Printezis u posljednjim sekundama produžetka donio pobjedu Olympiakosu kod Crvene zvezde

Petar Jenjić • srijeda, 22.03.2017.

Odigrana su nova dva susreta 27. kola Eurolige. Košarkaši Crvene zvezde ostavljaju prolazak dalje pod znakom pitanja jer ih je danas nakon produžetka pobijedio Olympiakos 66:64, dok se Galatasaray bez prevelikih problema obračunao s Uniksom, slavio je rezultatom 75:67...

Crvena zvezda - Olympiakos 64:66p

Odlična utakmica odigrana je u Beogradu gdje je do pobjede nakon 45 minuta igre došla momčad Olympiakosa 66:64. U vrlo napetoj utakmici, grčka je momčad imala napad za pobjedu u regularnom dijelu, ali nije bila precizna. U dodatnih pet minuta obje su momčadi bile očekivano umorne, a jedna je sporna lopta, 20 sekundi prije kraja, dodijeljena Olympiakosu koji postiže koš tri sekunde prije kraja i riješava pitanje pobjednika.

Očekivano je veći pritisak bio na beogradskoj momčadi koja i dalje nije bila sigurna za prolazak među osam najboljih. Još je jedan dodatan motiv bio što nisu pobijedili Olympiakos od 2000. godine. Zvezdu je na početku držao raspoloženi Charles Jenkins, gosti su dva puta pogađali izvana čime su stekli početnu prednost. Nakon trice Vangelisa Mantzarisa Grci su došli do šest koševa prednosti (13:7). Odlična gostujuća obrana nije ostavljala puno prostora Zvezda koja se jako mučila u napadu, prvu je četvrtinu zaključila s osam poena zaostatka (17:9).

Gosti su i u drugoj četvrtini nastavili s vrlo dobrom igrom, kako u obrani, tako i u napadu. Nakon pet vezanih poena Dimitriosa Agravanisa došli su na 13 koševa prednosti (24:11) u 14. minuti. U završnim minutama neefikasnog prvog poluvremena činilo da se domaćin malo probudio i povezao konce, ali Olympiakos veže nova četiri poena i na poluvrijeme odlazi s 13 poena viška (30:17).

U 24. minuti Zvezda nakon dalekometne trice Natea Woltersa dolazi do samo četiri koša zaostatka (32:28). Međutim, gosti vrlo brzo, u minutu i pol, uzvraćaju serijom 7:0 i vraćaju se na osjetniju prednost. Posljednje tri minute treće dionice Zvezda je odigrala sjajno, uzvratila serijom 11:0 i ubačajem Marka Simonovića je zaključila s prvom prednošću još od samog početka utakmice (43:42). U ovom su periodu ubacili više koševa nego u cijelom prvom poluvremenu.

Momčadi su potpuno zamijenile uloge u odnosu na prvi dio utakmice. Olympiakos je bio taj koji se mučio u napadu, a Zvezda je lakše dolazila do poena. Nakon ubačaja Milka Bjelice domaćin je zaključio seriju 7:0 za osam poena prednosti (50:42). Raspoloženi Agravanis je držao goste u igri, ubacivši devet poena svoje momčadi čime je smanjio na samo dva poena zaostatka (53:51).

Utakmica je bila vrlo neizvjesna i napeta. Trica Marka Gudurića donijela je Zvezdi tri koša prednosti (58:55), međutim, drugoj strani uzvraća Georgios Printezis i poravnava rezultat, 56 sekundi prije kraja. Do kraja regularnog dijela nijedna momčad nije bila precizna pa je utakmica otišla u produžetke.

Očekivano, u dodatnih je pet minuta umor došao na svoje, kao i brojni promašaji s jedne i s druge strane. U samoj je završnici rezultat bio poravnat na 64:64 i jedna je lopta 20 sekundi prije kraja, pri napadu domaćina, završila izvan terena. Nakon višeminutnog pregledavanja snimke suci su loptu dodijelili gostima koji ubačajem Printezisa dolaze do pobjede. Pokušao je tek Jenkins s pola terena, ali nije uspio pogoditi.

Do pobjede ih je predvodio Kostas Papanikolaou sa 17 koševa (4/6 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 3/3) i devet skokova, dok je Georgios Printezis dodao 15 poena (3/8 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 3/6).

Najbolji je kod Zvezde bio Marko Gudurić s 14 koševa (1/6 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

Galatasaray - Uniks Kazan 75:67

U susretu dviju momčadi koje su izgubile sve šanse za prolazak dalje do rutinske je pobjede došao Galatasaray. Slavio je rezultatom 75:67 i upisao četvrtu pobjedu iz isto toliko susreta protiv momčadi iz Kazana koja jako dugo u ovom natjecanju nije uspjela doći do pobjede.

Raspoloženi Vadim Panin je ubacio dvije trice u prve tri minute za početnu prednost ruske momčadi (10:5). Imali su gosti i sedam poena prednosti u dva navrata, ali je Galatasaray na sve imao spreman odgovor i vrlo brzo se vratio u egal. Minutu prije kraja prve četvrtine Alex Tyus je donio prvu prednost turskoj momčadi na susretu (21:20). Na drugoj je strani s tri poena uzvratio Keith Langford čime je zaključeno prvih deset minuta.

Kako su dobro odigrali prvu dionicu, tako su loše odigrali drugu. Uniks je do poluvremena uspio ubaciti tek šest poena, odlično je u tim trenucima igrao Galatasaray koji se potpuno odvojio. Do prve je dvoznamenkaste prednosti došao u 16. minuti poenima Blakea Schilba (37:27), da bi poluvrijeme zaključio s visokih 16 koševa prednosti, uz dvije pogođene trice u posljednjoj minuti (45:29).

Početkom nastavka domaćin je došao i do 21 poena prednosti (50:29), gosti uspijevaju doći do 14 koševa minusa, ali više od toga nije išlo. Uoči posljednjih deset minuta Galatasaray je vodio 57:41, igrao jako dobro i bez prevelikih komplikacija zaključio susret u svoju korist.

Do pobjede ih je predvodio Jon Diebler sa 17 koševa 89/1 za dva, 5/6 za tricu, slobodna bacanja 2/3), dok je Austin Daye dodao 12 koševa (2/8 za dva, 2/6 za tricu, slobodna bacanja 2/4).

Najbolji je kod gostiju bio Keith Langford s 24 poena (4/14 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 10/10) i šest skokova. Marko Banić je ostao bez učinka za četiri i pol minute provedene na parketu.