Luka Medić • nedjelja, 10.12.2017.

U 17. kolu Ligue 1 PSG je pred svojim navijačima s 3:1 bio bolji od Lillea, dok je branitelj naslova Monaco preokretom slavio protiv Troyesa 3:2. Novi poraz upisao je Caen i to od Toulousea, dok se Guingamp poigrao s Dijonom...

Nakon dva vezana poraza PSG se vratio na put pobjede. Prošlog vikenda Parižani su doživjeli prvi ovosezonski poraz od Strasbourga, dok ih je u utorak svladao Bayern. No, to nije previše poremetilo planove PSG-a koji se pobjedama vratio slavljem nad Lilleom 3:1.

PSG je od početka krenuo po pobjedu, a do vodstva je stigao nakon 28. minuta igre. Mbappé je primio jednu loptu u kaznenom prostoru. Kako nije bio u najboljoj poziciji da uputi udarac, odlučio je poslati loptu u peterac, na nju je natrčao Di Maria koji ju je glavom pospremio u mrežu za vodstvo domaćih.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a odmah po povratku iz svlačionica PSG je povećao prednost. Strijelac vodećeg pogotka Di Maria sada je ulozi asistenta. Sjajnu akciju odradili su Cavani, Di Maria i Pastore. Cavani je na vrhu kaznenog prostora ostavio loptu za Argentinca koji je uposlio nečuvanog Pastorea. Veznjak PSG-a iskoristio je ostavljeni prostor, ušao je bliže vratima i pogodio za 2:0.

Nadu gostima da možda mogu doći do čuda i boda donio je El-Ghazi koji je u 86. minuti iskoristio poklon domaće obrane i poentirao za smanjenje rezultata na 2:1. Više od toga Lille nije mogao, čak je primio i treći pogodak, a strijelac u trećoj minuti sudačke nadoknade bio je Mbappé. Lille je krenuo po sve ili ništa, čak je i vratar došao naprijed. PSG je iskoristio to, a najskuplji tinejdžer u povijesti pospremio je loptu u praznu mrežu za 3:1.

S novom pobjedom PSG sada ima 44 devet bodova, devet više od prve pratnje Monaca. Lille je ostao 18. s 18 bodova. U idućem kolu PSG gostuje kod Rennesa, a Lille gostuje kod Dijona.

Zanimljivo je bilo i u Monte Carlu gdje je Monaco ugostio Troyes. Gosti znaju biti neugodni ove sezone, a na krilima Koreanca Suka poveli su 2:0 kod aktualnih prvaka. No, Monaco se na vrijeme pribrao i pogocima jokera s klupe Carrilla preokrenuo je na 3:2. Danijel Subašić odigrao je svih 90 minuta za domaći sastav.

Gosti su poveli u 25. minuti, nered u domaćem kaznenom prostoru napravio je Khaoui, ali njegov udarac obranio je Subašić. Ipak, lopta se odbila točno pred Suka koji je bez većih problema svladao hrvatskog reprezentativca. Isti igrač matirao je hrvatsku jedinicu na početku drugog dijela. Subašić je prilikom ispucavanja jedne lopte pogodio Korejca, koji je uspio stići loptu i poslati je u praznu mrežu. Domaćinima je za oporavak od šoka trebalo 20-ak minuta, a onda su krenuli po preokret. Prvo su u 70. minuti imali veliku pomoć od obrane Troyesa, jer je na 2:1 smanjio Deplange autogolom. Lopta se u mrežu odbila upravo od desnog beka gostujućeg sastava.

I onda je na scenu stupio igrač koji je u igru išao na početku drugog dijela- Guido Carrillo. Argentinac je u tri minute postigao dva pogotka i doveo svoju momčad do velike pobjede. Prvo je u 85. minuti u glavom poslao loptu u mrežu koju mu je nabacio Moutinho, a zatim je u 88. minuti još jednom nadmudrio svog čuvara i poentirao za veliki preokret aktualnih prvaka.

Nakon 17 kola Monaco je drugi s devet bodova manje od PSG-a. Sada ima 35 bodova. Troyes je 17. s 18 bodova. U idućem kolu Monaco gostuje kod Saint Etiennea, dok će Troyes ugostiti Amiens.

Najuvjerljiviju pobjedu dana upisao je Guingamp koji je s 4:0 slavio protiv Dijona. Četiri pogotka postigla su četiri različita igrača. Gostujuću mrežu u prvom dijelu punili su Briand i Salibur, a u drugom Coco i Kerbrat. Dijon je gotovo 80 minuta igrao s igračem manje jer je izravni crveni karton u 12. minuti dobio Haddadi. Do domaćeg slavlja stigao je i Toulouse koji je s 2:0 slavio protiv Caena. Ivan Santini ponovno je odigrao svih 90 minuta, a Toulouse je slavio s dva pogotka u nastavku susreta. Prvo je nakon sat vremena igre Da Silva pogodio vlastitu mrežu i tako dove domaćine u vodstvo, dok je desetak minuta kasnije Gradel iz kaznenog udarca postavio konačan rezultat. Caen je unatoč porazu ostao u gornjem dijelu tablice, ali je sve dalje od borbe za Europu. Toulouse je pak s nova tri boda pobjegao sa začelja tablice. Guingamp je s novom pobjedom skočio za šest mjesta i sada je na devetom mjestu na tablici, dok je Dijon pao na 12. mjesto.

Dva susreta odigrana su identičnim rezultatom, 1:1. Bodove su podijelili Angers i Montpellier, te Metz i Rennes. Mateo Pavlović odigrao je svih devedeset minuta u novom, devetom remiju ove sezone. Montpellier, zanimljivo, ima jedan manje i te dvije momčadi imaju najviše neriješenih rezultata ove sezone. Metz je pak pred svojim navijačima odigrao tek treću utakmicu bez poraza ove sezone, posljednju momčad lige propustio je svladati Rennes. Rennes i Montpellier ostali su u gornjem dijelu tablice, na šestom i sedmom mjestu, dok su Angers i Metz pretposljednja, odnosno posljednja momčad lige.