Valencia nadigrala Barcelonu, Baskonia bolja od Gran Canarije

Petar Jenjić • subota, 20.05.2017.

Odigrane su prve dvije četvrtfinalne utakmice ACB lige u kojima su pobjede ostvarili domaćini. Valencia je nadigrala Barcelonu rezultatom 83:61, dok je Baskonia bila bolja od Gran Canarije 71:59...

Presliku slabe sezone, u odnosu na očekivanja, košarkaši Barcelone prenijeli su i u prvu četvrtfinalnu utakmicu u koju su ušli u podređenom položaj i tu ulogu opravdali. Visoko su poraženi od Valencije rezultatom 83:61 i došli na rub ispadanja.

Valencia je na domaćem parketu napravila pola posla za ulazak u polufinale, a potvrdu prolaska tražit će već u sljedećoj utakmici koju igraju u gostima.

Osim početnih 2:0, Barcelona je konstantno bila u minusu, no sve do završnice poluvremena vrlo blizu. Tada Valencia radi seriju 10:0 i na odmor odlazi s 15 poena prednosti (41:26), u nastavku susreta ta je prednost narasla gotovo i do 30 razlike koju je uspjela sačuvati do samog kraja.

Do pobjede ih je predvodio Bojan Dubljević sa 16 poena (3/7 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 1/2), po 11 koševa su dodali Rafa Martinez (1/1 za dva, 3/6 za tricu) i Pierre Oriola (4/4 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

Najraspoloženiji je kod Barcelone bio Tyrese Rice s 14 poena (5/7 za dva, 0/4 za tricu, slobodna bacanja 4/4). Ante Tomić je zaključio susret s četiri poena (2/7 za dva), šest skokova i jednom asistencijom za 19 i pol minuta na terenu.

Prevelikih problema nije imala niti Baskonia koja je na domaćem parketu bila bolja od Gran Canarije rezultatom 71:59, u susretu u kojem su dominirali gotovo cijeli susret.

U neefikasnom dvoboju domaćin se počeo odvajati krajem prve četvrtine kada je došao do prve dvoznamenkaste prednosti (17:7). Uspjela je Gran Canaria u nekoliko navrata doći do pet koševa zaostatka, no više od toga nije išlo, Baskonia je u posljednoj četvrtini održavala dvoznamenkastu razliku i mirno zaključila dvoboj.

Baskoniju je predvodio Adam Hanga sa 17 poena (5/6 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 1/1) i osam skokova, dok je Tornike Šengelia dodao 13 koševa (4/5 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i sedam skokova.

Najbolji je kod gostiju bio Pablo Aguilar s 12 koševa (3/4 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 3/4) i šest skokova. Darko Planinić je ubacio dva poena (0/4 za dva, slobodna bacanja 2/4) uz dva skoka i jednu asistenciju za 12 i pol minuta provedenih na parketu.