Branimir Korać • srijeda, 11.10.2017.

Započelo je natjecanje u Fibinoj Ligi prvaka, a prvo kolo donijelo je pravu dramu u Veneziji gdje je domaćin nakon čak tri produžetka svladao Banvit...

Natjecanje u Ligi prvaka Estudiantes je otvorio gostujućom pobjedom protiv AEK-a 87:79. Grci su vrlo loše krenuli u utakmicu, nisu mogli praktički ništa obraniti i Estudiantes je tijekom rane faze susreta imao i 19 poena viška. Međutim u nastavku susreta domaćin se uspio probuditi, došao je u zadnjoj dionici i na minus jedan nakon čega ipak nije uspio dovršiti preokret i gosti su slavili.

U gostujućem sastavu Sylven Landesberg upisao je 28 poena i pet skokova, Alec Brown dodao je 24 poena i sedam skokova, a Goran Suton za 19 minuta ubacio je dva poena (1/4 za dva, 0/2 za tri) uz tri skoka. Kod domaćina Delroy James ubacio je 21 poen uz deset skokova, a Dušan Šakota dodao je 16 poena.

Briljantnim drugim poluvremenom Ludwigsburg je stigao do vrlo visoke pobjede protiv PAOK-a 103:70. Apsolutna dominacija Nijemaca u drugom dijelu koji su na poluvremenu imali tek šest poena prednosti, ali nakon toga bili su puno bolji protivnik i zasluženo slavili.

S po 18 poena najbolji kod Nijemaca bili su Thomas Walkup (osam asistencija) i Elgin Cook (osam skokova). Kod poraženih Kevin Dillard ubacio je 12 poena, Zaras je dodao 11, a Dimitris Katsivelis šest poena uz sedam skokova i sedam asistencija.

Gaziantep je na svom parketu bio bolji od Capo d'Orlanda 82:77. Mogli su Turci i lakše do pobjede, imali su 15 poena prednosti da bi u završnici dopustili gostima povratak na samo minus dva. Ipak predvođeni raspoloženim Jurom Balažičem domaćini su ipak uspješno dovršili posao.

Bivši igrač Zagreba Balažič ubacio je 23 poena uz šest skokova i tricu 5/8 dok je Mark Lyons dodao 18 poena i devet asistencija. Kod Orlandine Justin Edwards upisao je 18 poena i pet skokova, Damien Ingles 13 poena, a Arnoldas Kulboka 12 poena uz 13 skokova. Mario Delaš za 16 minuta upisao je četiri poena (2/5 za dva) i šest skokova.

Vrlo jednostavan posao imao je Monaco koji je pregazio na svom parketu Juventus s 90:53. Amara Sy sa 17 poena, Christopher Evans s 15 te Elmedin Kikanović s 14 poena i sedam skokova bili su najbolji kod domaćina. Kod Juventusa Mindaugas Kupsas ubacio je 14 poena i uhvatio šest skokova, a Laurynas Samenas ubacio je deset poena.

Nekih većih problema nije imao niti njemački Bayreuth koji je u Poljskoj nadigrao Rosu Radom s 96:79. Kako je susret počeo, nitko nije mogao niti pomisliti na ovakav rasplet. Poljaci su dobili prvu četvrtinu s čak 33:16, ali su zato izgubili naredne dvije s ogromnih 56:23.

Kod Bayreutha istaknuli su se Andreas Seiferth s 24 poena te s po 13 Gabe York i Assem Marei (osam skokova). Kod domaćina Kevin Punter je ubacio 22 poena, a Ihor Zajcev 15.

Neptunas je ugostio Chalon i tijesno slavio 75:73. Nisu gosti imali pravu priliku za hvatanje produžetka, domaćin je u posljednjoj dionici preuzeo vodstvo i nakon toga mirno priveo dvoboj kraju.

Juan Palacios je upisao 19 poena i deset skokova, a Mindaugas Girdziunas je dodao 16 poena. Kod poraženih Adam Smith je ubacio 16 poena, Lance Harris 12, a Ousmane Camara osam uz 11 skokova.

Dario Gjergja s Oostendeom upisao je pobjedu u gostima kod Telekoma u Bonnu. Belgijci su slavili 74:66, cijelim tijekom dvoboja bili su bolji protivnik, dominirali i zaslužili pobjedu.

Predvodili su ih Tonye Jekiri s 20 poena i osam skokova te Dušan Đorđević sa 17 poena i osam asistencija. Kod domaćina Malcolm Hill ubacio je 28 poena, a Jordan Parks 11 uz osam skokova.

Čak tri produžetka odigrana su u Veneziji gdje je domaća Umana Reyer teškom mukom izvukla pobjedu 108:101 protiv Banvita. Venezia je tijekom susreta imala i plus 18, no sve je prosula i onda je uslijedila drama. Mogli su Talijani i brže do pobjede, prvo je Haynes pogodio tešku tricu uz faul za 80:80, no na isteku vremena nije pogodio dodatno slobodno. U produžetku je Gediminas Orelik napravio glup faul manje od sekunde prije kraja što je kaznio Adonis Thomas. Ipak u trećem produžetku Orelik je bio čovjek odluke i dalekometnim šutevima osigurao je domaćinu pobjedu.

Susret je završio s 24 poena i osam skokova, Marquez Haynes dodao je 22 poena i šest asistencija, a Hrvoje Perić za 21 minutu dodao je 12 poena 4/7 za dva, 1/2 za tri) i pet skokova. Kod gostiju Thomas je ubacio 25 poena uz pet skokova, a Damien Kulig 19 poena uz 13 skokova.

Nanterre odnosi pobjedu iz Češke gdje je svladao Nymburk s 81:72. Bolji nastup Francuza koji su uglavnom imali prednost i nisu je ispustili.

Johan Passave-Ducteil predvodio ih je s 20 poena, a Hugo Invernizzi je dodao 16 poena. Kod Nymburka Eugene Lawrence je ubacio 13 poena, Tomaš Vyoral 12, Boris Barać za 21 minutu 11 poena (1/4 za dva, 2/10 za tri) uz četiri skoka, a Pavel Pumprla osam poena uz devet skokova.