Luka Medić • nedjelja, 15.10.2017.

U večernjem terminu odigrano je pet susreta osmog kola francuske Ligue 1. Saint Etienne bio je bolji od Metza s 3:1, a domaće pobjede upisali su i Guingamp nad Rennesom te Toulouse nad Amiensom. Angers je jedini slavio kao gost kod Caena, dok su Lille i Troyes podijelili bodove...

PSG se već u ranoj fazi prvenstva odvojio, od prvog pratitelja ima šest bodova više, ali je zato zanimljivo od drugog do osmog mjesta. Lov za drugim mjestom i Monacom danas je nastavio Saint Etienne kojemu je dobro došla reprezentativna pauza. Uoči mini stanke Saint Etienne je posrnuo u utakmicama protiv klubova sa sredine tablice, prvo je odigrao neriješeno protiv Rennesa, a potom je i poražen od Troyesa. Ipak nakon male pauze uslijedio je nastavak prvenstva koji je Saint Etienneu donio dvoboj pred svojim navijačima protiv posljednje momčadi lige Metza. Domaći sastav slavio je s 3:1.

Utakmica nije najbolje počela za domaće, Metz je poveo u 24. minuti. Dossevi je izveo korner, a najbolje se u kaznenom prostoru Saint Etiennea snašao Diagne koji je preciznim udarcem s desetak metara doveo goste u vodstvo.

Saint Etienne dugo je tražio izjednačenje, a do njega je stigao u 71. minuti. U kaznenom prostoru gostiju nastala je gužva, činilo se da će lopta izaći izvan terena, ali ju je u posljednji čas spasio napadač domaćih Diony koji ju je vratio u peterac. Prvi je do lopte stigao Theophile-Catherine koji je pucao s desetak metara, ali obrana gostiju blokirala je taj udarac. U nastavku akcije do lopte je stigao Pajot koji ju je nekako uspio ugurati u mrežu.

Domaćini su tada krenuli po pobjedu, a veliku priliku dobili su iz kaznenog udarca nakon što je Philipps u svom kaznenom prostoru srušio Gabriela. Priliku da realizira najstrožu kaznu dobio je Dabo, ali pokušaj domaćeg nogometaša obranio je vratar gostiju Kawashima. Bacio se u desnu stranu i loptu je izbio u korner. Ipak, iz tog kornera domaćini su uspjeli doći do prednosti nakon što je gostujući igrač Cafu poslao loptu u svoju mrežu. Do kraja susreta Saint Etienne je uspio postići i treći pogodak. Strijelac na samom kraju susreta, duboko u sudačkoj nadoknadi bio je Maiga nakon dodavanja Soderlunda.

S ovom pobjedom Saint Etienne je privremeno zauzeo treće mjesto na tablici sa 17 osvojenih bodova. Metz je i dalje posljednji, u devet kola osvojio je svega tri boda. Idućeg vikenda Saint Etienne dočekuje Montpellier, dok će Metz ugostiti Dijon.

Caen se također nalazi u gornjem dijelu tablice, a u devetom kolu pred svojim navijačima dočekao je uvijek neugodni Angers. Gosti su pak uoči susreta imali zanimljivu statistiku. U prvih osam utakmica zabilježili su po jednu pobjedu i jedan poraz, dok su preostalih šest odigrali neriješeno. U jednoj tvrdoj utakmici na kraju su slavili gosti koji su na krilima Karla Tokoa Ekambija bili bolji s 2:0. Hrvatski nogometaš u dresu Caena Ivan Santini nije uopće bio niti na klupi. S druge strane, Mateo Pavlović nije bio u konkurenciji za nastup i to zbog žutih kartona.

Nakon prvog poluvremena u kojem nije bilo pogodaka, odmah na početku drugog gosti su stigli do prednosti. Traore je ispucao loptu iz svog dijela terena prema domaćim vratima. Neodlučnost Da Silve, koji nije izbio loptu i vratara Vercoutrea, koji je prvo krenuo po loptu pa stao, iskoristio je napadač gostiju Ekambi koji je ostao sam s domaćim vratarom jedan na jedan i precizno pogodio u bliži kut za vodstvo gostiju od 1:0.

Utakmica je zaključena deset minuta kasnije. Ekambi je ovog puta u ulozi asistenta, u kontri četiri na tri pronašao je Fulginija koji je s malo više od desetak metara preciznim udarcem postavio konačan rezultat. Do kraja susreta pogodaka nije bilo Angers je upisao drugu pobjedu sezone rezultatom 2:0.

Caen je unatoč porazu ostao na osmom mjestu s 15 osvojenih bodova. Angers je s novom pobjedom stigao do 12. boda ove sezone i nalazi se na desetom mjestu. Idućeg vikenda Caena čeka težak ispit, gostovat će kod aktualnog prvaka Monaca, dok će Angers dočekati Toulouse.

