Luka Medić • nedjelja, 17.12.2017.

U 18. kolu francuske Ligue 1 PSG je kao gost slavio kod Rennesa s 4:1, dok je Metz upisao pobjedu na gostovanju kod Montpelliera s 3:1. Pobjede su još upisali Dijon, Strasbourg i Troyes dok su Caen i Guingamp podijelili bodove...

PSG nastavlja s pobjedama u prvenstvu. Do 15. prvenstvene pobjede ove sezone PSG je stigao na gostovanju kod Rennesa. Iako su domaćini u susret ušli s pet uzastopnih utakmica bez poraza, aktualni lider nije imao milosti. Niz je prekinut s uvjerljiv slavljem PSG-a 4:1.

PSG je poveo već u četvrtoj minuti susreta. Mbappé je s Verrattijem odigrao dupli pas, ušao u kazneni prostor i poslao loptu pred sama vrata do Neymara. Najskuplji igrač svih vremena samo je postavio nogu i usmjerio loptu u praznu mrežu za 1:0. 13 minuta kasnije već je 2:0, a za pogodak je zaslužna ista kombinacija, samo sa zamijenjenim ulogama. Draxler je u kaznenom prostoru pronašao Neymara, Brazilac je vidio kako mu sa suprotne strane stiže Mbappé. Povratnom loptom pronašao je mladog Francuza koji je iz trka sa šest metara poslao loptu u mrežu.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a osam minuta nakon povratka na travnjak Rennes je smanjio rezultat. Nakon kornera na 2:1 smanjio je Mubele. Rennes je tada dobio šansu da možda može iznenaditi PSG-a, no samo deset minuta kasnije Andre je ostavio svoju momčad na cjedilu nakon što je zbog drugog žutog kartona morao izaći iz igre. Rennes se tada potpuno raspao, a nakon desetak minuta, u svega dvije minute primio je još dva pogotka. Strijelci za treći i četvrti gol bili su Cavani, odnosno Neymar, koji je svojim drugim pogotkom postavio konačnih 4:1. Na samom kraju susreta Rennes je mogao postići i drugi pogodak, ali Khazri nije realizirao kazneni udarac.

S novom pobjedom PSG je zadržao devet bodova prednosti nad Monacom. Parižani su prvi s 47 bodova. Rennes je ostao šesti s 25 bodva. Već sredinom sljedećeg tjedna igra se novo kolo, PSG će tada ugostiti Caen, Rennes će pak u goste kod branitelja naslova Monaca.

18 utakmica trebalo je Metzu do prvog slavlja ove sezone. Nakon dva remija i čak 14 poraza, posljednja momčad lige konačno je upisala pobjedu i to na gostovanju kod Montpelliera. Iako su domaćini poveli prvi, gosti su preokrenuli i na koncu slavili s 3:1.

U prvom dijelu obje momčadi su postigle po jedan pogodak i to u razmaku od 8 minuta. Montpellier je poveo u 20. minuti susreta kada je nakon kontre precizan bio Roussillon. U 28. minuti Metz je izjednačio. Gosti su bili u napadu, ali na vrhu kaznenog prostora izgubili su loptu. Ipak, ona se odbila do Cohadea koji je odlučio pucati s 20-ak metara. Nije pogriješio, prizemni udarac završio je u donjem lijevom kutu.

Rezultat se nije mijenjao sve do 84. minute kada je Metz preokrenuo. Vratar Montpelliera Lecomte je obranio udarac iz slobodnog udarca, do obijene lopte prvi je stigao Naine. Loptu je poslao pred vrata do usamljenog Rivierea koji je s nekoliko metara poslao loptu u nebranjenu mrežu. U sudačkoj nadoknadi Montpellier je otvorio, ostalo je previše prostora, a Metz je to kaznio. U 93. minuti strijelac za konačnih 3:1 bio je Basin. Metz je unatoč pobjedi ostao posljednji, ali sada ima pet bodova. Montpellier je deseti s 23 boda. U idućem kolu Montpellier će gostovati kod Bordeauxa, dok će Metz dočekati Strasbourg.

Uvjerljivu pobjedu ostvario je i Dijon koji je pred svojim navijačima s 3:0 slavio protiv Lillea. Sve bitno na toj utakmici dogodilo se u prvih pola sata. Dvostruki strijelac Said pogotke je postizao u 12. i 17. minuti, dok je Ballo Toure u 35. minuti postigao autogol i tako postavio konačnih 3:0 za Dijon, koji se s ovom pobjedom popeo na sedmo mjesto prvenstvene tablice, dok je Lille pao na 18. poziciju.

Minimalne pobjede upisali su Strasbourg i Troyes. Strasbourg je pred svojim navijačima s 2:1 slavio protiv Toulousea i tako nastavio pružati dobre partije. Troyes je također iskoristio prednost domaćeg terena, s 1:0 slavio je protiv Amiensa. Jedini remi odigrali su Caen i Guingamp. Utakmica je završila bez pogodaka, a Ivan Santini ponovno je odigrao svih 90 minuta za svoj Caen.