Cibona bez većih problema do pobjede u Trnskom

Petar Jenjić • utorak, 10.01.2017.

U zaostaloj utakmici šestog kola A-1 lige košarkaši Cibone nisu imali prevelikih problema protiv Zagreba u Trnskom, gdje su slavili rezultatom 70:90 i upisali osmu pobjedu ove sezone...

Zaostala utakmica u Trnskom ponudila je dvoboj Zagreba i Cibone u "okrnjenim" sastavima, kako smo mogli saznati iz najava. Iz sastava Zagreba otišao je Franko Kaštropil dok su problema s ozljedama i virozom imali Luka Božić i Ante Krapić, dok ubrzanom ritmu Cibone nije odgovaralo i moguće neigranje Marina Rozića, Petra Marića i Nika Slavice, koji su ipak upisali minute danas na terenu.

S obzirom na izostanak čvrstoće pod košem u obrambenom dijelu, Cibona se više oslanjala na probijanje prve linije, prodore i ulaske pod koš. Nakon početnih 4:10, rezultat se vrlo brzo vratio u egal, uz dobru rolu Luke Božića koji je ubacio deset poena za prvo vodstvo domaćina (16:14), koje je i ostalo nakon prvih deset minuta tricom Uljarevića sa zvukom sirene (27:25).

Tek su desetoricu igrača imali Zagrebaši u sastavu, među kojima je Danijel Jusup odlučio koristiti osmoricu i bilo je teško očekivati da podignu ritam. Na ruku im nije išla ni nešto šira rotacija Vukova i činjenica da su im se devetorica igrača u prvom poluvremenu upisala u strijelce. Polovicom druge četvrtine Cibona je otišla na, do tada, najvećih osam koševa prednosti (29:37), dok je zakucavanjem Rozića minutu i pol kasnije otišla na dvoznamenkastu prednost (31:42), koja je ostala i na kraju prvog poluvremena.

"Dati loptu Božiću pa neka on nešto pokuša napraviti" bila je jedna od taktika u napadu Zagreba koja, razumljivo, nije mogla funkcionirati duže vrijeme, dok su u obrani previše inzistirali na igranju zone iz koje je Cibona pogodila nekoliko vanjskih šuteva. Tek su se u jednom navratu u trećoj četvrtini domaćini uspjeli spustiti ispod deset koševa zaostatka, no više od toga nije išlo.

Nije bilo prevelike napetosti u posljednjoj četvrtini jer je Cibona održavala razliku, unatoč Zagrebovim nastojanjima da se približi i možda ugrozi večerašnje protivnike. Vrijedi izdvojiti i podatak da je Cibona imala 16 skokova više od Zagreba.

Do pobjede ih je predvodio Željko Šakić s 19 poena (5/7 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 9/10) i pet skokova, dok je Petar Marić dodao 18 koševa (3/5 za dva, 4/5 za tricu).

Najefikasniji je kod Zagreba bio Luka Božić s 19 poena (4/9 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 8/11).