Petar Jenjić • četvrtak, 05.01.2017.

Odigrane su četiri utakmice 16. kola košarkaške Eurolige. Perasovićev Efes ponovno je u gradskom derbiju nadigrao Galatasaray, Bamberg je razbio Barcelonu, Maccabi je u tijesnoj završnici nadigrao Darušafaku, za koju je odličnu utakmicu odigrao Ante Žižić, dok Baskonia nije imala problema protiv Uniks Kazana...

Anadolu Efes - Galatasaray 84:73

Perasovićev Anadolu Efes nadigrao je u istanbulskom derbiju Galatasaray, drugi puta u posljednja dva tjedna, čime je došao na omjer 8-8, a Galatasaray pao na 4-12. Iako su zaostajali veći dio utakmice, košarkaši Galatasaraya držali su priključak za Efesom do posljednje četvrtine, kada je domaćin pojačao i u napadu i u obrani. Prvo je otišao na dvoznamenkastu prednost i jednostavno do kraja utakmice nije dopuštao gostima da zaprijete.

Do pobjede ih je predvodio Bryant Dunston sa 17 ubačaja (6/10 za dva, slobodna bacanja 5/6) i šest skokova, dok je Derrick Brown dodao 13 poena (4/8 iz igre, slobodna bacanja 2/2).

Najefikasniji je kod gostiju bio Sinan Guler s 20 koševa (4/6 za dva, 4/6 za tricu). Vladimir Micov je ubacio 17 poena (4/7 za dva, 3/5 za tricu) uz sedam skokova.

"Igrali smo protiv Galatasaraya koji je dosta toga promijenio od prošle utakmice. Za nas je ovo bila jako važna utakmica jer smo zbog poraza od Real Madrida željeli ostati u utrci za doigravanje. Ovakve utakmice su jako opasne, gdje se moraš bojati da ne izgubiš. Danas smo odigrali ozbiljno od početka. Mogli smo susret prelomiti i ranije, ali svaki put kada bismo napravil neprisiljenu pogrešku Galatasaray bi se vratio u utakmicu. Siguran sam da moramo igrati mnogo bolje i koncentriranije bez ovakvih grešaka, ako želimo dobiti neke utakmice na gostovanjima u Euroligi.", rekao je nakon utakmice trener Efesa Velimir Perasović.

Bamberg - Barcelona 85:65

Puno je tijesnih utakmica ove sezone izgubio Bamberg i zato večeras nisu željeli da se dogodi i protiv Barcelone, koju su nadigrali bez većih problema i izjednačili se s njom na ljestvici s omjerom 7-9. Domaćini su kontrolirali rezultat od samog početka. U drugo su poluvrijeme ušli s devet poena prednosti, u jednom trenutku su imali i +20. Katalonska je momčad pokušala poništiti zaostatak, došla je do osam poena minusa, ali dalje nije mogla.

Bamberg su do pobjede s po 20 poena predvodili Darius Miller (1/4 za dva, 6/8 za tricu) i Janis Strelnieks (7/12 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Leon Radošević odigrao je nešto manje od 32 minute i ostvario učinak od šest poena (3/4 za dva), dva skoka i jedne asistencije.

Jedini je dvoznamenkast kod Barcelone bio Tyrese Rice s 19 poena (8/13 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Ante Tomić ubacio je osam poena (3/7 za dva, slobodna bacanja 2/6) i tome dodao dva skoka i jednu asistenciju za 26 i pol minuta na terenu.

Maccabi Tel Aviv - Darušafaka 93:92

Zanimljiva je utakmice odigrana u Tel Avivu, gdje je kao pobjednik izašao domaćin Maccabi. Izraelska momčad odigrala je sjajno prvo poluvrijeme, koje je zaključila sa 17 poena prednosti. Velikom je serijom Darušafaka u trećoj četvrtini potpuno okrenula rezultat i došla do četiri poena viška. Posljednja je četvrtina ipak pripala domaćinima. Iako su imali devet poena prednosti minutu prije kraja, Maccabi je gotovo prokockao. Brad Wannamaker mogao je utakmicu odvesti u produžetak kada je fauliran pri šutu za tricu, ali je pogodio dva od tri slobodna bacanja i tu je dvoboju bio kraj.

Do pobjede ih je predvodio Sonny Weems s 24 poena (9/16 iz igre, slobodna bacanja 4/5), pet skokova i osam asistencija, dok su po 13 koševa ubacili Victor Rudd (5/6 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i Maik Zirbes (4/5 za dva, slobodna bacanja 5/7).

Najefikasniji je kod turske momčadi bio Will Clyburn sa 17 koševa (6/13 iz igre, slobodna bacanja 3/5 i osam skokova). Vrlo dobru utakmicu odigrao je i hrvatski centar Ante Žižić koji je susret zaključio s 14 poena (6/8 za dva, slobodna bacanja 2/2), devet skokova i jednom blokadom.

Baskonia - Uniks Kazan 102:70

Nakon što su ih prije nešto manje od mjesec dana nadigrali s poenom razlike, košarkaši Baskonije večeras nisu imali problema protiv Uniksa. Španjolska je momčad ovom pobjedom došao na omjer 10-5, dok je Uniks sada na 6-9. Već su prvu četvrtinu domaćini zaključili s dvoznamenkastom prednosti. Tijekom druge dionice imali su i +20, da bi poluvrijeme zaključili rezultatom 53:36. Prednost Baskonije do kraja je susreta samo rasla.

Do pobjede ih je predvodio Rodrigue Beaubois s 29 poena (7/8 za dva, 5/8 za tricu), dok je Johannes Voigtmann dodao 14 koševa (5/8 iz igre, slobodna bacanja 3/3) i osam skokova.

Najefikasniji je kod Uniksa bio Keith Langford s 19 koševa (3/9 iz igre, slobodna bacanja 12/15), šest skokova i pet asistencija. Marko Banić ubacio je dva poena (1/2 za dva) za 18 minuta provedenih na parketu.