Petar Jenjić • petak, 03.03.2017.

Odigrane su još dvije utakmice 24. kola košarkaške Eurolige u kojima su domaćini imali polovičan učinak. Darušafaka je na domaćem parketu pobijedila Panathinaikos rezultatom 77:72, dok je Perasovićev Anadolu Efes slavio u gostima kod Uniks Kazana nakon produžetka 99:92...

Uniks Kazan - Anadolu Efes 92:99*

Zanimljivu smo utakmicu gledali u Kazanu gdje je do nove pobjede došao Perasovićev Anadolu Efes koji je slavio protiv Uniksa nakon produžetka 99:92. Turska je momčad vodila gotovo cijeli susret, imala i 15 razlike, ali se domaćin u samoj završnici uspio vratiti u egal. Za produžetak, kojeg su odigrali vrlo slabo, je sa zvukom sirene pogodio Keith Langford.

Domaćin je bolje otvorio današnji susret, u četvrtoj je minuti poveo s 12:4 nakon poena Parahouskog. Držao je Uniks prednost do same završnice prve dionice, ali zahvaljujući američkim košarkašima, Efes se vratio u egal i nakon ubačaja Tylera Honeycutta došao do prve prednosti na susretu (19:18). Prva je četvrtina zaključena rezultatom 22:22.

Polovicom druge dionice gosti preuzimaju inicijativu i održavaju prednost na svojoj strani. Cedi Osman je donio Perasovićevoj momčadi +8 (49:41), a Quino Colom je s linije slobodnih bacanja smanjio zaostatak na kraju poluvremena.

Osman je na sličan način otvorio nastavak i s četiri vezana poena donio svojoj momčadi prvu dvoznamenkastu prednost na utakmici (54:43). Ubrzo su došli i do najvećih 15 koševa razlike (61:46), ali se ruska momčad s osam vezanih poena vraća u susret.

Efes se u 34. minuti vratio na dvoznamenkastu prednosti i održavao je gotovo cijelo vrijeme, sve do posljednjih 19 sekundi kada je Keith Langford pogodio tri slobodna bacanja za izjednačenje (80:80). Na drugoj je strani odgovornost preuzeo Derrick Brown i pogodio šut s poludistance dvije sekunde prije kraja, međutim uzvraća Langford na isti način i odvodi utakmicu u produžetak.

U dodatnih je pet minuta Efes bio puno bolji, Derrick Brown je nastavio sa sjajnom igrom i predvodio svoju momčad do pobjede, do konačnih 99:92.

Brown je zaključio susret s 24 poena (8/12 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 5/5) i pet skokova, dok je Jayson Granger dodao 17 koševa (6/8 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/3) i šest asistencija.

Uniks je predvodio Keith Langford s 23 poena (8/13 za dva, 0/5 za tricu, slobodna bacanja 7/7). Marko Banić odigrao je pet minuta i za to vrijeme ostvario učinak od dva poena (slobodna bacanja 2/2) i jednog skoka.

Darušafaka - Panathinaikos 77:72

U goste Blattovoj Darušafaki došao je vrlo dobri Panathinaikos koji je slavio u prethodne tri utakmice. Turska je momčad u vrlo zanimljivom i sadržajnom dvoboju uspjela doći do tek druge pobjede u posljednjih šest utakmica i dodatno zakomplicirati situaciju na ljestvici. Danas su slavili rezultatom 77:72 i sada su na omjeru 12-12, dok je grčka momčad na 14 pobjeda i deset poraza.

Neefikasno su obje momčadi otvorile utakmicu. Unatoč tome vrlo dobro je skakački započeo Ante Žižić koji je skupio četiri napadačka skoka u prvih pet minuta i donio Darušafaku sedam poena prednosti (11:4). Serijom 7:0 gosti se vraćaju u egal i prvu četvrtinu zaključuju tricom Mikea Jamesa za 17:17.

Ponovno je James pogodio tricu u 17. minuti za najvećih +7 grčke momčadi (33:26), ali Darušafaka uzvraća s devet vezanih poena i vraća prednost na svoju stranu (35:33) što je bio konačan rezultat prvih 20 minuta utakmice.

Trica Jamesa Feldeinea početkom nastavka bila je jedini ubačaj gostiju u narednih nekoliko minuta što je domaćin iskoristio za seriju 13:0 i odlazak na dvoznamenkastu razliku. Ipak, vrlo slabo odigrana završnica treće četvrtine dobro je došla Panathinaikosu koji je do ulaska u posljednjih deset minuta uspio izjednačiti (53:53).

U posljednjoj četvrtini nismo vidjeli prevelika odvajanja, Pao je imao pet poena prednosti, ali više od toga nije išlo. Gledali smo česte izmjene vodstva, 100 sekundi prije kraja domaćin je tricom raspoloženog Wanamakera došao do +3 (75:72). Nakon što je Bourousis napravio korake, na drugoj je strani Clyburn u posljednjoj sekundi napada iz vrlo teške situacije pogodio za 77:72 i riješio pitanja pobjednika.

Do pobjede ih je predvodio Brad Wanamaker s 24 poena (7/14 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i šest skokova. Ante Žižić je zaključio susret s devet poena (4/8 za dva, slobodna bacanja 1/2) i pet skokova za 27 minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod gostiju bio Chris Singleton s 23 poena (4/6 za dva, 4/5 za tricu, slobodna bacanja 3/4) i šest skokova.