Euro 2018., skupina 2, 3. kolo, 19.01.2018, 18:15 h
Njemačka 22:19 Češka
Češka

Česima presudili Wolff i greške u posljednjih desetak minuta

Sportnet • petak, 19.01.2018.

Dugo je češka rukometna reprezentacija bila na pragu još jedne velike pobjede na Europskom prvenstvu. Nakon Danske činilo se kako može skinuti i branitelja naslova, no posljednjih 10-ak minuta bez pogotka dovelo ih je do 19:22 poraza...

Sve što je gradila preko 45 minuta Češka je prokockala u posljednjih desetak. Veliku ulogu u tome ima i vratar njemačkog sastava Andreas Wolff, no osim njegovih obrana previše je češki sastav griješio u napadačkoj fazi igre da bi na kraju mogao slaviti u večerašnjem dvoboju.

I dok je Njemačka svoje vodstvo od dva razlike gradila polagano, kroz početnih 15 minuta, Češkoj je brza 3:0 serija nakon 5:7 bila dovoljna da pređe u vodstvo, a nekoliko minuta kasnije preko Tomaša Čipa i na 10:8.

Kraj tog prvog poluvremena njemačka je vrsta bila potpuno nemoćna u napadu, u drugoj četvrtini susreta postigla je svega dva zgoditka; u 23. je za izjednačenje pogodio Fäth, a isti je igrač u 27. postavio i konačnih 9:10 s kojim se otišlo na odmor.

Zanimljivo i puno preokreta bilo je i drugo poluvrijeme, a nakon desetak minuta igre po povratku na parket činilo se kako Njemačka preuzima igru u svoje ruke, izostao je učinak češkog vratara Mrkve, s druge su strane redom pogađali Gensheimer, Kohlbacher i Wiencek.

Imali su tada njemački rukometaši odličnu priliku da odu i na dva razlike, u pravi se trenutak Mrkva tada uključuje obranom, a Čip, Kasparek i Zdrahala vuku za novo +2 vodstvo.

Nekoliko pogrešaka i prekršaja u češkom napadu i semafor dvorane u Varaždinu sedam minuta prije kraja pokazivao je minimalnu prednost za Njemačku. Wolff kod 19:18 upisuje obranu, ali za nova uzbuđenja na drugoj strani na isti način odgovara i Mrkva svojom desetom pravovremenom reakcijom.

A nakon što je njemački vratar obranio i udarac sa sedam metara, a Kohlbacher lako s crte pogodio za 20:18 polako je postalo jasno da će Češka u toj završnici izgubiti korak. Presudna je bila realizatorska crna rupa u njenoj igri koja je trajala od 47. minute pa sve do ulaska u posljednju minutu.

Bez obzira na ovo slavlje Njemačka je i dalje daleko od igara koje se od nje očekuju, što vezano za pojedinačnu kvalitetu što za činjenicu da je u Hrvatsku stigla kao aktualni europski prvak.

U pobjedničkom sastavu najviše pogodaka, njih osam postigao je Fäth, slijedi ga kapetan Gensheimer s tek tri, Silvio Heinevetter upisao je 12 obrana, dok je Wolff skinuo tri od četiri protivnička šuta, u najvažnijem dijelu susreta. U češkom dresu sa šest je pogodaka najuspješniji bio Čip. Tomaš Mrkva u konačnici je ostao na 10 obrana.