Sportnet • nedjelja, 21.01.2018.

Posljednji put Lyon je protiv PSG-a slavio prije gotovo dvije godine, a rezultat tog dvoboja bio je identičan ovom današnjem - 2:1....

PIŠE: Jan Šneler

Derbi kola definitivno se igrao u Lyonu. Iako je PSG i dalje neprikosnoven na vrhu francuske Ligue 1, Lyon mu je i dalje najbliži te se ovom pobjedom primaknuo Parižanima na "samo" osam bodova razlike. Utakmica je krenula savršeno za domaću momčad. U 2. minuti, briljantni Fekir u maniri velikih majstora poput Ronaldinha, prevario je vratara PSG-a i umjesto ubacivanja, direktno pucao prema golu i zabio za rano vodstvo.

Početak iz snova značio je da ćemo gledati iznimno zanimljivu utakmicu. PSG nije gubio vrijeme te je vrlo brzo Cavani pokušao zabiti za izjednačenje, no rezultat se nije mijenjao. Ipak, u trećoj minuti sudačke nadoknade, Kurzawa je postigao prekrasan pogodak koji će sigurno ući, kao i Fekirov, u konkurenciju za gol sezone. Dani Alves je ubacio, a Kurzawa iz punog voleja pucao prema golu, pritom pogodivši i prečku na putu do mreže.

Loša vijest došla je za PSG prije poravnanja, nesretni Kylian Mbappe na nosilima je napustio travnjak nakon što je dva puta stradao. Prvi mu je rasječena koša na glavi nakon sudara glavama, a nedugo zatim pomeo ga je vratar Lopes te je ostao na travnjaku, ukazana mu je pomoć, no na nosilima je napustio teren i nije mogao nastaviti susret.

U 57. minuti Lyon je došao do nove prednosti, ovoga puta ne u golovima, već u brojčanom stanju na terenu. Dani Alves napravio je prekršaj kod sredine terena uklizavši s leđa protivniku, međutim ostaje pitanje je li primjerena kazna direktni crveni karton ili bi žuti bio dovoljan. Igrač više ohrabrio je domaću momčad no do drugog gola nikako nisu mogli.

Taman kad se činilo da je kraj utakmice pitanje sekunde, Lyon dolazi do pobjede protiv favoriziranog PSG-a. Depay se lijepo oslobodio čuvara i silovito pucao te donio svojoj momčadi drugo mjesto na tablici.

Četvrtoplasirani Monaco nikakve šanse nije pružio posljednjeplasiranom Metzu i vjerojatnom putniku u niži rang natjecanja sljedeće sezone. Domaćini su imali prednost u posjedu međutim nikako nisu mogli doći do gola. Nedostajalo je realizacije i koncentracije u presudnim trenucima.

Ipak, u drugoj minuti sudačke nadoknade, Moutinho je lijepom dubinskom loptom pronašao Falcaa čiji udarac brani vratar Metza, no iz odbijene lopte Jorge s dvadesetak metara pogađa mrežu. Gol prije odmora svakako je dodatno motivirao domaću momčad koja je već početkom drugog dijela isprovocirala crveni karton.

Prilično neoprezno uklizao je vratar Kawashima ispred Monacovog Diakhabyja i dobio direktni crveni karton. Usporedna snimka pokazala je kako je kontakta bilo minimalno, ako i toliko, ali se sudac vodio načelom posljednjeg igrača jer je Diakhaby bio u dobroj poziciji za gol. S igračem manje, bilo je jasno da Metz ima još manje šanse za pozitivni rezultat, a u 67. minuti primili su i drugi pogodak.

Lemar je dodao Ghezzalu koji prekrasnim udarcem pogađa suprotni kut Metzovog gola i donosi veliku prednost Monacu. Ipak, iz jedne od rijetkih prilika, u 72. minuti, nakon kornera, Niane je vratio Metz u igru. Veselje gostiju nije dugo trajalo jer je već par minuta kasnije Rony Lopes postavio konačnih 3:1. Hrvatski reprezentativac Danijel Subašić dobro je branio za domaću momčad, a kod primljenog gola teško je mogao bolje reagirati.

Prije nekoliko sezona, utakmica između Nice i St. Etiennea bila bi smatrana utakmicom kola ili derbijem, no danas zbog iznimno loše forme St. Etiennea, pobjeda Nice je bila očekivana. Već u 23. minuti slobodan udarac s dvadesetak metara bio je koban za goste. Cyprien je iznimno preciznim udarcem doveo Nice u vodstvo.

Pokušavali su domaći u nastavku susreta još povećati prednost no vratar Ruffier, u nekoliko je navrata, spašavao St. Etienne. U 72. minuti Hamouma je postigao izjednačujući pogodak, no kao što je sudac ispravno pokazao, a snimka potvrdila, gostujući igrač nalazio se u nedozvoljenoj poziciji. Novim, 11. porazom ove sezone, St. Etienne opasno se poigrava s vlastitom sudbinom i velika bi šteta bila da ispadnu u drugu ligu od koje su trenutno udaljeni svega tri boda.