Luka Medić • ponedjeljak, 16.10.2017.

Kompletirano je deveto kolo francuske Ligue 1. Montpellier je slavio protiv Nice s 2:0, dok su susreti Bordeauxa i Nantesa, odnosno Strasbourga i Marseillea završili podjelom bodova...

Još od samog početka prvenstva znalo se da je PSG apsolutni favorit za osvajanje titule prvaka, a isto tako se znalo da će se za preostala mjesta koja vode u Europu voditi žestoka bitka. Od drugog Monaca do devetog Guingampa šest je bodova razlike, a u devetom kolu, osim susreta Lyona i Monaca, mali derbi odigrali su Bordeaux i Nantes. I dok je Bordeaux u prošlom kolu teško stradao kod PSG-a, Nantesu s druge strane ide jako dobro. Posljednji poraz Nantes je zabilježio još prije dva mjeseca pred svojim navijačima od Marseillea. Nakon tog dvoboja Nantes je nanizao šest dvoboja bez poraza, a slavio je u njih pet. Susret u Bordeauxu bio je ključan za obje ekipe da zadrže korak za Monacom i ostalim društvom. Bila je to utakmica u kojoj je po jedno poluvrijeme pripalo po jednoj momčadi, a susret je na kraju završio bez pobjednika, 1:1.

Prvo poluvrijeme pripalo je gostima koji su bolje stajali na terenu, a stvorili su i više prilika. Za to su nagrađeni na samom kraju prvog dijela. Doubis je primio loptu u kaznenom prostoru domaćih i uputio je udarac kojeg je obrana Bordeauxa uspjela blokirati. Ipak, odbijena lopta stigla je do Nakoulme koji je bio precizan sa šest-sedam metara. Iako se na prvu činilo da je poklon iznenadio Nakoulmu, napadač Nantesa odlično se snašao i doveo je svoju momčad do zaslužene prednosti.

Drugi dio, druga slika. Nakon što je Nantes bio bolji u prvih 45 minuta, nastavak susreta pripao Bordeauxu. Domaćini su do izjednačenja stigli u prvim minutama nastavka. De Preville je krenuo u akciju, ali kako nije mogao proći po lijevoj strani, desno je pronašao Malcoma. Malcom je imao više prostora, ušao je u kazneni prostor i preciznim udarcem svladao je vratara gostiju Tatarusanua za poravnanje rezultata. Veliku priliku za preokret Bordeaux je imao u 80. minuti. Slično kao i Malcom, u kazneni prostor ušao je Mendy, ali njegov pokušaj obranio je Tatarusanu. Ali tu nije kraj, obranjena lopta odbila se točno u noge Cafuu, brazilski napadač bio je udaljen dva do tri metra od gola, a rumunjski vratar bio je na podu. Cafu je iz prve uputio udarac, ali Tatarusanu se kao mačka podigao i nakon prve velike intervencije još je jednim odličnim potezom zaustavio pokušaj Bordeauxova napadača.

Do kraja nije bilo promjene rezultata pa je svaka momčad osvojila po bod. Nantes je trenutno na petom mjestu sa 17 osvojenih bodova, dok je Bordeaux sedmi s bodom manje. U narednom kolu Nantesa čeka domaći dvoboj protiv Guingampa, dok će Bordeaux na noge Amiensu.

Prošle sezone Nice je bila jedno od iznenađenja prvenstva i praktički sve do kraja bila je u borbi za Ligu prvaka, pa čak i za naslov prvaka Francuske. Nakon devet kola prošle sezone Nice je imala 23 boda i držala je prvu poziciju. No, poraz od Montpelliera u devetom kolu peti je poraz sezone, a u cijeloj prošloj sezoni Nice je imala četiri poraza. Peti poraz sezone doživjela je na neugodnom gostovanju kod jedine momčadi koja nije izgubila od PSG-a, Montpelliera. Montpellier je do početka rujna bio na dnu sa samo četiri boda. No onda je u tri utakmice osvojio pet bodova, uz remi s PSG-om, neriješeno je odigrao i na gostovanju kod aktualnog prvaka Monaca. A u devetom kolu na domaćem terenu bio je bolji od Nice s 2:0.

