Euro 2018., skupina A, 1. kolo, 12.01.2018, 18:15 h
Švedska 24:26 Island
Island

Islanđani sjajnim prvim poluvremenom iznenadili i svladali Švedsku

Branimir Korać • petak, 12.01.2018.

Počelo je Europsko prvenstvo u rukometu, a u prvom susretu skupine A Island je odigrao sjajnu utakmicu i svladao Švedsku s 26:24...

Malo tko je mogao očekivati ovakav rasplet u dvoboju između Švedske i Islanda. Nakon prvog poluvremena Islanđani su vodili s visokih 15:8 i odmah u prvom susretu kreirali i prvo iznenađenje.

Švedska je jako loše otvorila susret, napad nije funkcionirao, razbranio se Björgvin Gustavsson i stvari su počele kliziti nizbrdo za Šveđane.

Nakon 20 minuta igre Island je već vodio s 14:5 i sve što je Švedska uspjela napraviti do kraja prvog dijela je zaustaviti taj pad i smanjiti zaostatak.

Na odmoru je Island vodio s 15:8 uz čak 11 obrana sjajnog Gustavssona i pet golova Olafura Gudmundssona dok je na drugoj strani jedino Jim Gottfridsson nešto pokušavao, a da mu uspjevalo.

Švedska krila potpuno su odsječena, previše se pokušavalo teškim šutevima izvana i Island je to lako neutralizirao.

U drugom poluvremenu Švedska je krenula s dva pogotka te se činilo da će se podići i polako hvatati priključak, ali vrlo brzo Island je uzvratio i podignuo prednost.

Nakon deset minuta igre u drugom dijelu po prvi put stigao je do dvoznamenkaste prednosti i poveo s 21:11, Gustavsson je i dalje briljirao, na drugoj strani Appelgren je izgledao bolje od Palicke, ali u polju je Island jednostavno bio dosta bolji i raspoloženiji.

Minuta odmora kod deset razlike dobro je došla Šveđanima koji su razbili ritam Islanđana i postigli četiri brza gola, smanjili zaostatak na 22:16 te si pružili kakvu takvu nadu u ogroman preokret. Island je ušao napadački u crnu rupu, ostao deset minuta bez gola, a Švedska je nastavila seriju i došla na minus četiri smanjivši na 22:18.

U 52. minuti crnoj seriji Islanda došao je kraj, Gudjon Valur Sigurdsson zabio je za 23:18 nakon što je Švedska propustila nekoliko napada za minus tri.

Pet minuta prije kraja Švedska je ipak probila tu granicu i preko Zachrissona smanjila na 23:20.

Kada je u 57. minuti Palmarsson presjekao loptu danas prilično lošem Lukasu Nilssonu te iz kontre zabio za 26:21, sve je bilo jasno. Ostalo je premalo vremena za neko čudo i Island je otišao do pobjede.

Završilo je 26:24 za Island, lakše nego to rezultat pokazuje.

Švedsku su predvodili Appelgren s 11 obrana te Gottfridsson sa šest golova, a Island Gustavsson s 14 obrana, sedam golova zabio je Olafur Gudmundsson, a po pet su dodali Runar Karason, Gudjon Valur Sigurdsson i Arnor Gunnarsson.