Dario Dodić • subota, 05.08.2017.

Nogometaši Bayerna u prvoj su službenoj utakmici nove sezone u Dortmundu nakon jedanaesteraca bili bolji od Borussije i tako osvojili njemački Superkup...

Drugu godinu zaredom Bayern München osvojio je njemački Superkup, drugu godinu zaredom u finalu su Bavarci svladali Borussiju Dortmund i to na njihovom Signal Iduna Parku u Dortmundu. Nakon 90 minuta igre pobjednika nije bilo, završilo je 2:2, Bayern je do trofeja došao boljim izvođenjem udaraca s bijele točke.

Bila je to odlična utakmica u kojoj je Borussia bila vrlo blizu trofeja, no u 88. minuti nesretni Piszczek je poslao loptu u vlastitu mrežu za izjednačenje Bayerna, čime su prvaci dogurali do jedanaesteraca.

Nakon nešto više od deset minuta igre Borussia je došla do vodstva. Pogotku je kumovao niz loših poteza obrane Bayerna, Christian Pulišić krade loptu Bavarcima, izlazi pred Ulreicha i smireno ga matira za vodstvo domaćina.

Uslijedio je pokušaj Riberyja u 15. minuti, obranio je udarac Bürki, tri minute kasnije bilo je 1:1. Kimmich je pravovremeno na desnoj strani utrčao iza leđa Borussijine obrane, u sredini pronašao Lewandowskog, koji lagano s nekoliko metara posprema loptu u mrežu. Činilo se da je Kimmich u trenutku upućivanja lopte bio u nedozvoljenoj poziciji, glavni je sudac konzultirao video-tehnologiju i prosudio pogodak ispravnim.

U nastavku prvog dijela Bayern je zagospodario travnjakom. Posebno je bio raspoložen Ribery, nakon pola sata igre sjajnom se minijaturom riješio dvojice Borussijinih braniča, u sredini pronašao Müllera, koji iz teške pozicije dobro puca, ali još bolje brani domaći vratar Bürki. Mogao je i Rudy dovesti Bayern u vodstvu u prvom dijelu, odlično je tukao s nekih 25 metara, ali ponovno sjajno brani Bürki, na odmor se otišlo s neriješenim rezultatom.

Drugo poluvrijeme nije donijelo previše uzbuđenja, oprezne su bile obje obrane, novi se pogodak čekao do 71. minute kada je iz prve prave prigode Aubameyang doveo Borussiju u novo vodstvo. Dembele ga je okomitom loptom pravovremeno uposlio, Aubameyang izbija pred Ulreicha i elegantno ga prebacuje za 2:1 Borussije.

Bavarci su pod svaku cijenu lovili izjednačenje, činilo se kako neće uspjeti, a onda su u 88. dohvatili 2:2. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca s desne strane zavladala je panika u petercu domaćeg sastava. Prvi pokušaj Sulea zaustavlja greda, uslijedio je niz odbijanaca, na kraju Kimmich traljavo zahvaća loptu, koju Piszczek uz pomoć Bürkija šalje u vlastitu mrežu za konačnih 2:2.

Nisu se igrali produžeci, odmah se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Prvi do prednosti dolaze domaćini nakon što je u trećoj seriji Kimmichev pokušaj obranio Bürki. No Ulreich u četvrtoj seriji brani Rodeov pokušaj i vraća stvari na početak. Šesta je serija bila kobna za Borussiju, Sule je zabio za Bayern, Ulreich brani pokušaj Bartre i Bayern osvaja šesti Superkup u povijesti kluba.