Petar Jenjić • srijeda, 11.10.2017.

Odigrano je osam utakmica prvog kola Fibine Lige prvaka, a u nekima smo pobjednika dobili tek u posljednjim sekundama. Ventspils je na domaćem terenu minimalno svladao Tenerife, kao i Pinar Karsiyaka koja je slavila kod Sassarija, dok je Murcia ubacila dva koša više od Hapoel Horona...

Latvijski Ventspils pobjedonosno je otvorio nastup u Ligi prvaka i to slavljem protiv Tenerifa. Na domaćem parketu, u vrlo neizvjesnoj utakmici pobijedili su rezultatom 73:72, a ključni poen ubacio je Ronalds Zakis sedam sekundi prije kraja utakmice. Španjolska momčad imala je napad za pobjedu, ali nije bila precizna.

Zakis je ujedno bio i najučinkovitiji u svojoj momčadi s 14 koševa i osam skokova. Mike Tobey s 20 koševa i šest skokova bio je najbolji kod gostujuće momčadi.

Avellino je uz odličan postotak šuta za tricu (10/16) odnio pobjedu s teškog gostovanja kod Bešiktaša 86:80. Turska momčad odigrala je bolje prvo poluvrijeme, ali u nastavku kreće preokret Talijana koji do kraja utakmice nisu ispustili prednost. Utakmica je ostala u egalu sve do posljednje minute, domaćin se uspio naći u zaostatku od jednog posjeda, ali je trica Filloya 17 sekundi zaključila gostujuću pobjedu.

Goste je do pobjede predvodio Jason Rich s 21 poenom, Ariel Filloy je dodao 17 koševa. Jon Diebler s 23 poena predvodio je Bešiktaš.

Tijesnu pobjedu upisala je Murcia koja je na domaćem terenu u posljednjim sekundama izborila slavlje nad Hapoel Holonom. Zanimljivo, konačan rezultat bila je tek druga prednost španjolske momčadi na cijelom susretu, a donio je Vitor Benite s linije slobodnih bacanja. Gosti posljednji napad nisu uspjeli realizirati i domaćin je mogao slaviti pobjedu.

Najučinkovitiji je u redovima Murcije bio Alex Urtasun s 19 koševa, Vitor Benite ubacio je 16 poena. Goste je predvodio Tu Holloway s 21 poenom.

Strasbourg se lako obračunao s Petrol Olimpijom i na domaćem parketu upisao slavlje 83:69. Sve je praktički bilo riješeno uoči posljednjih deset minuta kada je francuska momčad imala 19 poena viška (61:42). Gosti su u završnici uspjeli tek ublažiti poraz.

Michael Dixon s 21 poenom bio je najbolji kod domaćin, dok je Darion Atkins dodao 15 koševa i sedam skokova. Goste je predvodio Gregor Hrovat s 13 koševa. Roko Badžim je za 13 minuta ostvario učinak od četiri poena (1/1 za dva, slobodna bacanja 2/2), jednog skoka i tri asistencije

U vrlo napetoj utakmici na Sardiniji između Dinama Sassari i Pinar Karsiyake slavila je turska momčad s minimalnih 88:87. Nijedna momčad tijekom utakmice nije vodila dvoznamenkastom razlikom, a uoči posljednjih deset sekundi domaćin je nakon zakucavanja Shawna Jonesa imao poen viška. Međutim, na drugoj strani gosti su izborili prekršaj, Scott Wood je realizirao oba slobodna bacanja i donio pobjedu svojoj momčadi.

Ipak, najučinkovitiji bio je Jarred Jones koji je susret zaključio s 29 poena i devet skokova. U redovima Sassarija Hrvati su odigrali solidne utakmice. Rok Stipčević zaključio je susret s 13 koševa (0/2 za dva, 4/10 trica, slobodna bacanja 1/2), tri skoka i pet asistencija za 28 minuta na terenu, dok je Darko Planinić dodao pet poena (2/3 za dva, slobodna bacanja 1/2), dva skoka i jednu asistenciju za 12 i pol minuta.