Prvo poluvrijeme susreta završilo je bez pogodaka, a u drugom dijelu Montpellier je postigao dva pogotka. Goste je u 54. minuti načeo Sessegnon spektakularnim golom s više od 20 metara nakon jednako lijepog dodavanja Mukielea. Posao je dvadeset minuta kasnije dovršio Mbenza. Kao i njegov suigrač, Mbenza je Cardinalea svladao udarcem izvan kaznenog prostora. Nakon dodavanja Sambie, Mbenza je uzo još koji korak i s vrha kaznenog prostora pogodio donji lijevi kut Cardinaleova gola za produljenje Nicine krize.

Montpellier je tako odigrao četvrtu utakmicu zaredom bez poraza. S 12 bodova drži 11. mjesto. Nice je tako odigrala treću uzastopnu utakmicu bez pobjede, a upisala je i drugi uzastopni poraz. S deset bodova nalazi se na 14. mjestu. U narednom kolu Montpelliera čeka još jedna teška utakmica, gostovanje kod trećeplasirane momčadi prvenstva, Saint Etiennea. Nice će pak ugostiti Strasbourg.

Posljednji susret kola odigrali su Strasbourg i Marseille. Bila je to utakmica prepuna preokreta, zanimljivih poteza, a na kraju je završila sa šest pogodaka, po tri na svakoj strani.

Utakmica nije pošteno ni počela, a gosti su poveli već u šestoj minuti. Jedna akcija Marseillea preko Thauvina i N'Jiea završila je na lijevoj strani kod Amavija, koji je u kaznenom prostoru tražio Mitrogloua, a pronašao Payeta. Ponajbolji francuski nogometaš nije puno razmišljao, s desetak metara pucao je iz prve i poentirao za rano vodstvo svoje momčadi.

Nakon malo više od pola sata igre domaćini su izjednačili na pomalo komičan način. Terrier je ušao u kazneni prostor i uputio je udarac s desetak metara, ali njegov pokušaj obranio je Mandanda. U nastavku akcije lopta je došla do Ahloua koji je pucao s 15-ak metara. U svom putu prema vratima gostiju, lopta se odbila od dva igrača Marseillea, prvo od Sakaia, a potom i od Ramija, promijenila smjer, prevarila Mandandu i završila u mreži za izjednačenje 1:1.

S tim rezultatom otišlo se na odmor, a odmah nakon povratka Marseille je uz pomoć domaće obrane stigao do prednosti. Bolje rečeno, uz pomoć Konea, koji je u 48. minuti loptu Sansona poslao u svoju mrežu.

Ipak 12 minuta kasnije Kone se iskupio za svoju grešku i pogotkom je ponovno izjednačio rezultat. Nakon kornera kojeg je izveo Lienard, a nogometaš iz Burkine Faso bio je najviši u skoku i tako je Strasbourg drugi put na utakmici sustigao prednost Marseillea.

Lienard je kod drugog pogotka bio asistent, a u 75. minuti doveo je svoju momčad prvi puta na utakmici do prednosti. Lala je na više od 20 metara od vrata gostiju pronašao Lienarda koji je odlučio izravno pucati na gol. Loptu je pokušao blokirati Rami, ali njegov udarac glavom samo je promijenio smjer lopte, što je ponovno prevarilo Mandandu, a lopta je po treći put na utakmici završila u njegovoj mreži.

Marseille je tada krenuo po izjednačenje, a do njega je stigao u posljednjim trenutcima susreta. Mitroglou je ranije već dva puta bio blizu pogotku. Kod prvog gola Marseillea loptu upućenu njemu u mrežu je poslao Payet, a kod drugog umjesto Grka pogodak je postigao Kone. Vrijeme je curilo, Amavi je pokušao iz daljine iznenaditi Kamaru, međutim vratar domaćih obranio je taj udarac. Bolje reći samo odbio, a odbijena lopta stigla je do nečuvanog Mitrogloua koji je bez problema svladao domaćeg vratara i donio svojoj momčadi bod. Iako su se domaći igrači žalili na zaleđe, iz snimke se vidi kako je Mitroglou bio u liniji s posljednjim čovjekom domaće obrane koji nije previše pazio na grčkog napadača.

S ovim bodom Marseille je stigao do 17. boda, ali je pao na četvrto mjesto tablice. Strasbourgu je ovo bio drugi uzastopni remi i sa šest osvojenih bodova drži pretposljednje mjesto. U naredno kolu Marseille u derbiju dočekuje vodeći PSG. Strasbourga čeka dvoboj kod uzdrmane Nice.