Luka Medić • petak, 01.12.2017.

Poznati su svi sudionici osmine finala španjolskog Kupa kralja. Najveće iznenađenje je pobjeda Cadiza u Sevilli nad Betisom, dok su dalje prošli Espanyol, Valencia, Villarreal i Alaves…

Iako je Betis prije mjesec dana slavio u gostima kod Cadiza s 2:1, pred svojim navijačima doživio je pravu katastrofu i od drugoligaša se oprostio od Kupa. Gosti su od samog početka bili bolji i na koncu su slavili s 5:3, što znači da su s ukupnih 6:5 prošli dalje. U prvih 25 minuta susreta palo je čak pet golova. Gosti su poveli već u trećoj minuti preko Barrala, dok je pet minuta kasnije Boudebouz izjednačio na 1:1. U 18. minuti Romera je doveo Cadiz ponovno u vodstvo, da bi u 24. Tello ponovno izjednačio. No, ipak samo dvije minute kasnije Garcia je iz jedanaesterca ponovno doveo goste do nove prednosti. U tom trenutku pravilo gola u gostima bilo je na strani Cadiza. Do kraja poluvremena Romera je svojim drugim pogotkom odveo Cadiz na 4:2. Tello je u 65. minuti svojim drugim pogotkom ostavio nadu Betisu, no potvrdu prolaska gostiju potvrdio je Kecojević desetak minuta prije kraja. Do kraja susreta nije bilo više pogodaka pa je Cadiz s ukupnih 6:5 napravio senzaciju dana.

Senzaciju nije dozvolio Villarreal koji je kod kuće nadoknadio zaostatak od 1:0 protiv Ponferradine. Trećeligaš je stigao na El Madrigal u nadi da će obraniti prednost stečenu pred svojim navijačima, no Villarreal nije imao milosti. Slavio je s uvjerljivih 3:0. Gostu su izdržali prvo poluvrijeme, no onda su u prvih 20 minuta nastavaka primili tri pogotka. Prva dva postigao je Bakambu, dok je u 64. minuti konačan rezultat postavio Bacca. Treba nadodati kako je Villarreal svoj prvi pogodak, iz 47. minute, postigao iz kaznenog udarca. Do kraja su domaćini na najbolji mogući način zaključili šesnaestinu finala i plasirali se među 16 najboljih španjolskog Kupa.

Druga momčad prvenstva, Valencia, jednako dobro nastupa i u kupu. Nakon pobjede u gostima od 2:0 kod Zaragoze, Šišmiši su i na Mestalli stigli do pobjede i plasmana u osminu finala. Valencia je u uzvratu slavila s 4:1. Domaćine je predvodio Mina koji je postigao dva pogotka, dok su po jedan dodali Ibanez i Vezo. Gosti su u sudačkoj nadoknadi stigli do počasnog pogotka, a strijelac za konačnih 4:1 bio je Pombo.

Nakon što je na gostovanju kod Tenerifea odigrao 0:0, Espanyol je teže od očekivanog u uzvratu stigao do pobjede. Utakmica u Barceloni bila je zanimljiva od početka do kraja, a na koncu je Espanyol slavio s 3:2. Gosti su poveli preko Acoste u desetoj minuti susreta, no u 36. Moreno je iz najstrože kazne poravnao rezultat. U tom trenutku dalje je išao Tenerife. Espanyol je do preokreta stigao preko Grannera u 57. minuti, a na 3:1 povećao je Garcia u sudačkoj nadoknadi susreta. Ipak, konačan rezultat bio je 3:2, a postavio ga je Juan Carlos u trećoj minuti sudačke nadoknade. Do kraja nije ostalo dovoljno vremena za još jedan pogodak Tenerifa, pa je tako momčad iz Barcelone prošla dalje.

Alaves je posljednja momčad Primere, ali zato je u Kupu stigao do osmine finala. Nakon što je prije mjesec dana slavio na gostovanju kod Getafea s 1:0, Alaves je pred svojim navijačima bio bolji s 3:0 i tako s ukupnih 4:0 prošao dalje. Dva pogotka postigao je El Haddadi dok je jednog dodao Krkić.

Tako je poznato svih 16 momčadi koji nastavljaju put za osvajanje najmasovnijeg španjolskog nogometnog natjecanja. Sljedeća faza na rasporedu je početkom 2018. godine.