Dario Dodić • četvrtak, 22.12.2016.

Odigrano je još šest susreta 18. kola Serie A nakon kojeg će Talijani na kratku zimsku stanku. U šest utakmica vidjeli smo čak 20 golova, čemu nisu pomogli Sampdoria i Udinese...

Pravi derbi u kojem su najviše mogli uživati neutralni promatrači odigrali su Fiorentina i Napoli u Firenci. U golijadi su obje momčadi mogle do sva tri boda, ali na kraju se rezultat 3:3 čini najpravednijim.

Od prve su minute u dresu Viola nastupili Nikola Kalinić i Milan Badelj dok je Hrvoje Milić ostao na klupi. Dobro su odigrali i Kalinić i Badelj, hrvatski je napadač odigrao svih 90 minuta dok je Badelj igru napustio u 73. minuti. Marko Rog i Ivan Strinić nisu ulazili u igru kod Napolija.

Prekrasnim golom Insignea poveo je Napoli u 25. minuti, primio je loptu na 20-ak metara od gola, prevario jednog Fiorentininog igrača, opalio s 25 metara i pogodio desni gornji kut Fiorentininog gola. Ipak, usporene snimke pokazale su da je Insigne kod primanja lopte bio u zaleđu.

Iako je Fiorentina bolje izgledala na terenu gosti iz Napulja dugo su držali vodstvo. Tek u 52. minuti Viole dolaze do izjednačenja. U izglednoj šansi za gol Maksimović ruši Kalinića, dobiva samo žuti karton, ali iz slobodnog udarca Bernardeschi zabija za 1:1 uz pomoć Callejona od kojeg se lopta u živom zidu odbila i prevarila Reinu.

Kakva bi to utakmica bila u kojoj Dries Mertens ne zabija pogodak? U 68. minuti kapetan Fiorentine Tomović nespretno kao zadnji igrač prima loptu, uzima mu je Mertens i iz teškog kuta lijepo pogađa suprotni kut Tatarusanuovog gola za novo vodstvo Napolija.

U idućem napadu Fiorentina dolazi do 2:2, Bernardeschi je povukao loptu s centra i preciznim udarcem s 25 metara od vratnice matirao Reinu. Za potpuni preokret pobrinuo se Zarate osam minuta prije kraja, lijepo ga je visokom loptom našao Bernardeschi, još ljepše isprve poentirao Zarate za 3:2 Viola. Niti tu nije bio kraj pogocima, u sudačkoj nadoknadi Salcedo nepotrebno ruši Mertensa u svom šesnaestercu, a Gabbiadini iz najstrože kazne postavlja konačnih 3:3.

Nogometaši Rome pošteno su se namučili protiv Chieva kako bi došli do sva tri boda. Na kraju su Rimljani slavili s 3:1, ali nije to bilo uvjerljivo kako rezultat daje naslutiti.

Romini su napadači muku mučili u prvom dijelu, Stefano Sorrentino bio je neprelazna prepreka, a kada su ga i uspjeli nadmudriti ispriječila se vratnica. Prijetio je i Chievo, odličnu je šansu imao De Guzman, ali mreže se nisu zatresle sve do 37. minute kada je Chievo poveo na Olimpicu. Izco je ubacio s desne strane, a De Guzman u padu glavom doveo goste u vodstvo.

Nisu gosti izdržali niti do poluvremena, s 20-ak metara lijepo iz slobodnjaka poentira El Shaarawy za izjednačenje. U drugi je dio puno bolje ušla Roma, Chievo se više-manje fokusirao na čuvanje rezultata, ali već u 52. minuti Edin Džeko dovodi Romu u vodstvo. Iako su u više navrata mogli povećati prednost, Rimljani su tek u sudačkoj nadoknadi došli do konačnih 3:1, precizan je iz jedanaesterca bio Perotti.

Minute su nedostajale da u derbiju začelja Palermo dođe do druge uzastopne pobjede u Serie A. Vodila je momčad kojoj je na vratima od prve minute ponovno bio Josip Posavec dobar dio susreta, a na kraju je morala biti sretna što je uopće uzela bod.

Poveo je Palermo u 33. minuti prekrasnim golom Quaisona s ruba kaznenog prostora. U susretu s malo prilika Pescara je do izjednačenja došla u trećoj minuti sudačke nadoknade, kada je Biraghi sigurno realizirao jedanaesterac. Imao je isti igrač sjajnu priliku donijeti sva tri boda gostima, ostao je oči u oči s hrvatskim golmanom, ali Posavec mu refleksno brani udarac u petoj minuti sudačkog dodatka.

Torino je nakon tri poraza napokon došao do pobjede, na svom su travnjaku s minimalnih 1:0 svladali Genou koju vodi hrvatski strateg Ivan Jurić. Bio je to drugi uzastopni poraz Genoe, jedini strijelac na utakmici bio je Belotti u 49. minuti, nakon ubačaja Ljajića iz slobodnog udarca.

Sampdoria i Udinese odigrali su bez pobjednika, susret u kojem nije bilo Hrvata na travnjaku završio je 0:0. Ante Budimir bio je na klupi Sampdorije, a Andrija Balić Udinesea.

Ludu utakmicu s čak sedam golova odigrali su Cagliari i Sassuolo. Momčadi s relativno potentnim napadima i katastrofalnim obranama odigrale su tipično njihov dvoboj, na kraju je Cagliari slavio 4:3 i nakon dva poraza upisao pobjedu.

Poveo je domaćin u 14. minuti, strijelac je bio Sau da bi do kraja poluvremena Adjapong i Pellegrini preokrenuli susret na stranu Sassuola. Pellegrini je minutu nakon postignutog pogotka i pocrvenio pa je gostujuća momčad gotovo 60 minuta igrala s igračem manje.

Niti to ih nije previše omelo, u 58. minuti Acerbi iz jedanaesterca podiže vodstvo Sassuola na 1:3, a onda je uslijedio uraganski preokret. Na 2:3 smanjio je Borriello u 62. minuti, u 73. minuti Farias donosi izjednačenje domaćoj momčadi, a samo tri minute kasnije isti igrač donosi sva tri boda Cagliariju.