Branimir Korać • petak, 03.03.2017.

Grupna faza Eurolige došla je do 24. kola u kojem je lider Real iz Madrida upisao neočekivani poraz u Istanbulu kod Galatasaraya. Novi poraz ubilježio je i Repešin Armani...

Fenerbahče je stigao do pobjede u gostima u Kaunasu kod Žalgirisa kojeg je svladao sa 76:67. Ovom pobjedom Fenerbahče je dodatno učvrstio četvrtu poziciju, a do pobjede je došao iako je nastupio značajno oslabljen izostankom nekolicine igrača.

Još početkom četvrte dionice Žalgiris je imao vodstvo, ali onda je krenula serija Fenerbahčea koji je napravio 13:2 i preuzeo kontrolu nad utakmicom. Do kraja susreta nije bilo problema za Turke koji su osigurali pobjedu.

"Teška utakmica, nismo ispunili dogovoreno u fazi obrane dok smo u napadu napravili puno pogrešaka. Fenerbahče je dobra momčad, ali sami smo krivi jer nismo igrali dobro. Nakon nekoliko njihovih dobrih akcija ušli smo u zaostatak od deset poena i bilo je vrlo teško vratiti se u susret", istaknuo je Kevin Pangos.

Kod Fenerbahčea Ekpe Udoh ubacio je 16 poena uz sedam skokova i pet asistencija, a po 14 poena ubilježili su Melih Mahmutoglu i Bogdan Bogdanović (sedam ukradenih lopti). Kod Žalgirisa Paulius Jankunas ubacio je 15 poena uz sedam skokova, a Kevin Pangos dodao je 11 poena.

Iznenađenje je priredio Galatasaray koji je u Istanbulu svladao madridski Real. Momčad s dna ljestvice pobijedila je lidera i još jednom potvrdila koliko je Euroliga i ove sezone izjednačena.

U dramatičnom susretu Galatasaray je u završnici treće četvrtine vodio sa 73:55, ali Madriđani su nakon toga potpuno okrenuli dvoboj i u zadnje dvije minute ušli s vodstvom 84:80. I kada se očekivalo da će dovršiti posao i doći do pobjede, gosti su potpuno stali, Galatasaray je napravio seriju 7:0 i slavio 87:84.

"Vrlo važna pobjeda protiv jedne od najboljih europskih momčadi. Previše igrača nam je nedostajalo, imali smo velikih problema tijekom posljednjih tjedana, ali skupili smo se i odlično reagirali. Ovo nam puno znači, imamo vrlo težak raspored u narednih nekoliko tjedana, a rotacija nam je jako skraćena", rekao je Vladimir Micov.

Najbolji kod Galatasaraya bili su Austin Daye s 20 poena i Jon Diebler sa 17 poena. Kod Madriđana Anthony Randolph ubacio je 16 poena, a Luka Dončić 13 poena uz osam skokova i asistencija.

Izuzev "pomračenja" na prijelazu s treće na četvrtu četvrtinu, Crvena zvezda odigrala je jako dobru utakmicu protiv Brosea. Beograđani su nadigrali Nijemce i slavili 74:60.

Imali su ogromnu prednost tijekom susreta, vodili i 25 razlike da bi Brose napravio seriju čak 17:0 i vratio se u utakmicu. Uspjeli su se gosti spustiti na minus šest, no Zvezda se onda probudila i bez problema privela dvoboj kraju.

"Napravili smo veliki povratak u utakmicu nakon što smo u prve dvije četvrtine igrali jako loše. Zvezdina čvrsta obrana izbacila nas je iz tračnica, radili smo previše pogrešaka i potpuno izgubili samopouzdanje. U drugom dijelu bili smo puno bolji, ali nijanse su odlučile na njihovu stranu u tom razdoblju", tvrdi Andrea Trinchieri.

Beograđane su predvodili Charles Jenkins s 18 poena i Marko Simonović s 13 poena i devet skokova. Kod gostiju Fabien Causeur ubacio je 21 poen. Leon Radošević za 15 minuta uhvatio je dva skoka uz dva promašaja iz igre i s linije slobodnih bacanja.

Olympiakos nije dozvolio iznenađenje u Tel Avivu gdje je nadigrao domaći Maccabi i stigao do pobjede 82:71. Gosti su cijelim tijekom susreta imali rezultat pod kontrolom i na kraju su zasluženo slavili.

Skraćena rotacija kod Maccabija zbog izostanka nekolicine igrača onemogućila je domaćina da pruži jači otpor ili čak napravi nešto više.

"Teško je igrati s ovako kratkom rotacijom, ali to je nešto što se događa i moramo to prihvatiti. Bit ćemo u redu čim nam se vrate oni koji su nam nedostajali", istaknuo je Sylven Landesberg.

Olympiakos su predvodili Erick Green sa 16 poena te s po 15 poena Georgios Printezis (pet skokova) i Matt Lojeski

Baskonia je prekinula seriju od tri uzastopna poraza, a Repešin Armani upravo je upisao treći poraz u nizu. U Vitoriji je domaćin bio bolji 87:74 i tako se zadržao u Top 8.

Odličan ulazak u drugo poluvrijeme prelomio je dvoboj, Armani je ušao u dvoznamenkasti zaostatak i Baskonia je iskontrolirala dvoboj do kraja.

"Velika pobjeda za nas. U posljednje vrijeme nismo briljirali u Euroligi stoga smo se htjeli vratiti na pravi put. Bili smo vrlo agresivni u obrani, a puno nam je pomogao i povratak Šengelije", smatra Chase Budinger.

Domaćina su do pobjede vodili Kim Tillie s 19 poena i pet skokova i Adam Hanga s 18 poena i pet skokova. Kod Armanija po 11 poena upisali su Ricky Hickman (osam asistencija), Davide Pascolo i Andrea Cinciarini.