Everton
Everton 4:0 Manchester City
Manchester City

Marjan Kreševac • nedjelja, 15.01.2017.

Kao uvertiru jednom od najvećih dvoboja na Otoku, onom između Uniteda i Liverpoola, na Goodison Parku svoj meč 21. kola odradili su Everton i Manchester City. U zanimljivoj utakmici visokog tempa na kraju su domaćini slavili s 4:0, ali sve bi možda bilo drugačije da je Clattenburg dosudio jedanaesterac za City koji su vidjeli svi osim njega...

Počelo je vrlo živo s obje strane, ali domaći su imali više od igre na samom početku. Čak su uspjeli pogoditi mrežu Građana u devetoj minuti susreta, ali zbog nedozvoljene pozicije Kevina Mirallasa pogodak je s pravom poništen.

Dvije minute kasnije prva smislena akcija gostiju, Agüero je na desnoj strani proigrao De Bruynea, ovaj zavrnuo u sredinu za Raheema Sterlinga. Vratar domaćih odlučio je napustiti vrata i klizećim startom otkloniti opasnost, ali umjesto lopte počistio je Sterlinga. Očigledan prekršaj za sve osim za glavnog arbitra Clattenburga.

Najveće probleme domaćima je stvarao izrazito raspoloženi Kevin de Bruyne, prolazio je po boku, kroz sredinu, ali na njegovu veliku žalost nije imao raspoloženog suigrača koji bi na pravi način iskoristio dodavanja. U 25. minuti konačno je Sterling bio na pravom mjestu za De Bruyneovo dodavanje, ali udarac je bio ispod svake razine, ravno u Roblesa.

Domaći su radili konstantan pritisak na posljednji red Cityja, ali sve do 33. minute nisu imali pokušaj u okvir gola. I iz prvog takvog došli su do vodstva, Gael Clichy je katastrofalno očistio loptu izravno u Toma Daviesa, ovaj bez razmišljanja gura iza leđa obrane za Mirallasa, a ovaj pronalazi Lukakua. Nema spasa za Brava, 13. pogodak sezone za vodstvo Evertona.

Na početku susreta poništili su mu pogodak zbog zaleđa, ali u 47. minuti nitko mu nije imao što za prigovoriti, jedino je mogao primiti čestitke. Everton je udvostručio vodstvo ponovno nakon loše reakcije Cityjeve obrane, Toure je izgubio loptu na sredini, Lukaku odigrao za Mirallasa. Stones je pokušao otkloniti opasnost, ali njegov pokušaj završava kod Barkleyja koji ponovno pronalazi Mirallasa i više nema spasa, 2:0 za domaće.

Nakon drugog pogotka do tada vrlo angažirani Pep Guardiola sjeo je na klupu, rekao je Guardiola da u Premiership dolazi radi izazova koji nosi ta liga, kako stvari stoje ove sezone ne može se požaliti da izazova za njega i njegovu momčad nedostaje.

Koliko ima problema u srednjem redu Građana najzornije se pokazalo kod trećeg pogotka, Davies je ispremiješao cijeli vezni red gostiju, odigrao dupli pas i poput igrača koji ima nebrojeno utakmica u nogama, a ne tek 18 godina, hladnokrvno prebacio Brava za 3:0 domaćih nogometaša.

Nakon ovakvog nastupa ne možemo se ne osvrnuti na jedan trenutak, a to je olako otpuštanje Joea Harta, pravdao se Guardiola da treba vratara koji može odigrati trećeg braniča, a Hart po njegovim riječima nije taj. Doveo je Guardiola Brava i možda dobio vratara koji dobro igra nogom, ali istovremeno dobio i golmana koji je iz posljednjih 20 udaraca u okvir gola primio 13 pogodaka.

Odličnu partiju Evertonovih mladića okrunio je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Ademola Lookman. Mladac koji je doveden u Everton za 11 milijuna eura napravio je smiješnim mnogostruko skuplje Stonesa i Brava koji je za kraj agonije primio pogodak kroz noge. Rekao sam na početku teksta da je ovo uvertira u susret Uniteda i Liverpoola, ako je ovo bilo zagrijavanje kakva nas tek ljepotica očekuje na Old Traffordu.

• qvestor17.01.2017. u 09:57
    Pep nije upitan jednostavno treba vremena da se sve posloži i promijeni način igre, a gdje je Mourinho koji također ne blista, iznenađenje je Conte koji se od svih novih trenera najbolje snašao možda i zato jer je pod najmanjim pritiskom
    qvestor
  • nestashko_nestashni15.01.2017. u 17:58
    pep se već triba umirovit :D
    nestashko_nestashni
  • Obrisan korisnik15.01.2017. u 17:12
    Kaj je Pep, kad ne možeš pokupovati sve najbolje igrače od konkurencije, odmah nema rezultata.