Dario Dodić • srijeda, 21.12.2016.

S pet večerašnjih utakmica kompletirano je 16. kolo Bundeslige, posljednje pred jednomjesečnu pauzu. Nogometaši Bayerna osvojili su naslov jesenskog prvaka, lako su se obračunali s glavnim rivalima, nogometašima RB Leipziga...

Bayern je s posebnim motivom ušao u večerašnji dvoboj s RB Leipzigom, hit-momčadi dosadašnjeg dijela prvenstva. Nitko nije očekivao da će nakon 15 kola biti izjednačeni na vrhu pa su Bavarci odlučili novajlijama pokazati tko je gazda u Bundesligi.

Izgledalo je to dobro za Leipzig tek nekih desetak minuta, a onda ih je Bayernov stroj samljeo. Igrala se 17. minuta, lijepo su kombinirali po desnoj strani Robben i Lahm, potonji je poslao loptu u peterac gostiju, Lewandowski pogađa vratnicu, ali na odbijancu je Alcantara i lagano prsima zabija za vodstvo domaćina.

Već u 25. minuti Bayern je vodio 2:0. Neoprezni igrači Leipziga izgubili su loptu u opasnoj zoni što je kažnjeno matom u nekoliko poteza. Lewandowski gura do Alcantare, ovaj prosljeđuje Xabiju Alonsu koji zabija za 2:0. Nakon pola sata igre sve je bilo riješeno, jedan od najboljih Leipzigovih igrača u dosadašnjem dijelu sezone, Emil Forsberg, ružno je s leđa startao na Lahma i zaslužio izravni crveni karton.

Na odmor se otišlo s uvjerljivih 3:0 za Bayern, jedanaesterac je skrivio Gulacsi, a u pogodak ga je pretvorio Robert Lewandowski. U drugom je dijelu Bayern očekivano maknuo nogu s papučice gasa, susret je bio riješen, mirno su ga priveli kraju i s 3:0 proslavili titulu jesenskog prvaka Bundeslige.

I Hertha je u Berlinu očekivano svladala fenjeraša Darmstadt i laganom pobjedom završila polusezonu. Dobro je došla pobjeda berlinskoj momčadi s obzirom da su u prethodna dva kola ubilježili dva poraza.

Nakon prilično izjednačenog prvog dijela u kojem nismo vidjeli nijedan pogodak Hertha je na samom startu drugog poluvremena riješila pitanje pobjednika. U 53. minuti povela je domaća momčad golčinom Plattenhardta iz slobodnjaka s 30 metara.

U 66. minuti konačnih 2:0 postavio je Kalou glavom nakon ubačaja Plattenhardta iz slobodnog udarca. Ovom je pobjedom Hertha jesenski dio Bundeslige završila na trećem mjestu.

Hoffenheim je na svom travnjaku ispustio dva boda protiv Werdera. Imali su domaćini vodstvo sve do završnice susreta, a onda su gosti iz Bremena izjednačili i spustili Hoffenheim s trećeg na peto mjesto Bundeslige.

Andrej Kramarić još je jednom susret započeo s klupe, promašaji u nekoliko posljednjih utakmica i sjajna forma Marka Utha izbacili su ga iz prvih 11. Hrvatski je reprezentativac ušao u 67. minuti umjesto Utha, bez zapaženijeg učinka.

Poveo je Hoffenheim nakon nešto manje od pola sata igre. S desne je strane ubacio Demirbay, a Sandro Wagner vršcima prstiju utjerao loptu u mrežu Werdera.

Imala je domaća momčad još nekoliko izglednih prilika, a nakon što ih igrači Hoffenheima nisu iskoristili, iz prve prave prigode gosti su došli do boda. Igrala se 87. minuta, lijepo su kombinirali igrači Werdera, lopta je došla do Garcije na lijevoj strani, on je pak vraća na 11 metara odakle Gnabry poentira za konačnih 1:1.

Köln i Bayer Leverkusen odigrali su 1:1 za kraj polusezone, domaće je u vodstvo doveo Modeste u 21. minuti, a konačnih 1:1 postavio je Wendell minutu prije kraja prvog poluvremena. Tin Jedvaj nije nastupio za Bayer, čitav je susret odgledao s klupe.

Ingolstadt se nakon dvije pobjede vratio porazima. Na svom su terenu izgubili od Freiburga 1:2. Poveo je gost u 34. minuti pogotkom Niederlechnera, isti je igrač povećao na 2:0 samo sedam minuta kasnije. Ingolstadt je u drugom dijelu uspio tek smanjiti na 1:2, strijelac je bio Suttner u 53. minuti.