Petar Jenjić • četvrtak, 06.04.2017.

Odigrane su prve četiri utakmice posljednjeg 30. kola Eurolige iz kojih vrijedi izdvojiti pobjedu Fenerbahčea nakon produžetka protiv Barcelone, kao i slavlje Žalgirisa na gostovanju kod Baskonije...

Fenerbahče - Barcelona 68:65p

Do vrlo važne pobjede došao je Fenerbahče koji je na domaćem parketu nakon produžetka bio bolji od Barcelone rezultatom 68:65. Turska je momčad neočekivano teško slavila, izvlačila se u posljednjim sekundama četvrte četvrtine, ali je u konačnici uspjela doći do bodova.

Gosti otvaraju susret dvjema tricama Victora Clavera i to im ostaju jedini poeni u nekoliko narednih minuta. Ubačajem Kostasa Sloukasa domaćini dolaze do prvog vodstva (7:6). Neefikasnu je prvu četvrtinu Barcelona zaključila s četiri poena prednosti (15:11).

Serijom 7:0 domaćin uspijeva doći do malo značajnije prednosti, međutim, Barcelona uzvraća s devet vezanih poena i prednost održava do kraja poluvremena (31:30).

Utakmica je do samog kraja bila vrlo neizvjesna, u posljednju se minutu ušlo rezultatom 56:56, kada Ante Tomić pogađa za dva poena viška gostiju. Ipak, pet sekundi prije kraja četvrte četvrtine Bogdan Bogdanović ide na polaganje i uz dosuđenu silaznu putanju donosi svojoj momčadi dodatnih pet minuta gdje se bolje snašla od gostiju i u konačnici došla do pobjede.

Predvodio ih je Bogdan Bogdanović s 15 poena (3/6 za dva, 3/7 za tricu), dok je Nikola Kalinić dodao 13 koševa (5/6 za dva, 1/5 za tricu).

Najučinkovitiji je kod Barcelone bio Tyrese Rice s 19 poena (3/7 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 4/4). Ante Tomić je susret zaključio s osam poena (4/7 za dva), sedam skokova i četiri asistencije za 30 minuta na terenu.

Maccabi Tel Aviv - Panathinaikos 61:81

Panathinaikos se lijepom pobjedom odlučio oprostiti od regularnog dijela sezone i to na gostovanju u Tel Avivu kod momčadi koja je davno izgubila sve šanse i igra samo za prestiž. Odličnih posljednjih 15 minuta presudilo je večerašnju utakmicu koju je grčka momčad dobila rezultatom 81:61 i osigurala prednost domaćeg terena u četvrtfinalu.

Obrane nisu najbolje funkcionirale u prvoj četvrtini gdje se bolje snašao domaćin i na krilima Victora Rudda stekao početnu prednost. Poenima Joea Alexandera imali su dotada najvećih šest koševa prednosti (16:10). Istom su razlikom zaključili jako dobru napadačku i brzom košarkom punu prvu četvrtinu, bilo je 26:20.

U dva je navrata grčka momčad dolazila na dva poena minusa, ali je domaćin na sve imao spreman odgovor. Koristio je vrlo slab šut Panathinaikosa koji je bezuspješno i uzaludno forsirao šut za tricu. U samoj je završnici prvog poluvremena Levi pogodio tricu za prvo dvoznamenkasto vodstvo izraelske momčadi (42:32).

Još su u 24. minuti imali deset poena viška, ali tada slijedi velika serija gostiju koji do kraja četvrtine preuzimaju prednost i rade razliku. Uoči posljednjih deset minuta tricom Mikea Jamesa su imali devet poena prednosti (63:54). U završnoj se četvrtini Maccabi potpuno raspao pa su Grci bez prevelikih problema priveli utakmicu kraju.

Do pobjede ih je predvodio Mike James sa 17 poena (4/5 za dva, slobodna bacanja 3/6) i sedam asistencija, dok je Chris Singleton dodao 13 koševa (3/4 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i osam skokova.

Najbolji je kod Maccabija bio Victor Rudd sa 17 ubačaja (2/8 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 1/2).

Bamberg - Galatasaray 79:84

U dvoboju koji o ničemu nije odlučivao do gostujuće je pobjede došao Galatasaray koji se od europske sezone oprostio na najbolji mogući način. Slavio je u Njemačkoj kod Bamberga i to rezultatom 84:79.

Krajem treće četvrtine domaćini su imali pet poena prednosti, ali se u završne četiri minute ušlo s izjednačenim rezultatom (72:72). Gosti ubrzo rade seriju 9:0 koju je tricom zaključio Sinan Guler. Na semaforu je ostala minuta i pol, nedovoljno za eventualni preokret njemačke momčadi.

Upravo je Sinan Guler predvodio goste sa 17 poena (5/8 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 1/3), dok je Blake Schilb dodao 16 koševa (2/4 za dva, 4/6 za tricu).

Bamberg je predvodio Nicolo Melli sa 17 ubačaja (5/7 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 4/6). Leon Radošević je susret zaključio sa sedam poena (3/4 za dva, slobodna bacanja 1/2), jednim skokom i dvije asistencije za 23 minute provedene na parketu.

Baskonia - Žalgiris 79:84

Iznenađujuću je pobjedu upisao Žalgiris koji je jednu od boljih utakmica odigrao na gostovanju kod Baskonije. Slavili su gosti rezultatom 84:79 čime su španjolskoj momčadi dodatno otežali poziciju uoči četvrtfinalnih susreta.

Litavci su bolje započeli susret i tricom Kevina Pangosa u trećoj minuti došli do 10:2, međutim domaćin vrlo brzo uzvraća i ubačajem Ilimanea Diopa poravnava rezultat. Momčadi su se izmjenjivale u vodstvu do kraja četvrtine koju je Žalgiris zaključio s pet poena viška (21:16). Sličnu smo situaciju gledali i do kraja poluvremena, nijedna se ekipa nije uspijevala odvojiti pa su se izmjenjivale u vodstvu nekoliko puta. Na odmor je gostujuća momčad otišla s poenom viška (41:40).

Pad samopouzdanja domaće momčadi iskoristili su vrlo razigrani i lepršavi gosti koji su nakon trice Arturasa Milaknisa došli do dvoznamenkaste prednosti (68:56). U posljednje je četiri minute treće četvrtine Baskonia ubacila tek tri poena, sve s linije slobodnih bacanja.

Baskonia nije znala najbolje iskoristiti Žalgirisove crne minute u posljednjoj četvrtini i imala je nekoliko prilika doći do preokreta. Minutu prije kraja Beaubois je pogodio tricu za minus dva (81:79). Na drugoj strani na isti način uzvraća Pangos, domaćin promašuje i tu je utakmici ipak bio kraj.

Predvodio ih je Kevin Pangos s 15 poena (0/5 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 6/6), dok su po 13 poena ubacili Brock Motum (2/5 za dva, 3/3 za tricu) i Leo Westermann (1/3 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2) uz devet asistencija.

Baskoniju je predvodio Shane Larkin s 20 koševa (2/3 za dva, 2/6 za tricu, slobodna bacanja 10/13).