Luka Medić • utorak, 04.04.2017.

Poznata su prva dva polufinalista francuskog Kupa, a to su Monaco i Guingamp. Monaco je na svome stadionu slavio protiv Lillea rezultatom 2:1, dok je Guingamp teže od očekivanog slavio u gostima protiv četvrtoligaša Frejusa s 1:0...

Izgleda da teški subotnji poraz u finalu Liga kupa od PSG-a nije ostavio previše traga na Monacu. Igrači iz kneževine nastavili su borbu za duplu krunu, a korak prema tom cilju napravili su i slavljem u četvrtfinalu Kupa nad Lilleom pred svojim navijačima rezultatom 2:1. Iako je trener domaćih Leonardo Jardim svoje najbolje igrače poput Silve, Falcaa, Bakayoka i Mbappéa ostavio na klupi, Monaco je slavio rezultatom 2:0, a oba pogotka postigao je Germain. Hrvatski reprezentativac i jedinica Monaca Danijel Subašić je, kao i dobar dio prvotimaca, cijelu utakmicu odgledao s klupe.

Junak utakmice bio je Valere Germain koji je s dva pogotka u završnih desetak minuta prvog dijela odveo svoju momčad u polufinale. Prvi je postigao nakon asistencije Dirara u 35. minuti. Primio je loptu na 20-ak metara od gola, lijepom varkom izbacio je svog čuvara, ušao u kazneni prostor i preciznim i jakim udarcem pod prečku svladao je gostujućeg vratara Maignana.

Pet minuta kasnije Lille je zapao u dodatne probleme. Jorge je nakon jedne akcije krenuo sam prema vratima gostiju, no desni bek Lillea Carlens ga sustiže i ruši. Kako je Haićanin bio posljednji igrač gostujuće obrane, sudac Chapron dodijelio mu je crveni karton.

Monacu nije trebalo dugo da iskoristi brojčanu prednost na terenu. Na samom kraju prvog dijela u 45. minuti Valere Germain je postigao i drugi pogodak na utakmici. Cardona je primio loptu pred kaznenim prostorom gostiju poslanu iz obrane Monaca, Maignan je bio neodlučan, prvo je krenuo na loptu da bi potom stao. Nepažnju gostujuće obrane iskoristio je Cardona koji je ušao duboko u kazneni prostor Lillea i vratio loptu u peterac gdje je natrčao Germain i ponovno poslao vratara gostiju po loptu u mrežu.

Gosti su, iako brojčano nadjačani, ipak uspjeli postići pogodak u drugom dijelu susreta, ali tek u sudačkoj nadoknadi. U 94. minuti dobili su priliku iz prekida, slobodan udarac s 20-ak metara El-Ghazi je odlučio izvesti izravnim udarcem na gol, a njegov pokušaj završio je u samim rašljama De Sanctisova gola. Iako se Talijan ispružio koliko je dug, do te lopte nije mogao doći. Taj pogodak ipak nije bio dovoljan Lilleu koji se tako oprašta od ovog natjecanja u četvrtfinalu, dok Monaco nastavlja lov na Kup, prvi nakon 26 godina.

Dvostruki osvajač francuskog kupa u četvrtfinalu je, uz PSG, imao najlakši mogući posao. Barem na papiru. Klub iz gornjeg dijela tablice Ligue 1 je u borbu za polufinale morao ići kod trećeplasirane momčadi jedne od četiri francuske četvrte lige, Frejusa. Iako se očekivao lagan posao gostiju i brzo rješenje utakmice, pogodak odluke pao je tek pri početku drugog dijela.

Gosti su bili bolji tijekom cijelog susreta, a pogodak vrijedan polufinala postigao je Mendy. Deaux je jednu točnu loptu prema Mendyju, a napadač francuskog prvoligaša se lijepo snašao pored svog čuvara, ogradio se i sačuvao loptu, ušao u kazneni prostor i preciznim udarcem u suprotnu stranu probio vratara domaćih Deneuvea, koji je do tada, kao i obrana domaćih, reagirao solidno i bez većih grešaka.

I nakon postignutog pogotka Guingamp je gospodario terenom i pokušavao doći do drugog pogotka kojim bi i zaključio priču na zanimljivom gostovanju, ali do toga nisu uspjeli doći. No, kako ni domaći sastav nije imao previše šansi, doduše nogometašima Frejusa nije ni ostalo previše prostora kako bi uradili nešto konkretno, i tih 1:0 pokazalo se dovoljnim za nastavak kampanje lova trećeg kupa u posljednjih osam godina.

Posljednja dva polufinalista francuskog Kupa saznat ćemo u srijedu kada se u još jednom prvoligaškom dvoboju sastaju Angers i Bordeaux, dok će branitelj naslova PSG u goste kod trećeligaša Avranchesa.