Petar Jenjić • četvrtak, 28.12.2017.

Odigrane su prve četiri utakmice 15. kola Eurolige. Nakon vrlo neizvjesne završnice košarkaši Reala uspjeli su izvući pobjedu kod Fenerbahčea, dok je i druga španjolska momčad Valencia, nakon deset uzastopnih poraza, uspjela doći do pobjede - prvaci Španjolske slavili su protiv Panathinaikosa. U dobroj formi i dalje igra Žalgiris koji je bio bolji od Olympiakosa, dok je Unicaja slavila na gostovanju kod Spahijinog Maccabija...

Fenerbahče - Real Madrid 77:79

Četvrtu uzastopnu pobjedu upisali su košarkaši madridskog Reala koji su slavili na gostovanju kod Fenerbahčea rezultatom 79:77 i tako branitelju naslova nanijeli šesti poraz u sezoni. Ovim slavljem španjolska momčad se izjednačila na ljestvici s današnjim protivnikom.

Nakon što je turska momčad odigrala puno bolje prvu četvrtinu u kojoj je imala i dvoznamenkastu prednost (17:6), ostatak utakmice bio je u potpunom egalu i nijedna ekipa se nije uspijevala ozbiljnije odvojiti. Dvije minute prije kraja Luka Dončić je gostima donio četiri koša viška (79:75), a 55 sekundi do isteka vremena Nicolo Melli je smanjio na minus dva. Imao je Fenerbahče nekoliko prilika za pobjedu ili eventualan produžetak, no Brad Wanamaker nije bio precizan.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Luka Dončić s 20 poena, osam skokova i deset asistencija, po 13 koševa su dodali Trey Thompkins (pet skokova) i Felipe Reyes (pet skokova). Brad Wanamaker s 20 koševa i Luigi Datome s 12 poena bili su najbolji kod Fenerbahčea.

Žalgiris - Olympiakos 74:68

Žalgiris je skinuo još jedan veliki skalp. Litavska momčad pokazala je kako igra u jako dobroj formi i današnjim slavljem protiv Olympiakosa rezultatom 74:68 upisala petu uzastopnu pobjedu, a desetu ukupno. S druge strane, grčkoj momčadi, koja je u Kaunas doputovala bez nekoliko važnih igrača, ovo je četvrti poraz.

U vrlo zanimljivoj utakmici nijedna momčad nije imala više od sedam koševa prednosti, a ključnim se pokazao odličan vanjski šut litavske momčadi. Tricom Edgarasa Ulanovasa Žalgiris je poveo sa 60:58, pet minuta prije kraja, i sve do isteka vremena ga nije ispuštao. Spomenuti ubačaj bila je druga od četiri trice koje je domaćin ubacio u posljednjih šest minuta i tako prelomio susret u svoju korist.

Domaćina su do pobjede s po 14 poena predvodili Kevin Pangos (sedam asistencija) i Arturas Milaknis, dok je Vasilije Micić dodao 11 koševa. Ioannis Papapetrou s 13 poena bio je najbolji kod grčke momčadi.

Maccabi Tel Aviv - Unicaja 78:89

Unicaja nastavlja s vrlo dobrom formom, a večeras je u Tel Avivu bila bolja od Spahijinog Maccabija rezultatom 89:78 i tako izraelskoj momčadi nanijela sedmi poraz u sezoni.

Domaćin je vodio kroz gotovo cijelo prvo poluvrijeme, a imao je i 14 koševa viška (36:22). Na poluvrijeme je otišao s osam poena prednosti, no Unicaja u nastavak susreta ulazi puno bolje i vrlo brzo dolazi do preokreta. Šest minuta prije kraja Maccabi je posljednji put na susretu imao vodstvo (71:70), do kraja ga Unicaja nije ispustila. Maccabi je do same završnice ostao blizu, iako to konačan rezultat možda i ne sugerira.

Goste je do pobjede predvodio Nemanja Nedović s 20 koševa i šest asistencija, dok je Jeff Brooks dodao 18 poena i sedam skokova. Najbolji je kod Maccabija bio Norris Cole s 15 koševa i četiri dodavanja.

Valencia - Panathinaikos 67:63

Veliki niz od deset poraza uspjela je prekinuti Valencia koja je kod kuće bila bolja od grčkog Panathinaikosa rezultatom 67:63 i tako došla na omjer 4-11. S druge strane, grčkoj momčadi, koja je igrala bez Nicka Calathesa, ovo je peti poraz u sezoni, a prvi nakon tri uzastopne pobjede.

Gosti su vodili većim dijelom susreta, nerijetko i dvoznamenkastom razlikom, no u samoj završnici mogao se gledati egal. Aaron Doornekamp povezao je dvije trice za vodstvo Valencije 63:60, no na drugoj strani, tricom uzvraća Matt Lojeski. 36 sekundi prije kraja Bojan Dubljević donosi novo vodstvo španjolskoj momčadi. Na drugoj strani gosti su imali dvije prilike za pobjedu ili eventualan produžetak, no nisu bili precizni pa je Erick Green s linije slobodnih bacanja potvrdio pobjedu španjolskog prvaka.

Upravo je Green s 21 poenom predvodio Valenciju do pobjede, dok je Tibor Pleiss dodao 13 koševa i pet skokova. Damjan Rudež ubacio je dva poena (1/2 za dva, 0/4 za tricu) uz dvije asistencije za nešto više od 17 minuta na terenu. Najbolji je kod gostiju bio Matt Lojeski sa 17 koševa.