Španjolska izborila SP, Arnautović zabio "svojima", Srbija propustila prvu priliku

Dario Dodić, HINA • petak, 06.10.2017.

U susretu devetog kola G skupine europskih kvalifikacija za plasman na Svjetsko nogometno prvenstvo 2018. u Rusiji, reprezentacija Španjolske je u Alicanteu pobijedila Albaniju 3:0 izborivši tako plasman na SP. Srbija je trebala pobjedu protiv Austrije, ali je upisala poraz, Islanđani su razbili Tursku...

Španjolcima je pomogla i Italija koja je u Torinu odigrala 1:1 protiv Makedonije pa Furija uoči zadnjeg kola ima pet bodova više.

Španjolska je pitanje pobjednika razriješila već nakon pola sata igre postigavši tri gola, a strijelci su bili Rodrigo (16), Isco (24) i Thiago Alcantara (27). Za Španjolsku je zaigrao Gerard Pique koji se našao na udaru navijača nakon što je glasovao na referendumu o nezavisnosti Katalonije.

U drugom susretu Italija i Makedonija su remizirale 1:1. Giorgio Chiellini u 40. minuti je doveo domaćine u vodstvo, a izjednačio je Aleksander Trajkovski u 77. minuti.

Izrael je na gostovanju pobijedio Lihtenštajn 1:0 golom Tibija u 21. minuti.

Španjolska vodi na ljestvici sa 25 bodova, Italija je druga s 20 bodova, Albanija ima 13, Izrael 12, Makedonija 8, a Lihtenštajn je bez bodova.

U skupini D Srbija je izgubila od Austrije 3:2 i propustila priliku pobjedom u Beču izboriti direktan plasman u Rusiju pa će odluka u ovoj skupini pasti u zadnjem kolu.

Gosti su poveli u 11. minuti golom Luke Milivojevića, izjednačio je Guido Burgstaller u 25. minuti, a potpuni preokret dogodio se u 75. minuti kada je Marko Arnautović, inače porijeklom Srbin, doveo Austriju u vodstvo. Nemanja Matić je u 83. minuti zabio za 2:2, no Louis Schaub je golom u 89. minuti donio pobjedu domaćinu. Poraz Srbije iskoristili su Wales i Irska upisavši pobjede koje ih ostavljaju u igri.

Wales je na gostovanju u Gruziji bez najboljeg igrača Garetha Balea pobijedio 1:0, a pogodak odluke postigao je Tom Lawrence u 49. minuti.

Irska je na svom travnjaku pobijedila Moldaviju 2:0, a dvostruki strijelac je bio Daryl Murphy (2, 19).

Na ljestvici vodi Srbija s 18 bodova, Wales ima 17, a Irska 16 bodova. Slijede Austrija (12), Gruzija (5) i Moldavija (2).

U zadnjem kolu Srbija će u Beogradu protiv Gruzije tražiti pobjedu za plasman na SP, dok će u Cardiffu snage odmjeriti Wales i Irska.

U skupini I u kojoj igra i Hrvatska reprezentacija Islanda uvjerljivom je pobjedom u Turskoj došla na korak do izravnog plasmana na SP. Islanđani su u gostima slavili s 3:0, pogocima Gudmundssona, Bjarnasona i Arnasona.

Ukrajina je uz dosta muke svladala Kosovo. Oba pogotka pala su u posljednjoj trećini utakmice. Ukrajinci su na gostovanju poveli autogolom Paqarade u 60. minuti, Jarmolenko je potvrdio sva tri boda u samoj završnici.

Skupina D - 9. kolo:
Gruzija - Wales 0:1 (Lawrence 49)
Austrija - Srbija 3:2 (Burgstaller 25, Arnautović 76, Schaub 89 / Milivojević 11, Matić 83)
Irska - Moldavija 2:0 (Murphy 2, 19)