Guingamp je pred svojim navijačima dočekao Rennes i tražio je izlaz iz mini krize nakon što pobjedu nije upisao dvije utakmice zaredom. Uoči stanke za reprezentacije Guingamp je remizirao s Toulouseom, a izgubio je od Bordeauxa. Gosti nisu ušle najbolje u sezonu, u osam utakmica sakupili su svega šest bodova, a zanimljivo je da su njih pet osvojili na gostovanjima.

I na ovoj utakmici prvo poluvrijeme završeno je bez pogodaka, a u nastavku susreta Guingamp je postigao dva pogotka čime je stigao do četvrte pobjede ove sezone. Domaćini su poveli u 57. minuti. Thuram je u gostujućim redovima napravio nered, prošao je pored nekoliko igrača i ušao u kazneni prostor. Nakon nekoliko varki uzeo je još pokoji korak prema naprijed i dosta iz kosa tukao izravno na gol. Njegov pokušaj zaustavila je vratnica, no na drugoj strani odbijenu loptu dočekao je Diallo koji ju je mirno glavom spremio u nebranjenu mrežu. Na samom kraju susreta Guingamp je postigao još jedan pogodak, a strijelac je na dodavanja Camare bio Briand. Gosti su od 66. minute ostali s igračem manje nakon što je u svega nekoliko sekundi dva žuta kartona dobio Khazri.

S novom pobjedom Guingamp sada ima 13 bodova i nalazi se na devetom mjestu. Rennes je upisao peti poraz u sezoni i sa šest bodova drži 15. mjesto. U narednom kolu Guingampa čeka Nantes, Rennes dočekuje Lille.

Domaću pobjedu upisao je i Toulouse koji je pred svojim navijačima s minimalnih 1:0 slavio protiv novaka u ligi, Amiensa. Pogodak odluke postigao je Delort u 40. minuti susreta na asistenciju Bilina. Treba nadodati kako su gosti susret završili s igračem manje nakon što je u sudačkoj nadoknadi zbog drugog žutog kartona pocrvenio Gouano. Toulouse je tako upisao treću pobjedu u sezoni i prvu još od kraja kolovoza. S 11 bodova drži 12. mjesto. Amiensu je s ovim porazom pao na 17. mjesto, a ima šest bodova. U narednom kolu Toulouse gostuje kod Angersa, dok će Amiens dočekati Bordeaux.

Zanimljivu utakmicu odigrali su Lille i Troyes. Gosti su poveli odmah na početku susreta, domaćini su preokrenuli, da bi Troyes stigao do boda u posljednjim trenutcima susreta. Troyes je poveo u trećoj minuti susreta, domaća obrana katastrofalno je reagirala na jedan ubačaj s boka. Cordoval je prvi stigao do lopte, ali kako nije mogao pucati procijenio je da bi bilo bolje proslijediti za Darbiona koji je utrčavao prema drugoj stativi. Ispostavilo se da je to bila dobra odluka, Darbion je bez problema probio vratara domaćih Maignana za rano vodstvo Troyesa 1:0. u 12. minuti domaćini su stigli do izjednačenja preko Luiza Araujoa koji je u mrežu poslao loptu nakon asistencije El-Ghazija.

S tim rezultatom otišlo se na odmor, a mreže su mirovale sve do 74. minute kada je Lille uspio preokrenuti. Pepe je primio loptu na lijevom boku, ali kako nije imao kuda proći vratio se do sredine. Na vrhu kaznenog prostora ostavio je loptu za Mendesa koji se riješio svog čuvara varkom, a stvoreni prostor odlično je iskoristio. Pucao je po podu, u donji desni kut. Udarac je bio dovoljno snažan i precizan pa je tako Lille preokrenuo susret 20-ak minuta prije kraja.

Ipak gosti su do boda stigli u sudačkoj nadoknadi i to iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Edgar Ie nad Nianeom. Ie je zbog prekršaja dobio izravni crveni karton, dok je Niane sam uzeo loptu i odlučio pucati kazneni udarac kojeg je izborio. Iako je nepisano pravilo da igrač koji izbori kazneni udarac nikada ga ne izvodi, Niane je napravio iznimku i točnim udarcem donio je bod svojoj momčadi.

Nakon lošijeg starta Troyes se digao i upisao je treću utakmicu bez poraza. s 12 bodova drži 11. mjesto. Lille je jako loše ušao u sezonu, za pobjedu ne zna još od prvog kola i slavlja nad Nantesom. Doduše utakmica protiv Amiensa prekinuta je nakon što je Lille vodio 1:0, ali ni to ne popravlja skor koji kaže kako je Lille trenutno momčad s najgorom formom u cijeloj ligi. Lille priliku za izlazak iz krize ima protiv Rennesa kod kojeg gostuje sljedeći vikend. Troyes će pak ugostiti Lyon.