Luka Medić • petak, 22.09.2017.

Kompletirano je peto kolo Primere. Real Sociedad upisao je drugi uzastopni poraz na gostovanju kod Levantea, dok su Celta Vigo i Getafe te Villarreal i Espanyol podijelili bodove.

Real Sociedad odlično je ušao u sezonu i nakon tri kola bio stopostotan i dijelio je prvo mjesto s Barcelonom. No, onda je uslijedio poraz od madridskog Reala, a potom, i u petom kolu, teško stradavanje na gostovanju kod Levantea. Domaćini su prepustili inicijativu gostima, a svoje prilike na kraju su iskoristili na najbolji mogući način i tako ostali neporaženi nakon prvih pet kola u ovoj sezoni. Gosti su susret završili s igračem manje.

Već na samom startu utakmice po jedna prilika na svakoj strani. Prvo je Rulli obranio pokušaj Moralesa, a nekoliko minuta kasnije Illarramendi je pucao preko gola. Levante je poveo eurogolom Cheme. Morales je ostao sam na desnoj stani, prebacio je loptu na drugi kraj kaznenog prostora, prema samom vrhu gostujućeg šesnaesterca. Chema nije ni čekao da lopta padne na pod nego je neobranjivo s vrha kaznenog prostora pucao volejom, Rulli tu nije mogao ništa, lopta je završila u mreži za 1:0.

Gosti su u drugom dijelu krenuli po izjednačenje, no do toga nisu došli. U drugih 45 minuta ne samo da su primili dva pogotka, nego su dobili i crveni karton. Prvo je Jose Morales nakon asistencije upisao i pogodak i to iz najstrože kazne koju je skrivio Pedro Lopez. Pred sam kraj susreta Llorente je napravio prekršaj na vrhu kaznenog prostora, a kako je već imao žuti karton, morao je ranije na tuširanje. Upravo iz tog slobodnog udarca Bradhi je efektno poentirao za konačan rezultat.

Nakon pet utakmica Levante još uvijek ne zna za poraz, trenutno je peti, s istim brojem bodova kao i gradski rival Valencia, ali kao i Sociedad te Betis. Sociedad je upao u malu krizu, ovo mu je drugi uzastopni poraz. Za vikend Levante igra protiv Betisa, dok će Sociedad povratak na puteve pobjede tražiti kod Valencije.

Villarreal i Espanyol odigrali su zanimljivu utakmicu koja je mogla otići na obje strane, ali na koncu nije bilo pogotka. No, i bez pogodaka ova je utakmica bila prepuna prilika za obje momčadi. Espanyol je zaprijetio već u četvrtoj minuti susreta, ali pokušaj Baptistaa otišao je preko gola. Nekoliko minuta kasnije i Jurado je imao veliku priliku za goste. Ostao je sam u srcu kaznenog prostora, ali njegov pokušaj glavom također je otišao preko gola. Na isteku 20. minute nova prilika za goste i prva prava intervencija Barbose. Nakon kornera u gužvi se najbolje snašao Leo Baptistao, lopta je išla u sami donji lijevi kut. Vratar domaćih taj je pokušaj uspio obraniti.

U 35. minuti konačno prva prava prilika domaćih. Trigueros je oduzeo loptu na sredini terena i odigrao dupli pas s Baccom. Nakon što je dobio malo prostora odlučio je izravno pucati na vrata s preko 20 metara. Udarac je bio za malo neprecizan, završio je iznad gola. Do kraja prvog dijela domaćini su imali još jednu dobru priliku za vodstvo, ali pokušaj Bakambua obranio je Lopez.

U drugi dio ušlo se malo mirnije, a prva uzbuđenja bila su nakan malo više od sata igre. Prvo je Moreno propustio realizirati veliku priliku za Espanyol, a nekoliko minuta kasnije domaći su imali dobru priliku, no pokušaj Bakambua zaustavila je vratnica. Do kraja susreta svaka momčad imala je nekoliko prilika i poluprilika, ali mreže se nisu zatresle. Tako su Villarreal i Espanyol podijelili bodove. Villarreal je došao do sedmog, a Espanyol do petog boda u novoj sezoni. U idućem kolu Villarreala čeka dvoboj s Getafeom, a Espanyola s Deportivom.

Neriješeno je bilo i u Vigu gdje je Celta dočekala Getafe. Celta nije iskoristila domaći teren i nije uspjela doći do druge pobjede ove sezone. U ovoj utakmici svakoj momčadi pripalo je po jedno poluvrijeme, Celta je imala inicijativu u prvih 45 minuta, dok je Getafe tražio poravnanje u nastavku i do njega je došao na samom kraju susreta.

U prvih 45 minuta domaći sastav bolje je stajao na terenu, a uz veliki posjed, stvarao je prilike za vodstvo. Obrana Getafea izgledala je dobro u prvih 20-ak minuta i s nekoliko dobrih reakcija zaustavljala je pokušaje domaćine. Za razliku od obrane, zakazao je napad Getafea, u prvih 45 minuta gosti nisu uputili nijedan udarac u okvir gola. Nisu ni domaćini bili puno precizniji i koncentriraniji, ali barem su u 25. minuti stigli do pogotka. Nakon jedne duže akcije Mallo je u kaznenom prostoru uposlio Gomeza, a urugvajski napadač iskoristio je trenutak nepažnje gostujuće obrane i poentirao je za vodstvo Celte. Do kraja poluvremena Celta je imala inicijativu, ali nije uspjela postići i drugi pogodak.

Od samog početka drugog dijela gosti su krenuli po pogodak. U nekoliko situacija uspjeli su zaprijetiti domaćinima, ali u tim pokušajima nije bilo previše preciznosti. Upornost i trud gostima se isplatilo na samom kraju susreta. Guerrero je poslao jednu loptu u kazneni prostor, a na nju je natrčao Rodriguez koji je s nekoliko metara probio Alvareza za zasluženi bod gostiju. Nakon pet utakmica Getafe je 14. s pet osvojenih bodova. Celta je 17. i ima bod manje. U narednom kolu Getafea čeka Villarreal, dok će Celta igrati s Eibarom.