Petar Jenjić • petak, 09.12.2016.

Odigrane su posljednje četiri utakmice 11. kola Eurolige, a u najzanimljivijem je dvoboju, odigranom u Istanbulu, Anadolu Efes slavio protiv Barcelone 72:68. Preostala su tri susreta bila lišena bilo kakve neizvjesnosti...

Perasovićev Anadolu Efes nastavlja s dobrim euroligaškim nastupima, a večeras su kod kuće nadigrali Barcelone te došli do treće uzastopne pobjede. Turska je momčad vodila od samog početka utakmice, u jednom je navratu vodila i sa 16 poena razlike, ali je u posljednjoj minuti katalonska momčad preko Tyresea Ricea došla do prvog vodstva na utakmici (66:68). Međutim, nije izdržala te je u samoj završnici primila šest poena.

Velimir Perasović je rekao nakon utakmice: „Mislim da smo odigrali vrlo dobrih 30, 35 minuta, ali kao da smo se u posljednjoj četvrtini malo prepali pobjede i stali igrati. Na kraju je bilo tko mogao doći do pobjede, ali smo mi bili sretniji te upisali novo slavlje, za koju mislim da je potpuno zaslužena jer smo igrali bolje tijekom većeg dijela utakmice.“

Do pobjede ih je predvodio Jayson Granger sa 16 poena (5/7 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 0/2) uz pet asistencija, dok je Thomas Huertel dodao 14 koševa (2/5 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 1/1).

Jedini je dvocifren u redovima Barcelone bio Tyrese Rice s 22 ubačaja (5/10 za dva, 4/11 za tricu) i sedam asistencija. Ante Tomić završio je susret s osam poena (4/8 za dva, slobodna bacanja 0/2), dva skoka i četiri asistencije za 25 minuta na terenu.

Grčki Panathinaikos je bez većih problema kod kuće nadigrao turski Galatasaray te ga ostavio na dnu ljestvice. Nakon izjednačenog prvog poluvremena, domaćin je susret prelomio u trećoj dionici, koju je zaključio s 19 poena prednosti, a do kraja je susreta ta prednost još više narasla.

Trener Panathinaikosa, Xavi Pascual, je rekao nakon utakmice: „Sretni smo zbog ove pobjede. Mislim da smo igrali jako dobro tridesetak minuta. U deset minuta druge dionice smo izgubili malo kontrole, ali u konačnici smo jako sretni jer je ovo vrlo važna pobjeda za nas, posebno nakon loše utakmice u Barceloni.“

U redovima pobjedničke momčadi su po 14 poena ubacili Nick Calathes (7/9 za dva), Kenny Gabriel (3/4 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i K.C. Rivers (3/4 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Kod gostiju je Blake Shilb ubacio 15 koševa (3/9 za dva, 3/4 za tricu).

Niti drugi grčki predstavnik, Olympiakos, nije imao prevelikih problema kod kuće protiv Uniks Kazana te je došao do šeste europske pobjede ove sezone. Već su na poluvremenu imali 15 poena prednosti, a do kraja su susreta prednost samo povećavali te došli do uvjerljive pobjede.

Olympiakos su do pobjede s po 15 koševa predvodili Matt Lojeski (3/3 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 6/7) i Erick Green (6/7 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

Kod Uniksa je Keith Langford ubacio 25 poena (7/17 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 2/2). Marko Banić nije bio u sastavu.

Nakon pobjede nad Galatasarayom, Baskonia je došla i do druge uzastopne pobjede, a danas se bez većih poteškoća obračunala protiv turske Darušafake. Španjolski je sastav ostavio svoje protivnike na vrlo malom broju poena, a nakon što je početkom druge dionice došao na dvoznamenkastu prednost, do kraja je nije ispuštao. U drugom je poluvremenu ta prednost narasla i na preko 20 razlike, koja je održana do kraja utakmice.

Shane Larkin predvodio je Baskoniju s 14 poena (5/10 za dva, 0/3 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i pet asistencija, dok je Rodrigue Beaubois ubacio 12 koševa (3/4 za dva, 2/4 za tricu).

Jedini je dvocifren kod gostiju bio James Anderson s 11 koševa (1/4 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 0/1).