Dario Dodić, HINA • subota, 25.03.2017.

Dok su Francuzi i Portugalci svoj posao u europskim kvalifikacijama za plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiji odradili rutinski, Belgiji je bod tek u završnici dvoboja protiv Grčke spasio Romelu Lukaku, dok je Nizozemska bez ispaljenog metka pala u Bugarskoj...

Nogometaši Belgije i Grčke odigrali su 1:1 u kvalifikacijama za SP 2018, dok su još jednom kiksali Nizozemci, koji su s 0:2 izgubili kod Bugarske.

U skupini A dogodilo se i najveće iznenađenje jer su Bugari u Sofiji pobijedili Nizozemce s 2:0 pa im prijeti novo izbivanje s velikih natjecanja. Junak dvoboja bio je napadač poljskog Pogona Spas Delev koji je s dva pogotka u prvih 20 minuta "torpedirao" Nizozemce.

Namučili su se i Francuzi u Luksemburgu, ali su na kraju ipak slavili s 3:1. Domaćini su pružili odličan otpor, čak su i izjednačili na 1:1, da bi potom Griezmann i Giroud donijeli pobjedu Francuskoj, koja je na čelu ljestvice s 13 bodova, tri više od Švedske te četiri od Bugarske, dok je Nizozemska tek četvrta sa sedam bodova.

Šveđani su pred 30.000 gledatelja u Stockholmu pobijedili Bjeloruse s 4:0, uz dva pogotka Forsberga i dva nevjerojatna kiksa bjeloruskog vratara Gorbunova. Gorbunov je u 49. minuti kod rezultata 1:0 za Švedsku propustio posve slab udarac Forsberga i kroz ruke i noge, a u 57. minuti je dopustio Bergu da ga nadskoči.

U skupini B Portugal je kod kuće pobijedio Mađarsku s 3:0, uz dva gola Cristiana Ronalda. Europski prvaci su se puno lakše od očekivanoga obračunali s Mađarima, koji su ih namučili u skupini Eura odigravši 3:3. Portugal je drugi u skupini s tri boda manje od maksimalnih Švicaraca, te pet više od trećeplasiranih Mađara.

Vodeći Švicarci su u Baselu slavili protiv Latvije s minimalnih 1:0, a jedini je pogodak postigao švicarski Hrvat Josip Drmić u 66. minuti. U drugoj utakmici skupine Andora i Farski otoci su igrali 0:0, čime je Andora prekinula niz od 58 poraza.

U skupini H u Bruxellesu Belgija i Grčka su igrali 1:1. Grci su poveli preko Mitrogloua, ali su potom ostali s igračem manje. Belgijce je od poraza spasio Lukaku lijepim golom u 90. minuti, a u sudačkoj nadoknadi crveni karton je dobio još jedan Grk. Belgija je prva s 13 bodova, Grčka druga s 11, a BIH ima 10 bodova.

BiH je u Zenici i bez svog najboljeg igrača Edina Džeke očekivano nadigrala Gibraltar s 5:0. Dva je gola postigao Ibišević, a po jedan Vršajević, Bičakčić i Višća. U drugoj utakmici Cipar i Estonija, kod koje Hrvatska u utorak igra prijateljsku utakmicu, odigrali su bez golova 0:0.

SKUPINA A
Švedska - Bjelorusija 4:0 (Emil Forsberg 19pen, 49, Marcus Berg 57, Isaac Thelin 78)
Bugarska - Nizozemska 2:0 (Spas Delev 9, 20)
Luksemburg - Francuska 1:3 (Aurelien Joachim 34pen/Olivier Giroud 28, 77, Antoine Griezmann 37pen)