Petar Jenjić • nedjelja, 12.03.2017.

Posljednji dvoboj 24. kola ACB lige bio je rezerviran za novi El Clasico koji je u potpunosti opravdao očekivanja. U konačnici je do pobjede došla madridska momčad koja je slavila rezultatom 76:75 ubačajem Sergija Llulla u posljednjim trenucima susreta. Iako je odigrao vrlo dobro i u samoj završnici donio prednost Barceloni, vrlo dobar nastup Ante Tomića ipak će ostati u sjeni...

El Clasico, doboj dvaju najzvučnijih španjolskih klubova u potpunosti je opravdao očekivanja. U vrlo napetoj utakmici do pobjede 76:75 je na domaćem parketu došao madridski Real koji je slavio ubačajem Sergija Llulla u posljednjoj sekundi utakmice. Ovim se branitelj naslova izjednačio s Valencijom na omjeru 16-6, dok je Barcelona pala na 15-7.

Susret su bolje otvorili gosti, bili su raznovrsni u napadu i odlični u obrani. Tek je Jonas Mačiulis uspijevao pronaći put prema Barceloninom košu, ubacivši prvih devet poena svoje momčadi. Vrlo dobar je bio Brad Oleson, ubacio je šest poena i donio katalonskoj momčadi osam poena prednosti u četvrtoj minuti (15:7). Međutim, domaćin ubrzo radi seriju 11:3 i prvu četvrtinu zaključuje rezultatom 23:23.

Nakon neefikasnog početka druge dionice razigrao se Real. Gosti su ostali bez ideje, previše su forsirali individualne akcije i vrlo su se brzo našli u zaostatku. Trica Sergija Llulla sa zvukom sirene donijela je domaćinima najvećih 11 razlike na poluvremenu (47:36).

U nastavak su susreta bolje ušli gosti i to se vrlo brzo osjetilo na rezultatu. Vrlo dobro je igrao Ante Tomić, u tom trenutku, dominirao u reketu, zatim i Petteri Koponen koji je tricom u 28. minuti smanjio na samo tri poena zaostatka (54:51). Spomenimo kako je utakmica nakratko prekinuta četiri i pol minute prije kraja, da bi se prigodno nagradilo Felipea Reyesa koji je u tom trenutku postao najbolji skakač u povijesti ACB lige.

Susret je bio izjednačen do same završnice, Tomić i Perperoglou su donijeli minimalnu prednost Barceloni 26 sekundi prije kraja (73:72). Na drugoj je strani poenima uzvratio Randolph, ali se ponovno ukazao Tomić i vratio prednost svojoj momčadi. Ipak, kao što smo spomenuli u uvodu, ukazao se Sergio Llull i po tko zna koji put u karijeri donio pobjedu svojoj momčadi u posljednjoj sekundi utakmice.

Sergio Llull bio je ujedno i najučinkovitiji u redovima Reala sa 16 koševa (4/10 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 2/3) i sedam asistencija, dok je Jaycee Carroll dodao 14 koševa (4/8 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 3/3) i četiri skoka.

Barcelonu je predvodio Stratos Perperoglou sa 16 koševa (5/7 za dva, 1/6 za tricu, slobodna bacanja 3/3), dok je Ante Tomić zaključio susret s 14 poena (6/7 za dva, slobodna bacanja 2/3), osam skokova i četiri asistencije za 24 minute provedene na parketu.