mirallasa koji je promašio centaršut, ali naciljao suprotne rašlje.

U stilu u kojem su domaći završili prvi dio, započeli su i drugi, ali ovog puta uspjeli su i zabiti. Dogodilo se to u 50. minuti. Seamus Coleman pucao je na gol, Adrián kratko odbio loptu, a zahvaljujući usnuloj obrani Yannick Bolasie u klizećem startu poslužuje Lukakua koji zabija glavom s tri metra.

Pokušao je Bilić vratiti utakmicu ako ne u pozitivu onda barem u egal, poslao je na teren Ayewa i Zazu i kada se činilo da bi od njegovih nastojanja i moglo biti neke koristi ukazao se još jednom Lukaku. Ross Barkley odigrao je dugačku loptu za Belgijca koji je ušao u šesnaesterac, vagnuo braniča i vratio za Barkleyja, 76. minuta 2:0.

Nije se ponovila povijest iz prošle sezone kada je West Ham u posljednjih deset minuta utakmice preokrenuo zaostatak od dva gola, s ovim porazom Čekićari su zastali na 16. mjestu tablice sa samo tri boda više od zone ispadanja.