Sjajni Popović predvodio Fuenlabradu do pobjede, odlični Planinić Gran Canariju

Petar Jenjić • nedjelja, 26.03.2017.

Odigrano je preostalih sedam utakmica 26. kola španjolske ACB lige iz kojih vrijedi izdvojiti odlične utakmice Marka Popovića i Darka Planinića u pobjedama Fuenlabrade i Gran Canarije...

Odličnu i vrlo efikasnu utakmicu su odigrali košarkaši Barcelone koji su na domaćem parketu bili bolji od Andorre rezultatom 102:65. Treća im je ovo pobjeda u posljednje četiri utakmice i sada su na omjeru 17-7, dok je Andorra na osmoj poziciji s po 12 pobjeda i poraza.

Nakon što su gosti poveli s 5:0, Barcelona preko dviju Claverovih trica dolazi do prve prednosti u petoj minuti (10:8). Vrlo učinkovitu prvu četvrtinu katalonska je momčad zaključila s dva poena prednosti (20:18). U 14. minuti gosti tricom Shreinera dolaze do minimalnog vodstva 27:26, ali Barcelona uzvraća serijom 8:0. Na poluvremenu su imali lijepih 12 razlike (43:31).

Odlični Tyrese Rice je početkom nastavka ubacio sedam uzastopnih poena, na njega se nadovezao Claver pa je domaćin na polovici treće dionice imao 18 poena prednosti (56:38). Iako su imali sasvim zadovoljavajuću zalihu, Barcelona je dodatno pojačala u posljednjih deset minuta, ubacila čak 39 poena i s visokom razlikom došla do pobjede.

Barcelonu je do pobjede predvodio Aleksandar Vezenkov s 18 poena (2/2 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i četiri skoka. Ante Tomić je za 16 i pol minuta na terenu ubacio šest poena (3/6 za dva), uz devet skokova i dvije asistencije.

Jedini je raspoložen kod gostiju bio Giorgi Šermadini s 18 koševa (5/8 za dva, slobodna bacanja 8/11) i pet skokova.

Prevelikih problema nije imao niti madridski Real koji je na domaćem parketu pobijedio momčad Bilbaa rezultatom 104:76 čime je došao do 17. pobjede ove sezone i trenutno je treće pozicije. S druge strane, Bilbao imao omjer 11-13, jednu pobjedu manje od Andorre koja je na osmom mjestu, posljednjem koje vodi u doigravanje.

Nije se tako činilo na početku jer su Jeffery Taylor i Alex Mumbru stvarali dosta problema domaćinima koji je u petoj minuti zaostajao pet razlike (13:8). Tada je krenuo briljantni Sergio Llull, pogodio tri uzastopne trice i donio svojoj momčadi na kraju prve četvrtine tri poena viška (23:20). Držali su domaćini prednost i u drugoj četvrtini koju su zaključili sa sedam koševa prednosti (46:39).

Dvije i pol minute igre u nastavku trebale su Realu da napravi seriju 11:0 i dođe do rezultata 57:39. Malo su se uspavali u narednih nekoliko minuta pa se Bilbao spustio na deset koševa zaostatka (57:47). Međutim, ponovno se uključio Sergio Llull, zatim Felipe Reyes i Jaycee Carroll pa su Madriđani u konačnici upisali vrlo uvjerljivo slavlje.

Sergio Llull je u svojoj 400. utakmici ostvario učinak od 29 poena (2/2 za dva, 7/9 za tricu, slobodna bacanja 4/6) i četiri asistencije, dok je Jaycee Carroll dodao 25 koševa (2/5 za dva, 7/11 za tricu).

Najefikasniji je kod gostiju bio Ivan Buva koji je susret zaključio s 18 poena (9/11 za dva), četiri skoka i jednu asistenciju za 21 i pol minutu provedenu na parketu.

Fuenlabrada je predvođena fenomenalnim Markom Popovićem došla do pobjede na gostovanju kod posljednje Manrese. Slavili su rezultatom 90:82 čime su upisali 11. slavlje ove sezone i skočili na desetu poziciju. S druge strane, Manresa čvrsto drži 17. mjesto s omjerom 4-21.

Ipak, u posljednju su četvrtinu domaćini ušli s poenom prednosti (63:62), Popovićeve su tri trice bili gotovo jedini poeni Fuenlabrade u šest minuta četvrte četvrtine (75:73). Upravo je hrvatski košaraš u konačnici i prelomio utakmicu, povezao sedam poena svoje momčadi i odveo je na devet koševa prednosti (84:75) koju do kraja nisu ispustili.

Šuterski vrlo raspoloženi Marko Popović zaključio je susret s 30 poena (1/3 za dva, 8/11 za tricu, slobodna bacanja 4/4) za 25 i pol minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod Manrese bio Aleksandar Cvetković s 20 koševa (0/1 za dva, 4/7 za tricu, slobodna bacanja 8/9), dok je dobru utakmicu odigrao i Marjan Čakarun koji je susret zaključio s 14 poena (7/9 za dva, 0/1 za tricu) i osam skokova za 24 minute na terenu.

Prevelikih problema nije imala Gran Canaria koja s gostovanja iz Zaragoze odlazi s punim plijenom. Potpuno je razbila istoimenu momčad s 45 koševa razlike, bilo je 102:57. Susret je bio lišen bilo kakve neizvjesnosti jer su gosti potpuno dominirali od prve do posljednje sekunde.

Do pobjede ih je predvodio Darko Planinić koji je za 19 minuta provedenih na parketu ostvario učinak od 19 poena (6/10 za dva, slobodna bacanja 7/9) i devet skokova.

Kod Zaragoze je najbolji bio Stevan Jelovac s 11 poena (4/9 za dva, 1/3 za tricu). Filip Kraljević ostao je bez poena za četiri i pol minute na parketu.

ACB liga, 26. kolo:
Barcelona - MoraBanc Andorra 102:65
Murica - Tenerife 79:68 (Vitor Benite 18p / Georgios Borgis i Tariq Kirksay 12p)
Real Betis - Joventut 57:71 (Boštjan Nachbar 17p, 5sk / Albert Sabat 22p)
Real Madrid - Bilbao 104:76
Estudiantes - Baskonia 70:76 (Edwin Jackson 24p, 5sk, Goran Suton 3p, 3sk / Tornike Šengelia 21p, 9sk)
Manresa - Fuenlabrada 82:90
Zaragoza - Gran Canaria 57:102