Luka Božić donio pobjedu Zadru u Domu Dražena Petrovića

Branimir Korać • petak, 10.11.2017.

U susretu osmog kola ABA lige Zadar je u Domu Dražena Petrovića svladao Cibonu s 80:78. Cibosi su se uspjeli vratiti iz visokog zaostatka u završnici, ali Luka Božić 15 sekundi prije kraja uhvatio je skok u napadu i pogodio za pobjedu...

Šest i pol godina Zadar je čekao na pobjedu protiv Cibone u Domu Dražena Petrovića, od onog razvaljivanja Cibone 80:57 kada je na klupi bio Anzulović, a igrali Bogdanović, Vragović, Miljković, Krapić...

U večerašnji susret i jedni i drugi ušli su s problemima i neizvjesnosti. Cibonini problemi već standardno kreću kako se bliži kraj godine, ovaj put eksplodirao je Luka Žorić koji se pokupio sa sastanka i nije niti igrao protiv Hermesa. Tu je Cibona izgubila, a zanimljivo je da je i u tom susretu prije šest i pol godina prije poraza od Zadra, Cibona izgubila od Borika.

Zadrani također nemaju najblistaviju situaciju u klubu, pojavio se problem s Prestonom Knowlesom koji ima ponudu iz Turske i mogao bi uskoro napustiti klub, no u Zagrebu je bio u sastavu i odigrao prilično dobro.

Sam dvoboj bio je vrlo zanimljiv, s dosta uspona i padova te velikom borbenošću na obje strane. I jedni i drugi bili su svjesni važnosti dvoboja i koliko im je bila potrebna pobjeda u ovom susretu.

Prvo poluvrijeme pripalo je Ciboni s 40:35, imao je domaćin i devet poena prednost, a za vodstvo na odmoru najzaslužniji bio je Marko Tomas koji je imao odličnu rolu u tom razdoblju.

U drugom dijelu Cibona se uspjela odvojiti na 52:42, imala je i tricu za plus 13 koju nije ubacio Melvin, a onda je uslijedila kriza. Zadar radi seriju čak 13:0 i preuzima vodstvo, u puno boljoj je psihološkoj situaciji i to koristi u zadnjih deset minuta.

Igrali su tu Zadrani bolje od Cibosa sve do završnice susreta. Kada su tri minute prije kraja gosti otišli na 78:67, činilo se da je priči kraj, međutim Cibona je imala odgovor.

Uspjela je napraviti seriju 11:0 i doći do poravnanja na 78:78 da bi imala i napad za preuzimanje vodstva. Sve je na sebe preuzeo Jahmar Young, no trica preko ruke nije ušla i Zadar je dobio 19 sekundi za napad. Rozić je brzo napravio prekršaj na Joshui Bosticu, on promašuje oba bacanja, ali skače u napadu Luka Božić i donosi prednost Zadru.

Cibona je imala dovoljno vremena za organizaciju zadnjeg napada, Tomas je preuzeo odgovornost, nije pogodio, a četiri sekunde prije kraja u skoku su Knowles i Bostic i izbacuju loptu van. Nova prilika za Cibonu, Tomas promašuje tricu za pobjedu, skače u napadu Melvin, ali niti on ne pogađa i Zadar proslavlja veliku pobjedu.

Zadar je bio bolji u skoku, imao je čak 13 napadačkih skokova i ukupno 11 skokova više nego Cibosi. Najefikasniji kod Zadra bili su Preston Knowles s 21 poenom i sedam skokova, Joshua Bostic s 18 poena i sedam asistencija te Luka Božić s 14 poena i 11 skokova. Kod Cibone Cleveland Melvin ubacio je 18 poena uz osam skokova, Marko Tomas 17 poena, a Luka Žorić 14 poena.