Petar Jenjić • petak, 21.04.2017.

Košarkaši Darušafake poravnali su rezultat na 1:1 u četvrtfinalnoj seriji protiv Real Madrida. Svladali su u gostima španjolskog prvaka 84:80 čemu je veliki doprinos dao i odlični Ante Žižić...

Real Madrid - Darušafaka 80:84 (19:22, 19:22, 30:22, 12:18)

Četvrtfinale Eurolige, druga utakmica:
Madrid - Wizink Center, Gledatelja: 11 293
Suci: Christos Christodoulou (Grčka), Ilija Belošević (Srbija), Piotr Pastusiak (Poljska)

Real Madrid: Randolph 7, Draper, Fernandez, Dončić, Mačiulis 5, Reyes, Ayon 16, Carroll 5, Hunter 7, Llull 22, Thompkins 9, Taylor 9

Darušafaka: Wilbekin 17, Yagmur, Batuk 2, Wanamaker 21, Clyburn 13, Moerman, Aldemir 1, Anderson 4, Žižić 17, Slaughter, Bertans 1, Harangody 8

Nakon što su u prvoj utakmici vodili veći dio susreta, košarkaši Darušafake u završnici su ispustili pobjedu. Slična je situacija bila i večeras, ali s nešto drugačijim ishodom jer je turska momčad posljednje minute odigrala kako treba i u konačnici slavila rezultatom 84:80.

U posljednjim je minutama jako dobro odigrao i Ante Žižić, ubacio nekoliko važnih poena i bio jedan od ključnih igrača gostujuće pobjede. Time su iskoristili vrlo slab nastup Reala koji je igrao prilično slabo pa čak je i Sergio Llull, unatoč 22 poena, previše forsirao šut i u konačnici možda koštao svoje momčadi i boljeg rezultata.

Kao i u prvom susretu, Darušafaka je igrala počela jako dobro i u dva napada ubacila dvije trice. Do prvog su izjednačenja domaćini došli u petoj minuti poenima Anthonyja Randolpha (12:12), međutim, do prednosti nisu uspijevali doći. Gosti su na sve imali spreman odgovor pa su prvu četvrtinu zaključili s tri poena viška (22:19).

Šuterski neraspoloženi domaćini i u drugoj su dionici hvatali zaostatak, kada se razigrao Ante Žižić sa šest uzastopnih poena. Ubačajem Brada Wanamakera uz dodatno slobodno bacanje Darušafaka je imala najvećih devet poena prednosti (34:25). Real se u samoj završnici poluvremena ponovno uspio približiti, ali je raspoloženi Scottie Wilbekin tricom vratio na šest koševa prednosti svoje momčadi (44:38).

Teško je bilo za očekivati da će Sergio Llull i drugo poluvrijeme odigrati slabo kao i prvo. Španjolski je reprezentativac ubacio dvije uzastopne trice i donio domaćinima prvo vodstvo na utakmici u 24. minuti (49:47). U tim trenucima nezaustavljivi Llull pogodio je nove dvije trice za ukupnu seriju 17:5, dok je cijela momčad Reala samo u trećoj četvrtini ubacila 30 poena, ali je uoči posljednje dionice imala tek dva poena viška (68:66).

Tri su minute domaćini ostali bez poena što je turska momčad iskoristila i sa šest vezanih poena se vratila u prednost. S obzirom na to da je domaćin vrlo brzo izjednačio (72:72) bilo je jasno da nas čeka neizvjesna završnica. Minutu prije kraja Gustavo Ayon je poravnao na 78:78, gosti uzvraćaju preko Wilbekina i Clyburna koji slobodnim bacanjima donosi četiri razlike svojoj momčadi.

Nadu Reala zadržao je Randolph (82:80), ali je šest sekundi prije kraja Wanamaker bio stopostotan s linije slobodnih bacanja i potvrdio pobjedu svoje momčadi. Real su u završnici koštali promašeni šutevi za tricu.

Brad Wanamaker predvodio je goste s 21 poenom (5/10 za dva, 2/6 za tricu, slobodna bacanja 5/5). Ante Žižić je zaključio susret sa 17 koševa (8/10 za dva, slobodna bacanja 1/2) i osam skokova za 24 minute provedene na parketu, dok je 17 poena ubacio i Scottie Wilbekin (3/7 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Real je predvodio Sergio Llull s 22 poena (3/6 za dva, 5/13 za tricu, slobodna bacanja 1/2), Gustavo Ayon je dodao 16 koševa (6/6 za dva, slobodna bacanja 4/5), osam skokova i pet asistencija.